TEK BAŞINA 20 YILDA SARAY İNŞA EDEN POSTACI

TEK BAŞINA 20 YILDA SARAY İNŞA EDEN POSTACI

Bu, Fransız bir postacının çalıştığı yol üzerinden topladığı çakıl taşları ve kayalardan hayallerinin evini inşa etmesini anlatan gerçek bir hikayedir.

tek-başına-saray-yapan-postacı-siralio-8

Rivayete göre Ferdinand Cheval bir gün yolu üzerinde ilginç şekilli bir taşa takılır ve düşer. Bu olaydan sonra 1879 yılında hayallerinin evini yani “Palais Ideale” yi inşa etmeye başlar. Yolu üzerinde gide gele bu ilginç taşlardan toplamaya başlar. Bu taşları takıntı haline getiren postacı önceleri onları üçer beşer evine götürmeye başlar, fakat zamanla kova kova taş taşır daha sonra da el arabasıyla

tek-başına-saray-yapan-postacı-siralio-1

Topladığı taşları kullanarak evinin yakınlarında inşaata başlar. Kabaca dış duvarları bitirmesi 20 yılını alır. Beton, kireç ve harç kullanarak taşları birleştirir. Postacı olarak çalıştığı mesai saatleri sona erdikçe akşamları bir gaz lambası yardımıyla devamlı olarak yaptığı evi için çalışır. Dile kolay tam yirmi yıl boyunca gündüz normal işini yapar geceleri de yalnız başına hayallerinin evini inşa eder.

postacı-ferdinand-cheval-siralio

Yaptığı bu küçük saray ise tamamen kendisine has bir mimariye sahip olmakla birlikte, biraz Hristiyan biraz da Hindu mimarisinden esintiler taşır. Adam öylesine sıra dışı ve mucize denebilecek bir esere imza atmıştır ki bu bina Pablo Picasso‘nun bile dikkatini çekmiştir.

tek-başına-saray-yapan-postacı-siralio-2

Postacının eserleri bu kadarla sınırlı da değil. Ayrıca bir sekiz yılını da kendi mezarı için yaptığı bir anıt için harcamıştır. 1924 yılında da oturduğu bölgenin yerel mezarlığında bulunan bu görkemli mezara gömülmüştür.

tek-başına-saray-yapan-postacı-siralio-4

1969 yılında bu küçük saray tarihi ve kültürel bir miras olarak değer kazanmıştır. Hatta postacı Cheval öyle bir üne kavuşmuştur ki 1986 yılında resmi Fransa’daki posta pullarına konulmuştur. Ayrıca bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya gelen Cheval, hayatı boyunca ne sanat ile ilgili ne de inşaat ile ilgili herhangi bir eğitim almamıştır. Yaptıklarının tamamı kendi hayal ürünüdür ve içinde yatan doğal yeteneğe gözlemleri ile birleştirerek can vermiştir. Tabi inanılmaz azmini de unutmamak gerekir. İlham verici bu insanı saygı ile anıyoruz…

tek-başına-saray-yapan-postacı-siralio-6

tek-başına-saray-yapan-postacı-siralio-5

tek-başına-saray-yapan-postacı-siralio-7

tek-başına-saray-yapan-postacı-siralio-3

 çakıl-taşlarından-ev-yapan-fransız-postacı-siralio-10

çakıl-taşlarından-ev-yapan-fransız-postacı-siralio-9

çakıl-taşlarından-ev-yapan-fransız-postacı-siralio-8

çakıl-taşlarından-ev-yapan-fransız-postacı-siralio-7

çakıl-taşlarından-ev-yapan-fransız-postacı-siralio-6

çakıl-taşlarından-ev-yapan-fransız-postacı-siralio-5

çakıl-taşlarından-ev-yapan-fransız-postacı-siralio-4

çakıl-taşlarından-ev-yapan-fransız-postacı-siralio-3

çakıl-taşlarından-ev-yapan-fransız-postacı-siralio-2

çakıl-taşlarından-ev-yapan-fransız-postacı-siralio-1

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*