ATEŞBÖCEĞİ KALAMARLARI KIYIYA VURUNCA

ATEŞBÖCEĞİ KALAMARLARI KIYIYA VURUNCA

Ateşböceği kalamarları Pasifik okyanusunun batı kesiminde denizin 180-360 metre derinlerinde yaşayan bir kalamar cinsidir. Fosforik mavi bir ışık saçtığı için onlara ateşböceği kalamarı deniliyor. Asıl bilimsel adları “watasenia scintillans”dır.

Photophore isimli bir organa sahiptirler. Küçük balıkların dikkatini çekmek için ışık saçan bu organ, bu kalamar cinsinin beslenmesi için avlanma silahıdır. Derin sularda yaşayan bazı başka cinslerde de bu organa rastlanabilir. Normalde tek noktalarından ışık çıkarken çiftleşme dönemlerinde eşlerini etkileyebilmek için tüm vücutlarını parlatırlar. Ömürleri 1 yıl olan bu 7-8 cm boyutundaki büyüleyici canlılar gün boyunca bir kaç yüz metre derinlikte gezinse de geceleri yüzeylerde görülebilirler.

Göreceğiniz fotoğraflar ise Japonya’nın Toyama sahillerinde çekilmişler. Ateşböceği kalamarları çiftleşme dönemleri olan Mart ve Haziran ayları arasında daha önce de bahsettiğimiz gibi daha fazla parlarlar ve Toyama sahillerindeki akıntı ile bu dönemde zaman zaman kıyıya vuruyorlar. Ortaya ise böylesine göz alıcı anlar çıkıyor.

ates-bocegi-kalamari-siralio-10

ates-bocegi-kalamari-siralio-05

ates-bocegi-kalamari-siralio-04

ates-bocegi-kalamari-siralio-07

ates-bocegi-kalamari-siralio-02

ates-bocegi-kalamari-siralio-09

ates-bocegi-kalamari-siralio-12

ates-bocegi-kalamari-siralio-14

ates-bocegi-kalamari-siralio-13

ates-bocegi-kalamari-siralio-11

ates-bocegi-kalamari-siralio-03

ates-bocegi-kalamari-siralio-01

ates-bocegi-kalamari-siralio-15

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*