YAKIN ZAMANDA YAŞAMIŞ SON 10 OSMANLI PRENSESİ

YAKIN ZAMANDA YAŞAMIŞ SON 10 OSMANLI PRENSESİ

Osmanlı Hanedanlığı’nın soyundan gelen ve yakın zamanda yaşamış ve yaşamakta olan Osmanlı soyunun güzeller güzeli prensesleri…

Neslişah Sultan

neslisah-sultan-siralio

Neslişah Sultan, son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin’in kızı Sabiha Sultan’ın kızıdır. Babası, son halife II. Abdülmecid’in oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendidir. 1921’de Nişantaşı’nda bir konakta doğmuş ve 2 Nisan 2012’de vefat etmiştir.

Hanzade Özbaş

hande-ozbas-siralio

Hanzade Özbaş, Sultan Vahdeddin’in kızı Ulviye Sultan’ın torunudur. Okul yıllarında bir müsamerede büyük büyükannesi Hürrem Sultan’ı canlandırmıştır.

Lara Adra

lara-adra-siralio

II. Abdülhamid’in torununun torununun kızı olan Lara Adra 1986’da Lübnan’da doğdu. Fransa’da eğitimi alan Lara Adra şimdi Paris’te bir bankada çalışıyor ve Türkçe bilmiyor.

Fazile Sultan

hanzade-sultan-siralio

Tam adı Fazile İbrahim Bernard 1941 yılında doğdu. Sultan Vahdettin’in torunu. Aynı zamanda Mısır Prensi Mehmet Ali İbrahim’in de kızıdır. Nişanlandığı Irak Kralı ile evlenmeden iki hafta önce gerçekleşen darbe sırasında nişanlısı öldürülmüştür. Halen hayattadır ve yaşamını Paris’te sürdürmektedir.

Kenize Murad

kenize-murad-siralio

1940 yılında Paris’te doğan Kenize Murad’ın anneannesi Sultan V.Murad’ın kızı Hadice Sultan’dır. Sonradan Türk vatandaşlığına geçerek ”Rajkumari Kenize de Kotwara” olan adını Kenize Murad olarak değiştirmiştir.

Nurcihan Sultan

nurcihan-sultan-siralio

Tam adı Emel Nurcihan Hodo 1925’te doğmuştur ve Sultan Reşad’ın torunudur. Maddi açıdan ailenin diğer üyelerine oranla daha rahat bir hayat süren Nurcihan Sultan İstanbul’da yaşıyor. Dışişleri Bakanlığı’nda katiplik yapan biriyle evlenmek istemiştir fakat devlet izin vermemiştir.

Mihrimah Sultan

mihrimah-siralio

Hanedanın ‘yeşil gözlü prensesi’ olarak bilinen Mihrimah Sultan, Sultan Reşad’ın torunudur. 1923’te babası Şehzade Ziyaeddin Efendi’nin Çamlıca’daki köşkünde doğmuş ve henüz 1 yaşındayken hanedanın diğer üyeleriyle birlikte sürgüne gönderilmiştir. 2000 yılında Amman’da yaşamını yitirmiştir.

Ayşe Gülnev Sultan

ayse-gulnev-siralio

Sultan v.Murad’ın torunun torunudur ve tam adı Ayşe Gülnev Osmanoğlu Sutton’dur. 1971 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Tarih ve politika eğitimi alan Ayşe Gülev Sultan Türkçe biliyor fakat iyi konuşamıyor.

Dürrüşehvar Sultan

durrusehvar-siralio

26 Ocak 1914’te doğmuş ve 7 Şubat 2006’da vefat etmiştir. Son Osmanlı halifesi II. Abdülmecid’in kızıydı ve Berar Prensi Navab Azam Şah’ın eşidir. Babası Abdülmecid Efendi vefat ettikten sonra Türkiye’ye geldi. Babasının Türkiye’de gömülmesi için devlet yetkilileriyle görüşmüştür. Babasının naaşı 10 yıl Paris’te bir camiide beklemiş ve izin çıkmayınca da Medine’de defnedilmiştir

Bala Sultan

bala-sultan-siralio

1955 yılında dünyaya gelen Bala Sultan, Sultan Reşad’ın torunu Rukiye Sultan’ın torunudur. Tam adı Bala Hodo’dur. 1955’te doğdu. İstanbul’da yaşıyor, çalışmıyor, evlenmedi ve çocuğu yok.

Kaynak : Medya Faresi

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*