BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Ramazan Bayramı ya da halk arası söylemi ile Şeker Bayramınız kutlu olsun.

Kimileri Ramazan Bayramı, kimileri Şeker Bayramı diyor, peki nereden geliyor ayrılma. Bu bayram, Ramazan ayının yani Müslümanların oruç ayının sona erdiğine işret eden bayramdır. Hicret’ten iki yıl sonra kutlanmaya başlanmıştır ve Ramazan’ın ardından Şevval ayının birinci günü başlayıp 3 gün süre ile kutlanır.

Şeker Bayramı ismi ise Osmanlı’daki ismi olan Iyd-ı Fıtır’dan türeyerek gelmiştir. Iyd, bayram demektir ve fıtır da fıtır sadakası yani fitreyi temsil eder. Fitre şükür sadakası olarak da bilinir ve yıllar yıllar ardından buradaki şükür zaman ile şeker adını alır. Gerçi bu bayramın şeker ve tatlılar ile kutlanması Mısır ve Sudan gibi diğer Müslüman ülkelerin adetlerinde de vardır.

Bunun sonucunda bir çok durumda olduğu gibi bu da toplumumuzda bir ayrışma, kutuplaşma mezesi olmuş. Kimileri şeker denilince bayramın dini anlamı düşüyor demiş, kimileri de bunun kendiliğinden evrilerek şeker adını aldığını Şevval ayında Ramazan isminin dayatılmasının ise dini bir baskı olduğunu savunmuştur. Dünyanın bir çok yerinde, fıtır (fitr)’den türeme isimlerin sonuna ya da başına bayram kelimesi gelir. Şeker ve benzeri isimler ile anılan ülkelerde vardır.

Bu genel kültür bilgisi ardından bayramın betimlemesini yapacak olursak bu bayramda da çocuklara ailenin bütçesi çerçevesinde yeni kıyafetler alınır, çocuklar kapı kapı gezip şeker toplarlar, dargınlar barışır, ayrışma ve kutuplaşmalar unutulur. 😉

“Siz her nasıl söylüyor olursanız olun, bayramınız kutlu olsun.”

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*