DÜNYANIN BİLİNMEYEN 7 HARİKASI

DÜNYANIN BİLİNMEYEN 7 HARİKASI

Taj Mahal, Piramitler ve Çin Seddi’ni hepimiz biliyoruz fakat bunların yanın fazla bilinmeyen harikalar da var. İşte dünyanın fazla bilinmeyen 7 harikası :

Jenne Büyük Camii, Mali

dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-9 dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-7

1907 yılında yapılan bu cami dünyanın en büyük çamur yapısı. Neredeyse tamamına yakını güneşte kurutulan harç ve sıva malzemesinden yapılmış bir yapı ve 100 yıldan fazla bir süredir ayakta. 1988 yılında UNESCO tarafından kültür mirasları listesine alınan cami benzersiz bir mimariye sahip ve türünün en önemli örneği olarak görülüyor.

Romanya Parlemneto Sarayı

dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-16 dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-17

Bu saray dünyanın gelmiş geçmiş en büyük idari binası. Düşünün ki burası bizim başkanlık sarayımızdan bile büyük. Yer altında 8 ve yer üzerine 12 kat olmak üzere toplamda 20 katlı olan bu binada 3,100 adet oda var. 1984 yılında inşa edilen ve 330,000 metre kare alana inşa edilen bu bina için 30,000 ev ve 30’dan fazla klise ve sinegogun da aralarında bulunduğu Bükreş’in beşte birlik bir bölgesi yıkılmış.

Drewar Surları, Pakistan

dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-8 dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-14 dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-1

40 adet görkemli kaleden oluşan bu surların çevresi 1,5 kilometre ve yükseklikleri 30 metre. Pakistan’da olmasına rağmen bir çok Pakistanlının bile bilmediği bu inanılmaz yapı Cholistan Çölünde yer alıyor. Turistik olarak çok tanınmamasının belli başlı sebepleri var bunlardan bir tanesi çölde o bölgeye ulaşımın bir hayli zor olması, bir diğeri ise bölgeyi ziyaret etmek için bölge liderinden özel izin alınması gerekiyor.

Chand Baori Kuyusu, Hindistan

dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-5 Chand Baoli Step-well, Rajasthan, India

Hindistan’ın Rajasthan kentindeki kare şeklindeki 13 katlı bu görkemli kuyu Hindistan’daki en ilginç yapılardan bir tanesi. Kuyunun içerisinde 30 metre derinliğe inebilmek için tam 3,500 farklı basamak bulunuyor. Türünün en büyüğü olan bu kuyu 800-900 yılları arasında yapılmış.

Mostar Köprüsü, Bosna Hersek

dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-12 dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-3

Çoğu mimari eserin bir hikayesi vardır. Mostar köprüsünün hikayesi ise güzelliğinin önüne geçiyor. Mimar Sinan’ın öğrenci Mimar Hayrettin tarafından Bosna’nın Osmanlı himayesinde olduğu 1566 tarihinde yapılan bu köprü 456 adet taş bloktan yapılmış. Avrupa’daki en öenmli İslami mimarilerden kabul edilen bu köprü yüzyıllar boyunca Bosna’nın sembol yapısı olmuş fakat Sırplar ile yaptıkları savaş esnasında yıkılmış. Savaş sonrasında yeniden inşa edilen köprünün eski haline döndürülmesi tam 10 yıl sürmüş. 30 metre uzunlukta, 4 metre genişlikte ve 24 metre yüksekliğindeki görkemli köprünün ününe ün katan hikayesi ise yüzyıllardır aşıkların hayatlarına son vermek için seçtikleri bir yer olması.

Hindistan Seddi, Hindistan

dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-11 dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-2

Çin Seddi büyük bir üne sahip olduğu için fazla bilinme şansı bulamayan Kumbhalgarh Surları olarak da bilinen bu yapı 36 kilometre boyunca uzanıyor ve 4,5 metre genişliğinde bir yürüyüş alanına sahip. 1443 yılında bölgeyi hakimiyeti altında bulunduran Rana Kumbha kalesini koruyabilmek için bu surları yaptırmış. 360’dan fazla manastırı da içerisine alarak koruyan bu devasa yapıda diğerleri gibi az bilenen görkemli mimari eserlerden bir tanesi.

 Şeyh Lütfullah Camii, İran

dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-13 dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-10 dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-4 dünyanın-bilinmeyen-harikaları-siralio-15

İran mimarisinin belki de en önemli eseridir. İsfahan’da bulunan bu eser Şeyh Abbas döneminde 1603-1619 yılalrı arasında inşa edilmiştir. Büyük ihtimalle minaresi ve avlusu bulunmadığı için hiç bir zaman halkın kullanımına açılmamıştır. Bir süre şahın haremi için kullanılmıştır. Bir çok işlemeleri ile beraber özellikle tavan işlemeleri gün boyunca renk değiştirir. Mozaikleri inanılmaz kompleks yapıya sahiptir, görünüşü büyüleyicidir ve orta doğunun en güzel mimari eserlerinden bir tanesi demek fazla iddialı olmaz.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*