NATIONAL GEOGRAPHİC’DE TARİHÇİLER HAMBURGERİN GERÇEK ANA VATANINI AÇIKLADILAR

NATIONAL GEOGRAPHİC’DE TARİHÇİLER HAMBURGERİN GERÇEK ANA VATANINI AÇIKLADILAR

National Geographic kanalında hamburgerin tarihi ve günümüze kadar nasıl geldiği ile ilgili tam 8 asırlık bir yolculuğun belgeseli yapılmış. Peki hamburgerin ana vatanı neresi?

hamburgerin-ana-vatanı-siralio-01

Hamburger, bu ismi alana kadar önceleri bir et parçası daha sonra bir et yemeği olarak evrimine devam ediyor.  Daha da sonra Hamburg şehrine gelen bu et yemeği Amerika’da Hamburg usulü bir et yemeği olarak anılırken fast food olarak evrimini tamamlıyor ve hızla ulaşılır bir et olarak iki ekmek arasında hayatımızdaki yerini alıyor.

Genghis Khan

Hepimizin bayılarak yediği ve gün geçtikçe daha başarılı bir hal alan hamburgerler, 13. yüzyılda Cengiz Han döneminden günümüze kadar evrilerek geldi deseydik inanır mıydınız? Fakat bunu biz söylemiyoruz, Andrew F. Smith isimli yemek tarihçisi söylüyor ve bunu National Geographic’de yayınlana “Hamburgerin Tarihi” isimli programda söylüyor. Olayın başlagıç noktası ise Cengiz Han’ın askerlerinin etleri atlarının eğerleri altında muhafaza etmeleri. Bu şekilde etler hem korunuyor hem de bir anlamda sürtünme ve atın ısısı sayesinde bakterilerden arınıyordu. Atlılar uzunca mesafeler katettikleri için de eti en uygun olarak bu şekilde taşıyorlardı. Moğollardan Rusya’ya geçen bu et burada çiğ ama kıyılmış bir Rus yemeği halini alıyor, oradan da Kuzey Almanya’ya Hamburg’a taşınıyor. Almanya’dan Amerika’ya olan göçler ile buraya gelen bu et yemeği. Amerika’da Hamburg usulü et olarak ününü arttırırken 1920’lerde artık ekmek ile servis ediliyor. Aynı zamanda et lüks hal alırken ekmek ile daha doyurucu ve ulaşılabilir oluyor. Son olarak hızla her şeye ulaşmak istenen dünyaya ayak uyduran hamburgerler fast food olarak günümüzün en bilinen yiyeceklerinden biri halini alıyor. İşte hamburgerin 8 asırlık hikayesi burada son buluyor…

National Geographic “Hamburger Tarihi” Belgeseli Kısa Versiyonu

 

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*