İLK BULUŞMAYI EĞLENCELİ VE İLGİNÇ HALE GETİRECEK SORULAR

İLK BULUŞMAYI EĞLENCELİ VE İLGİNÇ HALE GETİRECEK SORULAR

İlk buluşmalarda en istemeyen durum sessizliktir. Bazen öyle bir an olur bir kaç saniyelik sessiz geçen o zaman dilimi bir kaç saatte geçiyor gibi gelir insana. İlk buluşmaların en soğuk rüzgarlar estiren kısmı belki de budur. Hiç bir şey bir buluşmayı iyi sorular ve iyi bir sohbet kadar renklendiremez.

Bir diğer konu ise insanlar kendilerine soru sorulmasından hoşlanırlar. Onlarla ilgilendiğinizi gösterir ve cevaplar da sizlere karşınızdaki insan hakkında çok güzel bilgiler verir. Aynı zamanda soracağınız sorular aslında çok akılcı, orijinal ve karşınızdaki insanın kendi derinlerine inmesini sağlayacağı için en önemli etkiyi burada alacaksınız. Çünkü kendini keşfetmek insanları iyi hissettirir, bu esnada yanlarında siz olacağınız için aydınlanma etkisi bilinç altında sizin ile de bağdaşacaktır.

En beğendiğiniz soruları aklınıza yazın ve gereken yerlerde bunlardan birisi kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Hatta bu sorulara baktıktan sonra sorular konusunda ufkunuz açılacak ve kendinize has sorular ve teknikler geliştireceksiniz.

ilk-buluşmalarda-sorulacak-sorular-siralio-8

İşte buluşmanızı eğlenceli, bilgilendirici ve unutulmaz hale getirecek sorular:

1- Karşınızdaki kişiden 2 doğru şey ve 1 de yalan söylemesini isteyin. Söylediklerinden hangisinin yalan olduğunu bulmaya çalışacağınızı söyleyin. (Doğru olan şeyler en genel, en net ve en rahat paylaştığı şeyler olarak size iyi bir fikir verecektir. Yalan olan ise onun derinlerde yatan belki de bastırılmış bir şeyler konusunda size çok farklı bir bilgi sunacaktır)

2- Bundan bir sene önceki kendine yalnızca iki kelimeden oluşan bir not bırakabilecek olsaydın ne yazardın? (Duruma göre bir yıl önce, lisedeki haline, üniversitedeki haline, 3 sene önceki haline olarak zaman için ayarlama yapabilirsiniz. Bu da pişmanlıklar değiştirmek isteyeceği şeyler hakkında bilgi verecek olup aynı zamanda neden yalnızca iki kelime neden bir sene önce gibi sorular ile laf lafı açabilir de)

3- Bu gün içerisinde yaptıklarını düşününce ilk aklına gelen, farklı olan veya zihninde ön plana çıkan şey nedir? (Bu da günün nasıl geçtinin daha derinlemesine soruluşu olarak iş görecek bir sorudur. Niye böyle bir şey sorduğunuz veya neyi eşelemeye çalıştığınız ile ilgili bir soru ile karşılaşırsanız savuşturmanız çok basit, herkes gibi günün nasıl geçti demek istemedim diyin yeterli olacaktır)

4- İnsanların senin ile ilgili en çok neyi yanlış anladıklarını düşünürsün? (Bu da kabullenemediği bir özelliğini önünüze atacaktır, çünkü genellikle insanlar kendilerine karşı dışarıdan bakan gözler kadar dürüst değillerdir)

ilk-buluşmalarda-sorulacak-sorular-siralio-6

5- Eskilerden kendine cidden önemli bir ders çıkardığın bir anın var mı?

6- Hayatında en gurur duyduğun an nedir?

7- Son zamanlarda okuduğun en ilginç şey neydi? (Bir kitap olur, fıkra olur, haber olur)

8- Üniversitede nasıl biri olarak anılmak (hatırlanmak) isterdin?

9- Herkesin çok derinlere attığı, belki de hiç kimseye söylemek istemediği, kendisinin bile kabul edemediği sırları vardır. Kimi en yakın arkadaşının sevdiğinden hoşlanır, kimisi geniş görüşlüdür ama tutucu bir toplumda fikirlerini saklamak zorunda kalır, kiminin ailevi sorunları vardır herkes bi şeyler saklar. Seninde böyle derinlerde bir sırrın var mı? (Burada sohbet her yöne gidebilir, ya da hiç bir yere gitmeyip tıkanabilir konuyu ne kadar geniş anlatırsanız sohbetin ilerleme şansı o kadar artar. Ayrıca size böyle derin şeyler anlatmakta tereddüt etmiyorsa zaten size açılabiliyor demektir ki bir çok kapı açılmıştır)

10- Aşk ile, sevgi ile ve hayat hakkında çocuklarına vereceğin en önemli dersler ne olurdu? (Kendi cevaplarınız da hazır olsun çünkü zor sorudur, ve zaten neredeyse her soruda kendinizden örnekler ile sohbete yön vermek zorunda kalacaksınız)

ilk-buluşmalarda-sorulacak-sorular-siralio-9

11- Değiştirmek isteyeceği bir fiziksel bir de karakteristik özelliğini sorun.

