UYKU POZİSYONLARI VE SAĞLIĞIMIZA ETKİLERİ

UYKU POZİSYONLARI VE SAĞLIĞIMIZA ETKİLERİ

Siz hangi pozisyonda uyuyorsunuz? Çok dikkat etmeseniz de aslında bu sağlığınız için çok önemli bir soru. Yeterince uyumak çok çok önemli olduğu gibi uyuduğunuz pozisyon da bir o kadar önemlidir. Peki nasıl uyuduğunuz sağlığınızı nasıl etkiler biliyor musunuz? Ayrıca uyku pozisyonunuz psikolojik durumunuz veya genel karakteristik özellikleriniz ile ilgili de önemli bilgiler verir.

Eğer kendi uyuma şeklinizin avantaj ve dezavantajlarını öğrenmek istiyorsanız işte en sık rastlanan sekiz uyku pozisyonu ve açıklamaları;

Sırt Üstü Kollar Yanda Yatmak

uyku-pozisonları-siralio-1

Kollar yanda ve sırt üstü olarak uymanın omurganız ve boynunuz için en iyi uyku pozisyonu olduğu söylenir. Tabi bu pozisyonda çok fazla yastık kullanmamalısınız. Fakat şöyle de bir şey var ki sırt üstü yatanlarda horlama ve uykuda nefes kesilmesi daha çok görülür.

Sırt Üstü Kollar Açık ve Yukarıda Yatmak

uyku-pozisonları-siralio-2

Bu pozisyona “deniz yıldızı” ismi verilmiş. Bu pozisyonda sırtınız için iyi bir uyuma şeklidir. Ayrıca sırt üstü uyumak yüzünüzde kırışık oluşmasına ve cildinizdeki dökülmelere karşı da iyidir. Fakat bu pozisyonda uykunun dezavantajları da yine horlama ve ikinci olarak ise reflü yani mide asidi sorunlarıdır. Ayrıca bu pozisyonda uyumak omuzlarınıza baskı yapar ve ağrılara sebep olabilir.

Yüzükoyun Yatmak

uyku-pozisonları-siralio-3

Yüzükoyun yatmak sindiriminize katkıda bulunabilir fakat nefes almanın bir yolunu bulmanız gerekir. Nefes alabilmek için başınızı bir yöne çevirmelisiniz bu da boynunuzda ciddi bir baskı oluşturur. Yüz üstü uyumak ayrıca bel ağrılarına da sebep olabilir çünkü omurganız desteksiz kalır.

Cenin Pozisyonu

uyku-pozisonları-siralio-4

Bu pozisyonun ismi anne karnında cenin halindeyken ki duruşumuza benzerliğinden gelmektedir. Bu pozisyonda uyku rahat gibi görünebilir fakat bel ve boyun için sorun yaratabilir. Ayrıca bu pozisyonda uyumak diğer pozisyonlardaki kadar ciğerleri açmadığı için nefes konusunda avantajlı değildir. Horlama sorunu olanlar için iyi bir seçenek olabileceği gibi bir bebek gibi deliksiz uyumanızı da sağlar.

Kollar Yapışık Yan Yatmak

uyku-pozisonları-siralio-5

Bu şekilde yattığınız aman omurganız en iyi şekilde desteleniyor. Çünkü bu şekilde omurga doğal aline en yakın şekilde bir pozisyon alır. Ayrıca uykuda nefes kesilmesi gibi durumlarla da karşılaşmazsınız. Bu pozisyonun negatif etkileri ise, yüzünüzün üzerine yattığınız tarafı daha az nefes alır ve kırışıklıklar oluşabilir. Ayrıca bayanlar için göğüsler yerçekimine emanet olacağından sarkma olabilir.

Kollar Açık Yan Yatmak

uyku-pozisonları-siralio-6

Bu şekilde yatmanın da aynı kollar yanda yan yatma ile aynı avantajları vardır fakat yan yatmanın bir diğer dezavantajı da kollara ve omuza çok baskı olduğu için ağrıya sebep olabilmesidir. Çünkü üzerine yattığınız kolunuzun gerek damarlarına gerekse sinirlerine yoğun baskı olur. Yinede omurga için en iyi pozisyonlardan birisidir.

Sağ Tarafa Yan Yatmak

uyku-pozisonları-siralio-7

Eğer yanlamasına yatarak uyuyan biriyseniz hangi tarafınıza yattığınızın da önemli etkileri vardır. Sağ tarafınıza yatmanız mide ekşimesini arttırabileceği gibi karaciğer, mide ve akciğerlerinize de daha fazla yük bindirir. Ayrıca hamile kadınlar için de doktorlar sol taraflarına yatmalarını tavsiye ederler, bu şekilde cenin içinde döngü daha sağlıklı olur.

Yastığa Sarılarak Yatmak

uyku-pozisonları-siralio-8

Hangi pozisyonda yatarsanız yatın yastık önemli bir etmendir. Her zaman için gerek başınızı gerekse desteğe ihtiyaç olan nereniz varsa kurtarıcı olur. Yastık ile daha iyi uyumanın her daim garantisi vardır.

Sırt üstü yatıyorsanız belinize, yan yatıyorsanız dizleriniz arasına, yüz üstü yatıyorsanız da karnınızın bir karış altına bir yastık alabilir ve eklemlerinizi daha da rahat ettirerek ağrısız, sızısız ve deliksiz bir uyku çekebilirsiniz.

Uyuma Pozisyonlarına Göre Kişilik Analizleri

 uyku-pozisonları-siralio-9

1- Şüpheci bir insandır ve hayata karşı mantık çerçevesinden bakarlar.

2- İyi bir dinleyicidir ve ihtiyaç anlarında hemen yardıma koşarlar.

3- Rahat ve sosyal insanlardır fakat sosyal çevrelerinde pek zeki kişiler olarak anılmazlar.

4- Sessiz ve sakin kişilerdir. Gürültülü sosyal etkinliklerden pek hoşlanmazlar.

5- Atılgan ve girişimci kişilerdir fakat eleştiri kaldıramazlar.

6- Dik ve güçlü görünüyor olabilirler ama gayet utangaç ve duygusal insanlardır.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*