GERÇEKTEN YAŞADIĞINA İNANAMAYACAĞINIZ İLGİNÇ HAYVANLAR

GERÇEKTEN YAŞADIĞINA İNANAMAYACAĞINIZ İLGİNÇ HAYVANLAR

Daha önce görmüş olma ihtimaliniz çok düşük olan ya da hiç olmayan dünyada yaşayan en ilginç 20 hayvanı sizler için sıraladık…

Pabuç Gagalı

ilginç-hayvanlar-siralio-4

Adından da anlaşılacağı üzere koca bir pabuca benzeyen gagası ile bu kuşa doğu Afrika bölgesinde rastlanıyor. Sudan ve Zambia arasında görülen büyük bir kuş olan Pabuç Gagalının boyu 110 cm ile 152 cm arasınad değişiyor.

ilginç-hayvanlar-siralio-31

Okapi

ilginç-hayvanlar-siralio-23

İlk bakışta zebra ve zürafa çiftleşmiş ortaya bu çıkmış diye düşündüren bu hayvan aslında kendine has bir tür. Ve her ne kadar zebraya daha çok benzese de aslında zürafa familyasından. Ana vatanı ise Kongo.

ilginç-hayvanlar-siralio-24

Pacu Balığı

ilginç-hayvanlar-siralio-27

Aynı insan dişi gibi dişlere sahip olan bu şaşırtıcı balık cinsinin neden böyle dişlere sahip olduğunun açıklaması çok da zor değil; Çünkü onlar pirana balıkları ile yakın akrabalar ve et oburlar. Ana vatanları Güney Amerika.

Hooked IV: Vampire FishNGC-US: Ep. Code 4255

Panda Karınca

ilginç-hayvanlar-siralio-42

Böcekler genelde insanları huylandıran ve istenmeyen canlılardır fakat bu karınca cinsi pek bir sevimli. Diğer karınca cinslerinin aksine bu cinsin dişi kraliçeleri kanatlı olmak yerine tüylü ve panda gibi desenli oluyor. Fakat sevimli olduğuna bakmayın feci şekilde ısıran bir böcekmiş.

ilginç-hayvanlar-siralio-39

Narval

ilginç-hayvanlar-siralio-21

Arktik Okyanusta bulunan bu balina cinsinin aynı Unicorn atlar gibi bir boynuzu var.  Masalsı bir canlı gibi duran bu dev balıklar gerçektende var. Tabi kendilerine çok yaklaşmamakta da fayda var.

Floe Edge

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

ilginç-hayvanlar-siralio-30

Tipine bakınca hemen hoşnutsuzluğu fark edilen bu balık cinsi aslında balık bile olamadığı için bu kadar huysuz olsa gerek. Çünkü bu kırmızı rujlu balık suyun altında özel bacakları sayesinde yürüyerek geziyor yani yüzmüyor.

ilginç-hayvanlar-siralio-29

Kör Yılan

ilginç-hayvanlar-siralio-6

Yakın zamanda yani henüz 2011 yılında Amazon Nehrinde keşfedilen bu yılan türü aslında bir nevi su yılanı ve gözleri yok.

ilginç-hayvanlar-siralio-7

Umbonia Spinosa

ilginç-hayvanlar-siralio-35

Henüz tam anlamıyla sınıflandırılamamış bu böcek türünün ağustos böceği sınıfında olduğu düşünülüyor. Dev ve görkemli bir bitki gibi görünen sırtı ile avını cezbederek kendisine çekiyor ve aynı zamanda kamufle oluyor.

ilginç-hayvanlar-siralio-38

İğneli Kirpi

lowland streaked tenrec , andasibe

Sevimli bir yüzü ve hoş renkleri olan bu memeli hayvan aynı zamanda dünya üzerinde dikenleri ile ses çıkararak anlaşan tek memeli hayvan. Normalde böceklere veya çıngıraklı yılan gibi canlılara ait olan bu özellik bu memeli tarafından da çeşitli sebeplerle kullanılıyor.

lowland streaked tenrec , andasibe

Arı Kuşu Gibi Görünen Şahin Güvesi

ilginç-hayvanlar-siralio-13

Bakar bakmaz bildiğimiz arı kuşu dedirten bu canlı aslında bir güve. Son yıllarda güvelerin doğada korunmak için nasıl kamuflaj yöntemlerine evrildiklerini gördükçe çok şaşırtıcı sonuçlara ulaşılıyor. Konunun sonunda yine buna benzer, hatta daha şaşırtıcı bir güvenin tırtıl hali de var.

