PİRAMİTLER HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

PİRAMİTLER HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

1- Piramitlerde ağırlıkları 2 ton ile 30 ton arasında değişen toplamda 2,300,000 adet dolaylarında taş kullanılmıştır. Blok olarak kullanılan bazı taşlar ise 50 ton civarındaydı.

2- Keops, Mikarinos ve Kefren piramitleri tam olarak Orion Takımyıldızı ile hizalı bir biçimde dururlar.

piramitler-siralio-18

3- Piramitler yer üzerinde 55,000 metrekare yer kaplarlar, yere değmeyen yüzeylerinin her biri de yaklaşık olarak 22,000 metrekaredir.

4- Piramitlerin iç ısısı sabittir ve dünyanın optimum ısısı olan 20 santigrat derecedir.

5- Piramitlerin köşelerini oluşturan temel taşları hem oval hem de soket gibi girişli bir yapıya sahipti. Böylelikle hem ısıl genleşmelerden hem de depremlerden yapıları koruyordu.

piramitler-siralio-5

6- Kullanılan harcın nasıl yapıldığı ve ne olduğu tam olarak bilinemiyor. Evet, yanlış duymadınız yapılan onca kimyasal teste nazaran hala aynısı üretilemiyor. Bu harç donduktan sonra kullanılan taşlardan daha kuvvetli bir hal alıyordu ve piramitleri günümüze kadar sapasağlam biçimde tutmuştur.

7- Dış cephede kullanılan taşlar cilalı kireç taşlarıdır. Cilalı taş olmaları sebebiyle güneş ışıklarını yansıtır ve mücevher gibi parlarlarmış. Piramitler öylesine parlarmış ki aydan bile parlak bir yıldız gibi görünebilirlermiş. Bu sebeple o dönemlerde Keops Piramidine “Şanlı Işık” da denilirmiş.

piramitler-siralio-9

8- Keops Piramidi dünya tarihinde bir yüzeyi mükemmel biçimde kuzeye bakan tek yapıdır. Mimarisinde manyetik kuzey değil gerçek kuzey baz alınmıştır.

9- Keops piramidinin ağırlığı 10 üzeri 15 ile çarpıldığında yaklaşık olarak Dünyanın ağırlığını vermektedir.

10- Keops piramidi dünyanın tam olarak gerçek kütle merkezindedir. Keops üzerinden geçe meridyen Dünya üzerindeki kara ve denizleri tam olarak 2 eşit parçaya böler.

11- Piramitlerin dış yüzeyleri hafif içbükeydirler. Çünkü piramitler ancak bu şekilde sağlam bir biçimde durabilirler. hatta piramitlerin bu içbükey yapılarından dolayı 8 yüzeyli oldukları söylenir. Bu yapıları çok nadiren ışığın yönüne ve hava koşullarına göre görünür olur.

piramitler-siralio-11

12- Piramitlerin içlerinde radar gibi cihazlar çalışmazlar. Bu sebeple günümüzde halen bulunamayan odalar olduğu bilinmektedir.

13- Keops Piramidinin yüksekliği 1 milyar ile çarpılırsa yaklaşık olarak Dünya ile Güneş arasındaki mesafeyi verir.

14- Kral Odalarındaki granit sandıklar kapılardan sığmayacak kadar büyüktüler, bu sebeple inşaat sırasında konulmuşlardır.

piramitler-siralio-4

15- Bu granit sandıkların yapılan incelemeler sonucunda 2 ton baskı gücü olan matkaplar ile yontularak yapıldıkları belirlenmiştir.

16- Bazı piramitlerde döner kapı olduğu görülmüştür. Ayrıca 20 ton ağırlığındaki bu döner kapılar öyle mükemmel yapılmışlar ki içeriden küçük bir kuvvet uygulanarak açılabiliyorlarmış. Fakat dışarıdan fark edilmeleri bile zor olduğu gibi aynı şekilde açmak da mümkün değilmiş.

17- Keops Piramidi İsrail’deki dağlardan görülebildiği gibi eski dış yüzeyi ile Ay’dan bile görünebilirmiş.

Great Pyramids of Giza

18- Yüzeylerindeki eğim Dünya’nın merkezi ile tam paraleldir.

19- Arkeologların verdiği bilgiye göre tam 3,800 yıl boyunca Keops Piramidi Dünya üzerindeki en yüksek yapı olmuştur.

piramitler-siralio-1

20- Kral odasının güney şaftı M.Ö.2450 yılı civarında Orion takımyılzındaki Al Nitak (Zeta Orionis) isimli yıldızı işaret etmiştir. Bu takımyıldız da dönemin Mısır Tanrılarından Osiris ile ilişkilendiriliyordu. O tarihten sonra bu şaft hiç bir zaman başka bir yıldızı işaret etmemiştir.

21- Piramit içerisindeki iniş yolu, M.Ö. 2170-2144 yılları arasında Alpha Draconis isimli kutup yıldızını işret etmiştir ve o günden bu yana başka bir yıldıza denk gelmemiştir.

22- Pi (π) ve fi (F) sayıları arasındaki oran piramitlerin yapısındaki temel oranlarda da gözlenmektedir.

piramitler-siralio-14

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*