KANSERDE BESLENME ÜZERİNE 8 ADIM

KANSERDE BESLENME ÜZERİNE 8 ADIM

1-7 Nisan kanser haftası nedeniyle ve kanser konusunda bilinci arttırmak için böyle bir paylaşım yapmak istedik, lütfen okuyalım ve sevdiklerimiz ile paylaşalım.

kanser-haftasi-siralio-02

1- Kanser ve Protein: Hayvansal proteinlerin fazlaca tüketilmesi kanser ile alakalı bulunmaktadır. Yüksek miktarda hayvansal protein tüketilmesi durumunda beraberinde doymuş yağ tüketimi de artmaktadır. Araştırmalar sonucunda doymuş yağ tüketiminin prostat, rahim, meme, kolorektal, böbrek ve panreas kanserleri üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur.  Fakat bu kanser tiplerinin protein ile mi yoksa doymuş yağ ile mi bağlantılı oldukları net olarak teşhis edilememiştir. Aşırı yağlı ve işlenmemiş et yerine, sağlıklı pişirilen tavuk ve balık gibi diğer protein kaynakları tercih edilmelidir. Sucuk, salam, sosis gibi nitrat ve nitrit gibi katkı maddeleri içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. 

2- Kanser ve Yağ: Yağlar vücudumuzun enerji deposudur. Vücudumuzda sentezlenemeyen ve vücudumuz için çok gerekli olan yağ asitleri ve yağ ile eriyebilen vitaminlerin alınabilmesi için gereklidir. Katı, sıvı, bitkisel veya hayvansal hangi çeşit olursa olsun yağın aşırı tüketilmesi özellikle olarak prostat, rahim, meme,testis, kolorektal ve yumurtalık kanserleri için oluşma riskini arttırmaktadır. Bu sebeple hazırlanan yemekler mümkün olduğunca az yağ ile hazırlanmalı, bilhassa et yemeklerinde ilave yağ kullanılmayarak etin kendi yağından faydalanılarak yağ tüketimi azaltılmalıdır. Diğer çeşitlere nazaran bitkisel sıvı yağları tercih etmekte fayda vardır. Yağın seçilecek çeşidi ve bunun kullanım miktarı belirli bir denge çerçevesinde olmalıdır.

3- Kanser ve Karbonhidrat: İnsan için başlıca enerji kaynağı karbonhidratlardır. Gıdaların içeriğinde ve yediğimiz yemeklerde en çok karbonhidratlar bulunmaktadır. Ekmek, pekmez, bal, meyve, sebze, küp şeker, baklagiller gibi bir çok besinde karbonhidrat vardır. Balık, tavuk ve et gibi ürünlerde ise glikojen denilen karbonhidrat çeşidinin az miktarda bulunduğu bilinmektedir. Tahıllarda (kepeği ayrılmış), kurubaklagillerde, sebze ve meyvelerde posa bir diğer adıyla lif denilen bir karbonhidrat bulunmaktadır. Lifin sık tüketilmesi bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler ve kolon rektum kanserinin oluşma şansını azaltmaktadır. 

4-Kanser ve Vitaminler: Genel olarak vitamin tüketiminin kanser oluşum olasılığını düşürdüğü hatta önlediği bilinmek ile birlikte günlük olarak tavsiye edilen miktarlardan az tüketilmesi durumunda da kanser riskini arttırdığı bilinmektedir.

5-Kanser ve Mineraller: Vücudumuza minerallerin çoğu yemek ve içecekler vasıtasıyla alınsa da bir bölümü hava yoluyla bir bölümü de deri yoluyla ile alınmaktadır. Kimi mineraller kanseri  önlemeye yarar fakat kimi mineraller de kanser oluşumuna sebep olur. Kimi mineraller ise tüketildiği miktara göre hem olumlu hem de olumsuz etki edebilmektedir. Kanser oluşumunu tetikleyen başta gelen mineraller arsenik, kurşun, kadminyum, asbest (amyant) ve nikeldir. Kanser oluşumunda olumlu etkisi olan öncelikli mineralleri ise iyot, molibden, selenyum, çinko, demir ve kalsiyumdur.

6- Kanser ve Şişmanlık, Obezite: Gün boyu besin maddelerinden aldığımız enerji yakılmaması yani aldığımız enerjinin harcadığımızdan fazla olması durumunda besinler vücutta olarak birikir. Yağ hücrelerinin vücutta bu şekilde birikmesi de şişmanlık ve obeziteye sebep olur. Şişmanlık ve obezitenin başlıca nedenlerini hareketsizlik ve fiziksel etkinliklerin az olması, yüksek kalorili gıdaların devamlı olarak ve aşırı olarak tüketilmesi olarak sıralayabiliriz. Şişman ve obez kişilerin kanser riski normal kişilere göre daha yüksektir. Bu sebeple fiziksel aktivite çok önemlidir. Aktif bir yaşam hayatımızda önemli yer tutar, ayrıca haftada 3 ila 4 kere 30, 60 dakika arası orta seviyeli fiziksel aktivite yapmak sağlığımız için çok olumlu ve kanser riskini azaltan bir detaydır.

7- Kanser ve Alkol, Sigara: Bu iki zararlı alışkanlığın hem insanlarda bağımlılık yaptığı hem de kanser riskini çok daha fazla arttırdığı bilinmektedir.  Bu sebeple alkol ve sigara tüketimini durdurmak için bir an önce gerekli adımlar atılmalı ve mümkün olan en zamanda bu alışkanlıklardan kurtulunmalıdır.

8- Kanser ve Besinler Pişirme Yöntemleri: Mangal ile pişirmek sağlık için zararlı bir pişirme yöntemi olup mangal içerisindeki kömüre yakın pişen gıdalarda zararlı maddeler oluşarak insan sağlığını tehdit etmekte ve yine kanser için riski arttırmaktadır. Yalnızca mangal değil kızartma, közleme, tütsüleme ve kavurma gibi pişire yöntemleri de yanlış yöntemlerdir. Bu yöntemler yerine fırında pişirme ve haşlama gibi çok daha sağlıklı yöntemleri kullanmakta büyük fayda vardır. 

Kaynak :  Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*