ilginç-hayvanlar-siralio-28

Mavi Ejder

ilginç-hayvanlar-siralio-33

Bu inanılmaz güzellikteki canlılar aslında deniz böcekleri. Fakat bir çok deniz böceğinden farklı olarak karın bölgesinde depoladıkları gaz sayesinde su yüzeyinde de sıkça rastlanıyor. Mavi Ejderlere genellikle ılık okyanuslarda rastlanılıyor.

ilginç-hayvanlar-siralio-25

Mantis Karidesi

ilginç-hayvanlar-siralio-32

Bu rengarenk karides türü yalnızca görüntüsü ile değil aynı zamanda kuvveti ile de süper ilginç bir canlı. Bu karidesin bir vuruşu 22 kalibrelik bir tabancanın gücü ile eşdeğer. (Bakınız: Süper Gücü Olan Hayvanlar)

ilginç-hayvanlar-siralio-20

Venezuella Kaniş Güvesi

ilginç-hayvanlar-siralio-45

Yine yakın zamanda yani 2009 yılında bulunan bir hayvan. Güveler son yıllarda keşfedilen yeni türleri ile çok revaçta, gördüğünüz gibi süper sevimli bir uzaylıya benzeyen bu güve de öyle her gün görebileceğiniz bir canlı değil.

ilginç-hayvanlar-siralio-16

Dev Tespih Böceği

ilginç-hayvanlar-siralio-12

İşte görebileceğiniz en büyük böceklerden bir tanesi, hatta görseniz armadillo gibi bir hayvan bile sanabilirsiniz. Tek kelime bu canlıyı açıklamaya yeter; Korkunç.

ilginç-hayvanlar-siralio-10

Saiga Antilopu

ilginç-hayvanlar-siralio-26

Soyu ciddi anlamda tehlikede olan bu antilop cinsi ilk bakışta anlayacağınız gibi ilginç ve kocaman burun deliklerine sahip. Fakat yinede onlar için sevimli demek mümkün. Çin ve Moğolistan’da görülen bu türün umarız soyu tükenmez.

ilginç-hayvanlar-siralio-34

Çalı Engereği

ilginç-hayvanlar-siralio-9

Eğer bir yılanın yeterince korkutucu olmadığını düşüyorsanız bir de her tarafı dikenler ile çevrili bu yılana bakın. Afrikanın tropik ormanlarında örülen bu engerek cinsinin boyu 78 cm’yi buluyor.

ilginç-hayvanlar-siralio-40

Mavi Papağan Balığı

ilginç-hayvanlar-siralio-8

Boyları 30-75 cm arasında değişen bu sevimli balıklar bazı koşullarda 1,2 metre boy kadar ulaşabiliyorlar. Şüphesiz ki adının neden mavi papağan olduğu da görüntüsünden belli.

ilginç-hayvanlar-siralio-5

Hindistan Mor Kurbağası

ilginç-hayvanlar-siralio-17

Çoğunlukla Hindistan’da görülen bu kurbağa türünü kurbağaya benzetmek bile bir hayli güç. Koca hımbıl gövdesi ile yalnızca 2 hafta kadar karada rastlanabilen bu kurbağalar yalnızca çiftleşme dönemlerinde karaya ayak basıyorlar.

ilginç-hayvanlar-siralio-22

Deniz Domuzu

ilginç-hayvanlar-siralio-11

DEnizin 1000 metre derinliğinde yaşayan bu domuzcukların tabi ki domuz ile bir akrabalığı olmadığı gibi aslında deniz hıyarı denilen bir cins ile akrabalar.

Seegurke

Molok

ilginç-hayvanlar-siralio-36

Avustralya’da çölleşen bölgelerde görülen bu kertenkele türü 20 yıla kadar yaşayabiliyor.

ilginç-hayvanlar-siralio-37

Yılan Güvesi

ilginç-hayvanlar-siralio-44

Evet yine bu bir yılan ne var bunda diyebilirsiniz fakat bu bir güvenin kanatlanmadan önceki tırtıl hali. (Daha fazla bilgi için: Tıklayınız)

ilginç-hayvanlar-siralio-43

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*