GELMİŞ GEÇMİŞ EN BÜYÜK 20 SAVAŞÇI

GELMİŞ GEÇMİŞ EN BÜYÜK 20 SAVAŞÇI

Tarihteki büyük isimler konuşulurken genelde bilim insanları, liderler veya sanatçılar konuşulur. Fakat onların hayatta kalmasını sağlayan veya onların o konumlara gelmesini sağlayan savaşçıların kimileri genellikle çok fazla anılmazlar. Bizde burada tarihin en büyük 25 savaşçısını sıralayarak onları onurlandırmak istedik…

20- William Wallace

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-12

Her ne kadar William Wallace deniline akıllara Mel Gibson gelse de aslında kendisi Mel Gibson onu bu kadar ünlü etmeden önce de tarihçiler arasında bilinen önemli bir savaşçı ve önemli bir liderdi. Efsanevi İskoç savaşçı William Wallace, özgür İskoçya düşüncesi ile kendisinden kat ve kat güçlü İngilizlere karşı canı pahasına yaptığı savaşlar ile İskoçya’nın en önemli ulusal kahramanlarından bir tanesidir.

19- Dördüncü Murad

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-10

4.Murad Osmanlı padişahları arasında gücü ile anılan yegane padişahtı. Ağırlık kaldırma, güreş, cirit gibi hobileri vardı ve fiziksel olarak bir hayli kuvvetli biriydi. Bu sebeple hakkında bir çok efsaneler vardır. Örneğin tahta 11. yaşında geçen 4. Murad daha sonra kendisini tahta geçecek yeterlilikte hissettiğinde Yeniçerileri huzurunda toplamış ve o gün kendisine haddini aşan sözler söyleyen bir askeri atı ile birlikte ikiye böldüğü gibi hakkında bir çok rivayet vardır. Yerli ve yabancı kaynaklarda geçen 100 kloluk ağaçları kaldırması, savaşta yüzlerce kiloluk topları tek başına taşıdığı, kale kapılarını koç başı ile kırdığı, sinirlendiğinde devlet adamlarını kuşaklarından tutup havaya kaldırdığı gibi bir çok farklı rivayet vardır. Genç yaşta hayatını kaybeden padişah Bağdat fethi ile de ünlüdür.

18- Atilla Han

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-2

Atilla Han günümüz topraklarına göre Macaristan’da doğmuştur ve tarihin en acımasız ve vahşi liderlerinden birisi olarak anılır. O dönemde Roma İmparatorluğunun dominant yapısına meydan okuyan en önemli liderlerdendi ve Avrupa Hun Devleti’nin hükümdarı olarak kuzey Avrupa’nın büyük bir bölümünü topraklarına katmıştı. Ayrıca kimi tarihçilere göre şiddet kelimesi bile gözlerini parlatmaya yetiyordu. Ayrıca Yunan savaş tanrısı Ares’in kılıcına sahip olduğunu iddia ediyordu bu şekildeki korku salma psikolojisi de Roma İmparatorluğundaki düşmanları üzerinde işe yaramıştı.

17- Yue Fei

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-20

Çinli general Yue Fei 25 yıllık savaşçılık kariyeri boyunca 126 savaşa katılmış ve hiç bir savaşı kaybetmeden hepsinden galip ayrılmıştır. Savaşlarda basit bir askerken ordularının generalliğine kadar yükselmiştir. Yaşamı boyunca bir çok savaş taktiği geliştirmiş ve savaşta sahaya inerek bir çok düşmanını bizzat kesmiştir. Günümüzde Çin halkı için vatanseverlik, dürüstlük ve sadakat adına önemli bir semboldür.

16- Ragnar Lodbrok

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-11

Ragnar en önemli Viking kahramanlarından birisidir. Bir savaşçı olarak başlayan hayatında İsveç ve Danimarka tahtlarına oturacak kadar ileriye gitmeyi başarmış, döneminin en önemli kadınları ile evlilik yapmıştır. Asıl listeye girmesini sağlayan özelliği ise dönemin güçlü krallıkları İngiltere ve Fransa’ya kök söktürmüş olması. Her iki krallık da kendisini saflarına çekmeye çalışmıştır hatta devamlı olarak haraç gibi kendisine ödemeler yapmıştır.

15- Arminius

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-9

Yenilmez olduğu düşünülen Roma ordusunun önemli üç kolunu destek kuvvetleri ile beraber bozguna uğratmıştır. Zalim ve belalı bir tip olarak tanınan Germen liderin zaferi öyle büyük ve öyle kanlı olmuş ki o dönem Roma İmparatorluğu Germenleri istila planlarını tekrar tekrar düşünerek bir hayli ertelemek zorunda kalmışlar.

14- Miltiades

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-13

Tarihi Yunan tarihçi Herodot’a göre Militades olmasaymış Kral Leonidas’ın 300 Spartalısı pek de bu kadar anılacak başarılara imza atamayacakmış. Bu Atinalı savaşçı aynı zamanda büyük bir strateji uzmanıymış. Maraton Savaşındaki inanılmaz stratejisi ve cesur mücadelesi ile dönemin en güçlü imparatorluğu olan Persleri bozguna uğratarak utanç içinde kaçmalarını sağlamıştır.

