DÜNYANIN GELMİŞ GEÇMİŞ EN ZEKİ ADAMININ TRAJİK ÖYKÜSÜ

DÜNYANIN GELMİŞ GEÇMİŞ EN ZEKİ ADAMININ TRAJİK ÖYKÜSÜ

Dünyada şu ana dek yaşamış en zeki insan olarak kabul edilen William James Sidis, 1 Nisan 1898 New York, Amerika doğumlu. IQ seviyesinin 250-300 civarında olduğu tahmin ediliyor. Kıyaslama yapabilmeniz için Türkiye’nin IQ ortalaması 88. Tabi bu yüksek IQ ile birlikte onunla ilgili büyük beklentiler oluşmuş ve trajik diyebileceğimiz bir hayatı olmuş.

dünyanın-en-zeki-adamı-siralio-5

Babası Harvard Üniversitesinde psikoloji eğitimi veriyor annesi ise bir doktordu. Fakat henüz 6 aylıkken alfabeyi öğrenmesi ile onun diğer insanlar gibi olmadığını fark ettiler.

dünyanın-en-zeki-adamı-siralio-7

İlkokul çağına geldiğinde 1.sınıfı bir günde, 1.sınıfı birkaç günde, 3.sınıfı üç ayda, 4.sınıfı bir haftada, 5.sınıfı 15 haftada, 6 ve 7.sınıfları beş buçuk haftada bitirmiş. 2 yaşında Latince, 3 yaşında Yunancayı öğrenmiş. 8 yaşına basmadan İngilizce, Latince, Yunanca, İbranice, Fransızca, Almanca ve Rusça dillerini konuşabiliyordu.

dünyanın-en-zeki-adamı-siralio-3

Ayrıca yine ilkokul çağındayken Vindergood ismini verdiği kendi dilini geliştirmiş ve henüz 4 yaşında anatomi üzerine makaleler yazmaya başlamış.

dünyanın-en-zeki-adamı-siralio-6

8 yaşına bastığında Harvard Üniversitesine başvurmuş ve bütün yazılı sınavları başarı ile vermiştir. Fakat Harvard Üniversitesi karak kurulu yeteri kadar duygusal olgunluğa ulaşmadığı için onu şimdilik okula kabul etmiyor. Daha sonra 11 yaşında Harvard’a kabul ediliyor ve üniversitede hobi olarak 4 boyutlu objeler ile ilgili dersler veriyor.

dünyanın-en-zeki-adamı-siralio-4

William James Sidis, 16 yaşında Harvard eğitimini tamamlar ve  17 yaşında Teksas Üniversitesi  matematik bölümünde asistan olarak çalışmaya başlar. Fakat yaşından dolayı gördüğü muameleden ve öğretmenlik konusunun kendinin istediği bir yol olmadığını düşündüğünden bu pozisyonda 1 yıldan az süre kalmıştır.

dünyanın-en-zeki-adamı-siralio-1

18 yaşında yine Harvard’da hukuk eğitimi almaya başlaması ile birlikte hayatı da değişmeye başlar. Marksist bir dünya görüşüne sahip olan William 1 Mayıs gösterilerinde komünizm konusunda aşırı hassas olan Amerika hükumeti tarafından henüz 21 yaşındayken tutuklanır. Ailesinin geniş çevresi sayesinde cezasını evinde çeker.

dünyanın-en-zeki-adamı-siralio-2

Daha sonrasında sessiz sakin bir hayat sürer ve gündelik işler ile geçimini sağlar. Hayatı boyunca maruz kaldığı yoğun medya ilgisi, hayatının bu döneminde ona daha büyük bir kabus olur. Gerek ateist olması gerekse Marksist oluşu nedeniyle yoğun ve çok ağır eleştirilere maruz kalır. Ömrü boyunca 40 dili akıcı bir biçimde öğrenen William James Sidis 4 kitap yazar ve bir de kendi dilini geliştirir, bunların dışında da insanlığa başka bir şey bırakmadan beyin kanaması sonucunda 17 Temmuz 1944’de Boston’da hayata gözlerini yumar. Gerek gelmiş geçmiş en büyük deha olmasına rağmen insanlığa bir şey bırakmadığı için gerekse görüşleri nedeniyle eleştiri altında bir hayat yaşayan hatta yaşamı sonrası da eleştirilen bu dahiyi anlamasa da eleştirmek ve seçimlerine karışmak yine dahi olmayan diğer insanların en büyük vasfı olmuştur…

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

renkler-psikolojisi-siralio-title

Reklerin Psikolojisi

psikoloji-siralio

Psikoloji ile İlgili Bİlmediğiniz 15 Şey

yoldan-çıkan-psikoloji-deneyleri-siralio-13

Yoldan Çıkan Psikoloji Deneyleri

sürü-psikolojisi-ve-sosyal-etki-siralio

Sürü Psikolojisi ve Sosyal Çevre Etkisi

neden-pes-ederiz-siralio-ft

Sosyal Deneyler ile Pes Etmemeni Sırrı

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*