59 TESCİLLİ CİNAYET – RUS SNİPER “ROZA SHANİNA”

59 TESCİLLİ CİNAYET – RUS SNİPER “ROZA SHANİNA”

2. Dünya Savaşında Sovyet Ordusu için görev yapan Roza Shanina 20 yıllık ömründe 12’si Alman keskin nişancılar olmak üzere 59 tane tescil edilmiş vuruşla düşmanlarının canını almıştır.

roza-shanina-siralio-4

Tarihin en güzel ve en ünlü keskin nişancılarından yani sniperlarından bir tanesi olan Roza aslında bir anaokulu öğretmeniydi ve savaşın başlarında erkek kardeşinin öldürüldüğü haberini alınca ön saflarda savaşmak için gönüllü olarak orduya katıldı.

roza-shanina-siralio-7

Düşman ülkelerin gazeteleri hakkında “Doğu Prusya’da görülmemiş Teror” başlıkları atarak haberler yapmıştır.

roza-shanina-siralio-2

Kızıl ordudan henüz 19 yaşındayken Zafer Madalyası almıştır.

roza-shanina-siralio-3

Roza Shanina yazmayı çok seviyordu ve sürekli olarak günlük tutuyordu. 1965 yılında günlüğü kitap olarak basılmış ve yayımlanmıştır.

roza-shanina-siralio-1

Günlüklerinde sık sık eski yaşadığı kasabadan ve ailesinden bahsetse de daha sonra yazmaya başladığı savaş günlüklerinde vurduğu kişilerden bahsetmeye başlamıştır. Yaraladığı kişilerden “kırmızı”, öldürdüklerinden ise “siyah” diye bahseder.

roza-shanina-siralio-6

Ordudan önce romantik, esprili, voleybol oynamayı seven bir kişilik olan bu kız savaş ile birlikte 59 kişinin katiline dönüşür. Henüz 20 yaşındayken de Doğu Prusya’nın hücum hatlarında top atışı sonucunda hayatını kaybeder. 20 yıllık kısa ömründe bir çok dostunu savaş alanında kaybeder bir düşmanının da canını alır ama her biri için içli notlar yazar. Ölümünden sonra geriye 59 ölü ve 3 kalın günlük bırakır. Günlüklerinde çok başarılı ve içten anlatımlar olduğu söylenir. Ayrıca ölümünden sonra anısına kendi adını taşıyan atış yarışmaları düzenlenmiştir.

roza-shanina-siralio-5

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*