13- Kazıklı Voyvoda

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-6

Tarihte çok az insan kalbinde bu kadar acı taşımış ve bu kadar acımasız olmuştur. Vampir hikayelerinde anılan Dracula efsanesi kendisinden ilham alınarak yazılmıştır. Transilvanya, Romanya’da dünyaya gelen Kazıklı Voyvoda ya da diğer adı ile 3.Vlad’ın Osmanlı ordusu karşısında çok önemli zaferleri vardır. Osmanlı ordusu ile Avrupa arasında çok uzunca bir süre kalkan olmuştur. Bu merhamet bilmeyen adamı tanınır yapan özellikleri ise yakaladığı askerleri kazıklara çakması ve kanlarını içmesiydi.

12- Sun Tzu

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-18

Meşhur Savaş Sanatı kitabının yazarıdır. Yüzyıllar boyunca değerini yitirmeyen bu kitap felsefesi ile Çin’de ve uzak doğu halkları arasında halen etkinliğini korumaktadır. Sun Tzu ise 500’lü yıllarda Çinde yaşayan, dönemin önemli savaşçı, filozof ve komutanlarından bir tanesiydi.

11- Afrikalı Scipio

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-3

Roma İmparatorluğunun en büyük ve en önemli generallerinden ve devlet adamlarından bir tanesiydi. Kendisinden daha namlı olan bir komutanı, Hannibal’ı yenmesi ile ününe ün katmıştır. Şartlar, silahlar ve asker sayısı olarak üstünlüğü sayesinde Hannibal’ı alt etse de çok çok önemli zaferlere imza atmış bir generaldir. Afrika Kıtasındaki başarıları sonucu Afrikalı lakabıyla anılmıştır.

10- Spartaküs

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-17

Şüphesiz gelmiş geçmiş en meşhur ve en yetenekli gladyatördür. MÖ 71-73 yılları arasından çıkan köle ayaklamasının öncüsü ve lideridir. Gladyatör olarak arenada yapılan ölümcül dövüşlerde de Roma İmparatorluğuna karşı da uzunca süre ayakta kalmıştır. Meşhur Roma İmparatorluğunu hiçbir kişi bireysel olarak bu şekilde tehdit etmemiş edememiştir. İmparatorluğun ayaklanmaları durdurmak için gönderdiği sayısız orduyu yenmiş ve yönetim sistemini sarsmıştır. Trakyalı bu savaşçı hakkında düzinelerce filmler ve diziler yapılmıştır.

9- Xiahou Dun

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-19

Xiahou Dun Asya’daki hanlık döneminde savaşçı olarak hizmetlerini dönemin şeflerinden Cao Cao’ya sunmuştur. Zamanının en önemli generallerinden biri olan Xiahou Dun’u asıl efsane yapan olay ise bir savaşta sol gözünden ok ile vurulması ve çekip çıkardığı oka saplı duran gözünü tek lokmada yutarak savaşa devam etmesidir. Bu olaydan sonra namı yürümüş ve tüm Asya’da tek gözlü general Xiahou Dun’un adı anılınca korku yayılırmış.

8- Hannibal Barca

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-8

MÖ 247 yılında doğan Hannibal Kartacalı (Şimdiki Tunus bölgesinden) bir generaldi. Yaşadığı toprakların çoğunluğu çocukluğunda fethedilen Hannibal erişkin olduğunda bütün bu toprakları Roma’dan geri almıştı. Antik çağların en çok bilinen lideri olan Hannibal az sayıda adamıyla dönemin devi Roma’ya karşı inanılmaz zaferler kazanmıştır. Bu zaferlerinde dahiyane stratejileri ve korkusuz savaşçı ruhu ile nam salan Hannibal Antik çağların belki de en büyük kumandanıydı.

7- Aslan Yürekli Richard

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-16

Atlı süvarilerinin yanında yer alarak yaptıkları patlayıcı saldırılar ile bilinen 1.Richard ömrünün 41 yılık ömrünün yalnızca 6 ayını İngiltere’de geçirmiştir. Ömrünü seferlerde geçiren İngiliz kral da düşmanlarına karşı acımasız olması ile tanınıyordu ve savaşçı kişiliği kadar savaşçılarını motive etmesi ve savaşa hazırlaması ile de ünlüydü. Bu özellikleri daha ona Aslan Yürek unvanını kazandırmıştı.

6- Selahaddin Eyyubi

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-7

Mısır ve Suriye sultanı olan Selahaddin Eyyubi aynı zamanda Eyyubi hanedanının kurucusudur. Hıttin Muharebesi ile 2 Ekim 1187’de Kudüs’ü Haçlı kuvvetlerinden alarak kentte 88 yıl süren Hristiyan egemenliğine son vermiş, akabinde Hristiyanların düzenledikleri III. Haçlı Seferi’ni etkisiz hale getirmiştir. Aslan Yürekli Richard ile bir çok kez karşı karşıya gelmiş ve ona karşı üstünlük sağlamıştır.

