BİR MAYIS İŞÇİ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

BİR MAYIS İŞÇİ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

1 Mayıs tüm dünyada İşçi ve Emekçiler Bayramı adı altında birlik, dayanışma ve haksızlıklar ile mücadele günü olarak anılmaktadır. Dünyanın çoğu ülkesinde bu gün resmi tatildir. Türkiye’de ilk olarak cumhuriyetin de ilan edildiği 1923 yılında kutlanmıştır. Ayrıca ülkemizde Nisan 2008’de Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanması, Nisan 2009’da ise resmi tatil olması meclis tarafından yasa ile kabul görmüştür.

İlk olarak 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne şehrinde taş ocaklarında ve inşaatlarda çalışan işçiler neredeyse ölesiye denilebilecek ağır şartlarda çalıştırıldıkları için şehrin üniversitesinden parlamento binasına kadar yürümüş ve günlük çalışma saatlerinin 8 saat olması talebinde bulunmuşlardır.

Ardından yine 1 Mayıs 1886’da bu sefer Amerika’da haftada 6 gün ve günde 12 saat çalıştırılan işçiler , işlerini bırakarak durumu protesto ettiler. Bu protestolarda Amerika İşçi sendikası işçilere destek oldu. Chicago kentinde gerçekleşen gösterilerde yarım milyonun üzerinde işçi Kentucky’e yürüdüler. Bu yürüyüş sırasında siyahi ve beyaz Amerikan vatandaşları birlikte haklarını aradılar ve o dönemdeki bazı ırkçı yasalar o anda çiğnendi ve aynı gün ırkçılık adına da önemli adımlar atılmış oldu.

Daha sonra benzer gösteriler her yıl 1 Mayıs’ta çeşitli ülkelerde boy gösterdi ve devam etti. Zaman içerisinde 18 saatlik çalışma saatleri bir çok ülkede benimsendi ve resmi olarak kabul gördü hem de 1 Mayıs iş, emek ve haksızlıklara karşı sembol bir gün haline geldi. Günümüzde aynen kabul gören çalışma saatleri gibi bir çok ülkede de resmi tatil olarak ve bayram gibi kutlanarak kendisine yer edindi.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*