12- Kendisine asla sorulmasını istemeyeceği şey ne olurdu?

13- Buluşmalarda asla katlanmadığı şey nedir? (Ayağınızı denk alırsınız)

14- Hayatta yapmak isteyip yapamadığı ne var?

15- Pes edecek duruma gelince ne yaparsın? Bazen hepimiz bir şeylerden kaçacak duruma geliriz, pes mi eder savaşır mı, plan mı yapar. (Bu tarz sohbetler pes etme empatisi ve kendini zorlayan bir anıyı ön plana atar, bu durumda yüreklendiren bir konuşmacı her zaman artı puan toplar)

16- Kitap okuyan birisi ise; Kitaplığında yalnızca bir kitap bırakacak olsan hangis olurdu? Film sever biri için ise; Film arşivinde yalnızca bir film olacak olsa hangisini saklardın? (Ve neden? Herkes sediği kitap veya filmi uzunca anlatabilir ve o eserler de size önemli şeyler anlatır)

17- Hayatta seni geleceğe dair en çok endişelendiren şey nedir? (Herkesin gelecek endişeleri vardır)

Young couple celebrating with red wine at restaurant

18- Hatalı olduğunu bile bile yapmaya devam ettiğin bir şey var mı? (Yine kendinizden örnek gerektirir)

19- Ünlü olsan ne ile ünlü olmak isterdin?

20- Tek kelime ile şu an en büyük endişen nedir?

21- Sence insanların boşanmaması için, ne çözüm olurdu? (Boşananlar da birbirlerini bir zamanlar sevmişlerdi vs vs sorunlarından kurtulmak için sana gelseler onlara ne derdin? gibi bağlanabilir)

22- İnsanların senin hangi özelliğini fark etmediğini düşünürsün? (Kimisi eğlenceli olduğunu ama insanların onun mizah anlayışını anlamadığını, kimisi içinde çok şeyler döndüğünü fakat insanların anlamadığını, herkes de çok zeki olduğunu ama başkalarının bunu fark etmediğini düşünür)

23- Kaç defa aşık oldun? Ve bunlar sana neler öğretti? (Yerine göre kaçınılması gereken bir soru)

24- Toplumun %90’ından farklıyım veya daha iyiyim dediğin bir konu var mı?

ilk-buluşmalarda-sorulacak-sorular-siralio-1

25- Herkese şöyle yapmalısın deyip kendin yapmadığın bir şey var mı?

26- En yakın arkadaşını bir kelimeye sığdırabilir misin? (Sığdıramaz ama bırakın denesin)

27- En son ne zaman cesaretini test edecek bir şeyler yaptın?

28- Son zamanlarda ne kadar mutlu olduğun üzerine birden ona kadar bir puan verecek olsan kaç verirdin? (Soruyu sorun ve geriye yaslanın, burada bir şey söylememeniz önemli)

29- Aşk için yaptığın en aptalca şey neydi? (Sınırları ve alınan dersleri görürsünüz)

30- Herkes şundan korkar ama ben korkmam dediğin bir şey var mı?

31- Hani birinde bişey görürsün sonra ondan soğursun, öyle takıntılı olduğun birşey var mı?

32- Kendini nasıl tanımlarsın? Karamsar, optimist, realist?

ilk-buluşmalarda-sorulacak-sorular-siralio-2

33- Hayatta şundan daha fazla olsa ve şundan daha az olsa dediğin şeyler neler?

34- Hayatında konuşmaları ile, sözleri ile seni en çok etkileyen ve sana en çok yön veren kimdir?

35- Eğer bir yıl boyunca bir kişi ile beraber kalacaksın deseler kimi seçerdin?

36- Hayata hep seni geri attığını düşündüğün korkun nedir?

37- Yaptığın ve yapmaya korktuğun fakat tekrar yapacağına emin olduğun bir hatan var mı?

38- Şunu yapsaydım şimdi çok farklı bir yerde olurdum dediğin bir kırılma noktası var mı hayatında?

39- Hayatta sahip olup da elinden gitmesinden en çok korktuğun şey nedir?

40- En son yaşadığın nefes kesici an hangisiydi?

ilk-buluşmalarda-sorulacak-sorular-siralio-10

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*