5- Miyamoto Musaşi

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-14

Tarihin en önemli kılıç ustalarından birisi olarak gösterilir. 13 yaşından itibaren ölümüne yapılan düellolara girerek kılış kullanma yeteneğini geliştiren bir savaşçı daha sonra yenilmez bir Ronin (Efendisiz yani başıboş kalmış samuray savaşçısı) olmuştur. Çift kılıç kullanan Miyamoto Musaşi Hiyoho Niten İçi-riyu veya Nito Riyu stilinin babasıdır. Hayatı boyunca yenilmeyen bu adam daha sonra bir dağa çıkarak strateji, taktik ve felsefe hakkındaki “5 Yüzük” isimli kitabı yazmıştır. Bir çok tarihçiye göre katıldığı bir çok kayıtlı düello ve birebir kılıç dövüşünden hayatta kalması ile tarihin en büyük kılıç ustası olarak kabul edilir.

4- Sparta Kralı Leonidas

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-1

Yunan-Pers savaşları sırasındaki en önemli figürlerden bir tanesidir. Dünyanın gelmiş geçmiş en korkulan ordularından bir tanesi olan Sparta ordusunun başında yer alıyordu. Korku nedir bilmeyen cesur karakteri ile biliniyordu ve Thermopyle’de 300 adamı ile birlikte yüz binlerce kişilik Pers ordusuna karşı yaptığı savaşın sonlarında bile tek başına yüz binlerce Pers askerine meydan okuyarak tek başına onlarla savaştığından bahsedilir.

3- Cengiz Han

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-15

Dünya genelinde kana susamış bir savaşçı lider olarak bilinse bile halkı için Kutsal Savaşçı olarak bilinen ve çok çok sevilen bir semboldür Cengiz Han. Moğol kitabelerine uyarak halkını Moğol İmparatorluğu altında birleştirmiştir. Gelmiş geçmiş en büyük savaşçılardan bir tanesidir ve çok fazla sayıda savaş kazanmıştır. Hatta kazandığı savaşlar neticesinde o dönemdeki dünya nüfusunun 4’te 1’ine hükmetmiştir.

2- Büyük İskender

tarihin-en-büyük-savaşçıları-siralio-4

33 yaşında ölmüş olsa bile o dönem bildikleri dünyanın neredeyse tamamını fethettiği için bir çok tarihçi için yaşamış en büyük generaldir. Yaptığı savaşlarda bir çok kral gibi savaşları arka saflarda izlemek ile yetinmemiş tüm savaşlarında direkt olarak ön saflarda savaşarak yenilgisiz biçimde yoluna devam etmiştir. Dönemin büyük uygarlıklarından Pers, Mısır, Hint uygarlıkları gibi bütün uygarlıkları topraklarına katmıştır.

1- Atatürk

büyük-savaşçılar-siralio-600

Fazla söze gerek yok aslında ama sefalet içerisinde olan, silahları alınmış, yurdunun dört bir yanı yabancıların işgali altındaki bir ülkeyi tüm imkansızlıklara rağmen bu çukurdan çıkarmakla kalmamış zekası ve dehası ile de yepyeni ve öncü bir devlet kurmuştur. Asker kökenli olduğu için askeriyede en diplerden başlamış bir çok savaşta ordular ile savaşmış yeri gelmiş vücuduna isabet eden kurşundan saati sayesinde kurtulmuştur. Sayısız savaş kazanmış, inanılmaz savaş stratejileri ile imkansız denilenleri başarmıştır. Sayısız kitap okumuş tüm birikimini de ulusuna miras bırakmış bir dehadır. Kendisi Atatürk’tür.

 

 

Yorumlar

8 comments

 1. celaleddin mengüberdi

  HEPSİNİ SALLA GİTSİN. BU LİSTENİN EN BAŞINA HARZEMŞAH SULTANI CELALEDDİN HARZEMŞAH GELMELİYDİ. BU ADAMIN SAVAŞ MEYDANINDA YAPTIKLARINI OKUYUN KENDİNİZİ ERKEKTEN SAYMAZSINIZ O KADAR YANİ. İKİNCİ İSKİT KAĞANI ALPERTUNGA ÜÇÜNCÜDE GÖKTÜRKLÜ KÜLTİGİN OLMALIYDI.

  BU ARADA HZ. ALİ Yİ VE HZ. HAMZA YI SAYMIYORUM ÇÜNKÜ ONLAR SAHABE OLDUĞU İÇİN KİMSEYLE KIYASLANAMAZ BİLE.

 2. celaleddin mengüberdi

  AYRICA O LİSTEYE KOYDUĞUNUZ CENGİZ KÖPEĞİ KATİLDEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİR. BU ADAM CELALEDDİN İÇİN “KEŞKE BÖYLE BİR OĞLUM OLSAYDI” DEMİŞTİR.

 3. Ertuğrul gazi?
  Osman gazinin silah arkadasi Turgud-Alp?

 4. Atatürk ‘ ün bu listede olmasına cok şaşırdım.

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*