DÜNYA’NIN EN GÜZEL MANZARALI 15 YERİ

DÜNYA’NIN EN GÜZEL MANZARALI 15 YERİ

İşte sizin için seçtiklerimiz…

en-iyi-manzaralar-resim-03

15 – Grand Canyon :  Amerika’da Kolorado Nehri yakınlarında aynı isimli ulusal parkın içerisinde bulunur. Kolorado Nehrinin etkisiyle milyonlarca yılda oluşmuştur. Uzunluğu 466 km olup, genişliği 2,4 km’ye derinliği ise 1,6lm’ye kadar ulaşmaktadır. Grand Kanyon UNESCO Dünya Mirasları Listesinde de yer almaktadır.

14 – Chichen Itza : Meksika’nın en çok ziyaret edilen Maya kentlerinden bir tanesidir. 24 metre yüksekliğindeki Kukulkan piramidi bu kentte yer almaktadır. Piramidin her cephesinde 91′er adet basamak bulunmaktadır. Kukulkan piramidi dışında da Akab Dzib, Baş Rahip Tapınağı, Savaşçılar Tapınağı gibi pek çok tapınağın yanı sıra bir çok saray, gözlem evi ve farklı tip alanlar da bu bölgede bulunmaktadır. Chichen Itza da UNESCO’nun Dünya Kültür ve Doğa Mirasları arasında yer almaktadır.

13 – Ngorongoro Krateri : Tanzanya’daki Ngorongoro Koruma Alanında yer alan devasa kraterdir. 1892 yılına kadar hiç bir Avrupalının ayak basmadığı topraklardır. Bölgede Tanzanya halkı dışında yerleşime izin verilmemektedir. Bölgede zebra, gergedan, ceylan, Afrika antilobu, aslan gibi onbinlerce hayvan yaşamaktadır.

12 – Golden Gate Köprüsü : San Francisco, California’da Golden Gate boğazı üzerindeki köprüdür. 2,7 km uzunluğunda ve 27,4 metre genişliğindedir. Napa ve Sanoma Valley kentlerini birleştirir. Günde 100.000′in üzerinde araç bu köprüyü kullanmaktadır ve her geçen yıl bu sayı %9-%10 civarında artmaktadır.

11 – Eyfel Kulesi : 1887-1889 yılları arasında inşa edilmiş olan kule Fransa’nın başkenti Paris’te bulunmaktadır. Yüksekliği 300 metredir ancak tepesindeki televizyon vericileri ile boyu 27 metre daha artmaktadır. Fransız Devriminin yüzüncü yılında Paris fuarı giriş kapısını sembolize etmek için inşa edilmiştir.

en-iyi-manzaralar-resim-02

10 – Uluru : Avustralya’nın kuzeyindeki çöl arazideki kayalık Ayers Kayası ya da Kızıl Kaya olarak da bilinir. Kumkayasından oluşan tepeye rengini içerdiği yüksek miktardaki demir vermektedir. Eni ve boyu yaklaşık olarak 2 km’ye 1,7 km civarında olup yerden yüksekliği yaklaşık olarak 350 metredir. UNESCO’nun Dünya Kültür ve Doğa Mirasları arasındadır.

9 – Empire State Manzarası : New York’un 350 – Ellinci Caddesinde namı diğer Fifth Avenue’de yer alan bina Amerika’nın ikinci, Dünya’nın ise üçüncü en yüksek binasıdır. 1 Mayıs 1931 tarihinde inşaatı tamamlanan bina 527 metre yüksekliğindedir. Binanın üzerinden, hava açık olursa yaklaşık olarak 130 km uzaklıktaki mesafelere bakılabilir.

8 – Phang Nga Sahili : Taylandın güneyindeki bu büyüleyici sahil Andaman denizindeki bir körfezde yer alır. Bölgede irili ufaklı büyüleyici adalar yer almaktadır. Bu adalardan en meşhuru ise denizle temas halinde olan kısmı tepesinden daha küçük olan Ko Tapu adasıdır. 1974 yılındaki James Bond filminde yer aldıktan sonra James Bond adası olarak da anılmaya başlamıştır.

7 – Christ the Redeemer : Büyüleyici şehir Rio de Janeiro’nun 710 metre yüksekliğindeki Corcovado dağında yer alan bu 30 metrelik İsa heykelinin civarından Rio manzarası Dünya’da görülebilecek eşsiz görüntülerden bir tanesidir. Her yıl 1 milyon kadar turist heykeli ve bölgeyi ziyaret etmektedir.

6 – Machu Picchu : Peru, And Dağlarında yaklaşık 2,4 km yükseklikte bir dağın zirvesinde yer alan bir antik İnka şehridir. İnşaatı 1450 yılları civarında yapılmış olan bu doğa harikası günümüze kadar çok iyi korunarak gelmiştir. Günde 200 civarında turist bölgeyi ziyaret etmektedir.

en-iyi-manzaralar-resim-01

5 – Potala Sarayı : Çin’e bağlı Tibet özerk bölgesinde yer alan saray 1959 yılındaki Tibet ayaklanmasında Hindistan’a kaçan 14.Dalai Lama’ya kadar bütün Dalai Lama’lara (Tibet için ruhani dini liderlerine) ev sahipliği yapmıştır. Eni ve boyu 400′e 350 metre civarında ve yüksekliği ise vadi zemininden itibren 300 metre civarındadır. 1.000′den fazla oda, 10.000′den fazla türbe ve 200.000′den fazla heykeli barındırmaktadır.

4 – Santa Maria del Fiore : İtalya’nın Floransa şehrinde yer almakta olan bir katedraldir. 1296 yılında inşaatına başlanılan katedral 1436 yılında tamamlanabilmiş ve Rönesans döneminin ilk mimari eserlerinden biri olarak anılır. Şehrin merkezinde açıklık bir alanda yükselen katedralin üzerinden şehri izlemek herkese nasip olmasa da manzarasının güzelliği görenleri büyülemektedir.

3 – Parthenon Tapınağı : Yunan mimarisinde en bilenen eserdir. Atina’daki Akropolis’e inşa edilmiştir. Zeka ve sanat tanrıçası Athena’nın tapınağıdır. Milattan önce 5. yüzyıldan beri ayakta duran yapı şehrin üzerinde harika bir manzaraya sahip olmakla birlikte dışarıdan kendisini seyretmek de büyüleyicidir.

2 – Lemaire : Antarktika’da bir boğazdır. Antarktika’nın en büyüleyici ve en çok turist çeken bölgelerinden birisidir. Burada insan zaman durmuş hissine kapılır. Su çoğu zaman tıpkı bir ayna gibi hareketsiz durur. 11 km uzunluğundaki bu boğazın enlemesine en yakın noktası ise yaklaşık 1,6 km uzunluğundadır.

1 – Bagan Tapınakları : Çin ve Tayland yakınlarındaki Myanmar ülkesinde yer alır. 11 ve 13. yüzyıllarda bölgedeki geniş ova üzerine onbinin üzerinde Budist tapınağı, dini yapı ve manastır yapılmıştır. Günümüzde bunlardan yaklaşık 2.200 tanesi ayakta kalmıştır. 2011 yılında ünlü belgesel yönetmeni Ron Fricke, Samsara adlı filminde bu bölgeyi kullanmış ve inanılmayacak büyüleyicilikte görüntüler yakalamıştır.

 

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*