DEJA VU NEDİR ?

DEJA VU NEDİR ?

Deja vu, pek çoğumuzun yaşadığı bir hissiyattır. Bir araştırmaya göre insanların %50’si hayatı boyunca en az bir kez deja vu hissini yaşamış. Yaşadığımız bir olayı daha önceden yaşamış gibi hissetmemize veya gördüğümüz yeri daha önceden görmüş gibi hissetmemize deja vu denir. Bu olay insanların pek çok komple teorisi üretmesine neden olmuş. Konuyu paralel evrenlerden reenkarnasyona kadar bir çok yere bağlayanlar olmuş. Geleceği önceden gördüğünü düşünenler ve buna benzer bir sürü kanıtlanamayan fikirler üretilmiş.

deja-vu-nedir-siralio-1

Gerçek aslında çok basit ve mantığa dayalı. Beyin yorgunluk veya başka bir nedenden dolayı, gördüğü bir görüntüyü veya sesi beyne giriş anında algılayamıyor biraz geç tepki veriyor. Böylece kısa bir süre önce olan olayı sanki tekrar yaşamış gibi oluyorsunuz. Beyin tam olarak algılamaya başladığı sırada, olayı kaçırdığı süre esnasında aslında belki 1 saniyeden kısa bir süre önce gördüğü görüntüyü çok daha önceden görmüş gibi hisseder. Aslında bu sadece görüntüyü gördüğü süre ve algı süresinin arasındaki oluşan boşluktan kaynaklanır.

deja-vu-nedir-siralio-2

Bir başka durum iste beynin sağ lobu ile sol lobunun bir saniyeden daha küçük bir farkla çalışmasından kaynaklanıyor. Bir taraf olayı çoktan algılamışken, diğer geç algılayan lobun olayı daha önceden yaşanmış gibi anımsamasına neden oluyor. Bu yanılgı yüzünden de deja vu durumu olur. Hatta bu durum uzunca bir süre sürer ta ki beyin normal çalışına kadar. Deja vu genellikle yorgunken veya alkol alınmış bir gecenin sabahında yaşanır.

deja-vu-nedir-siralio-3

Deja vu durumunun zıttı jamais vu diye bir başka olaydır. Bu durumda kişinin daha önce gördüğü birini tanımama veya daha önceden gittiği bir mekanı hatırlamama olayıdır. Oda Deja vu gibi yorgunluk veya sinirsel olaylardan kaynaklanır.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*