ÇORAPLA UYUMANIN ZARARLARI

ÇORAPLA UYUMANIN ZARARLARI

Havalar soğuyunca kimilerimiz çorapları ile uyumaya başlıyor fakat bunun sağlığınız için birçok olumsuz yanı var. İşte geceleri çorap ile uyumanın olumsuzluklarını sizler için sıraladık…

çorapla-uyumanın-zararları-siralio-011

– Çorapla uyuduğunuzda, çorabın lastikleri bacağınıza ve bileklerinize baskı uygulayarak dolaşımınızı olumsuz etkiler ve o bölgedeki kan dolaşımınızı bozar.

– Aynı şekilde çorapla uyumak ayaklarınızın havasız kalmasına ve buna bağlı olarak ayaklarınızda bakteri oluşumunu artmasına neden olabilir. Bunun sonucunda ise ayaklarınızda mantar oluşabilir.

– Çorapla yatmanın ortaya çıkaracağı bir diğer sorun da ayakta çıkabilecek egzamalardır.

çorapla-uyumanın-zararları-siralio-009

– Kan dolaşımının bozulması ayakta morarmalara, derinin kurumasına ve uzun vadede tırnaklarda şekil bozukluklarına bile neden olabilir.

– Çorapta kalan deterjan artıkları uzun temas sonucu irritan dermatitlere ya da alerjik dermatitlere neden olup ayakta kaşıntı, kızarma, kepeklenme gibi şikayetler yaratabilir, ayrıca deride kurumayla birlikte kaşıntılara neden olabilir.

– Yine benzer şekilde tırnak kenarlarında enfeksiyonlar oluşabilir ve bu da tırnak batması gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

çorapla-uyumanın-zararları-siralio-010

Tüm bu sebeplerden dolayı ayak sağlığınız için çorap ile yatmamaya özen gösterin…

Kaynak: Hürriyet

çorapla-uyumanın-zararları-siralio-004

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*