EN SAĞLIKSIZ 10 ALIŞKANLIK

EN SAĞLIKSIZ 10 ALIŞKANLIK

1- MAKYAJ TEMİZLEMEDEN YATMAK

TR-STHI-000197

Makyaj malzemeleri başlı başına zaten bütün gün cildinize zarar veren kimyasallardır. Bir de gece onları temizlemeyip yattığınız vakit leke ve sivilce gibi görünümler oluşması kaçınılmazdır. Bu kozmetik ürünler aynı zamanda cildinizdeki gözenekleri tıkayarak, cildinizin nefes almasını ve terlemesini önler. Bu sebeple yüzünüzdeki hücreler yenilenemezler ve sağlıksız, erken yaşlanan bir cilde sahip olursunuz. Ayrıca cildinizde üremeye başlayacak bakteriler de işin diğer kötü yanıdır.

2- TIRNAK YEMEK

sağlıksız-alışkanlıklar-siralio-6

Tırnak yemek en yaygın zararlı alışkanlıklardan bir tanesidir. Tırnaklarınızın ve parmaklarınızın kenarları görsel olarak bozulurlar ayrıca dişleriniz de bundan zarar görür. Fakat asıl zarar gören yeriniz mideniz olur. Çünkü yuttuğunuz tüm o bakteriler yüzünden gastrojenik bozukluklar meydana gelir.

3- TOPUKLU AYAKKABI VEYA DÜZ TABANLI AYAKKABI GİYMEK

sağlıksız-alışkanlıklar-siralio-8

Her iki ayakkabı türü de sağlık için uygun değildir. Tabi ki ayakkabıların ortopedik kalitesi de bu durumda önemli rol oynamaktadır. Sağlıksız ayakkabı tercihleri ayak kaslarınızdan tutun ayak dokularınıza kadar bir çok yerinize zarar verirler.

4- FAZLA YEMEK YEMEK

sağlıksız-alışkanlıklar-siralio-1

Devamlı olarak yemek yemek ve miktarları arttırmak giderek midenizi de büyütecek ve doyma seviyeniz eskisine göre yükselecektir. Bu sebeple giderek kendinizi çağımızın popüler hastalığı olan obezitenin kollarında bulabilirsiniz. Obezite kalp krizi riskinden tutun, kolesterole kadar bir çok kötü neticenin tetikleyicisi olabilir.

5- LENS İLE YATMAK

sağlıksız-alışkanlıklar-siralio-3

Lens ile yatmak hem lensin geçirgenliğinin azalmasına neden olur hem de gözünüzde enfeksiyon oluşma riski oluşturur. Bu sebeple yatmadan önce lenslerinizi çıkarmanız tavsiye edilir.

6- TELEVİZYON İZLEMEK

sağlıksız-alışkanlıklar-siralio-10

Çok  fazla televizyon izlemek çok fazla hareketsiz kalmak demektir. Bu sayede vücudunuz yağlanır, obezite riski artar, hamlarsınız ve kas kaybı yaşarsınız. Tabi listeyi çok çok uzatmak mümkün gerisini siz hayal ediniz.

7- SİGARA VE NARGİLE

sağlıksız-alışkanlıklar-siralio-5

Sigaranın zararları saymak ile bitmez tabi fakat biz yine hatırlatalım ve şöyle bir özet geçelim; kısırlık, kalp krizi riskinin artması, ak ciğer kanseri, dudak kanseri, öksürük, balgam, diş sararması, damar tıkanıklığı, gırtlak kanseri ve niceleri…

8- ALKOL

sağlıksız-alışkanlıklar-siralio-2

Alkolün de sigaradan aşağı kalır bir yanı yok tabi. Alışkanlık olarak aşırı tüketildiğinde en büyük zararı karaciğere yapar ve o zaman bu organın önemini anlarsınız. Çünkü vücudunuzun gıda denge noktası denilebilir ve sağlıksız bir karaciğer ile uzun süre yaşamak mümkün değildir.

9- SAĞLIKSIZ BESLENMEK

sağlıksız-alışkanlıklar-siralio-9

Devamlı kırmızı et tüketmek ya da fast food tüketmek veya sebze ve meyvelere fazla yaklaşmamak gibi bir çok kişinini bir çok kötü beslenme alışkanlığı vardır. Kötü beslenme cildinizden tutun psikolojinize kadar tüm hayatınızı etkiler. Adı üzerinde sağlıksız beslenmek sağlıksız olmak demektir.

10- HAREKETSİZLİK

TV Gut

Geçen yıl yapılan bir açıklamaya göre hareketsizlik ve bu tip yaşama alışkanlığından sebep bir yıl içerisinde 3,2 milyon kişi hayatını kaybetmiş. Fazla hareket etmediğim için ölür müyüm canım diyorsanız bir daha düşünün çünkü hareketsizlik obeziteden tutun, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, akciğer  hastalıkları, kanser gibi pek çok hastalığın baş tetkçisi olabileceği gibi hayat boyu yaşam kalitenizi de düşürür. Bu sebeple yürüyüş, koşu, bisiklete binme, spor yapma gibi akiviteler ile kendinize hareketli bir yaşam stili benimsemenizde fayda var.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*