DÜNYA TARİHİNDE YAPILAN EN BÜYÜK 25 HATA

DÜNYA TARİHİNDE YAPILAN EN BÜYÜK 25 HATA

Bu gün işinizde, sosyal hayatınızda veya okulda işlerinizi ne kadar berbat etmiş olursanız olun, 1788’de kendi kendisine saldırıp 10,000 kişi öldüren Avusturya ordusu kadar olamazsınız. Bir iş yeri veya bir kişi tarafından reddedildiyseniz üzülmeyin, efsane Beatles grubu da bir plak firması tarafından beğenilmeyip reddedilmişti. Ya da bir yere başvurdunuz ve başvurunuz mu kabul olmadı? Harry Potter kitabı tam 12 yayın evi tarafından kabul görmemişti.

İşte tarih sayfalarında yerini alan en büyük 25 hata…

25- NASA Ay’a ayak basılma anının kayıtlarını kaybediyor. Bu sebeple Ay’a iniş ile ilgili hiç bir video kaydı bulunamamaktadır. Olay böyle bilinse de Ay’a iniş yapmanın zaten montaj olduğu ve görüntülerde bir çok fark edilebilir hata olması sebebiyle görüntülerin kasıtlı olarak ortadan kaybolduğu da daha inandırıcı olan bir başka inanıştır.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-25

24- Yapımı 177 yıl süren Pisa Kulesi yana doğru yatmıştır. Bu yatış ise 10 yıllık süreçte gerçekleşmiştir.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-24

23- Titanik’de yeterince kurtarma botu olmamasının nedeni, Titanik’in “Batırılamaz Gemi” olarak bilinmesiydi. Ama battı…

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-23

22- Decca Records firması Beatles grubunun albümünü “Bu albüm satmaz” gerekçesi ile reddetmiştir. Albüm satış rekorları kırmıştır.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-22

21- NASA, Mars için yaptığı bir uyduyu kaybetmiştir. Çünkü çalışan ekibin yarısı metrik sistemde diğer yarısı ise İngiliz ölçü birimleri ile çalışmıştır.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-21

20- Napolyon Rusya’yı kışın işgal edebileceğine inanıyordu ve bir sefer düzenledi. Bu seferde büyük bir yenilgi aldı ve bu mağlubiyet Napolyon için bir dönüm noktası oldu. Böylece Napolyon hegamonyası çökmeye başladı başladı.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-20

19- Hitler Napolyon’dan daha iyisini yapacağına inanıyordu ve o da Rusya’ya yürüdü. Sonuç; O da başarısız oldu.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-19

18- Persler Cengiz Han’ın elçisinin kafasını kesip bedenini tekrar kendisine gönderdiler. Yani yenilmez Cengiz Han’ın ve Moğolların tüm Öfkesini üzerlerine çektiler. (Tarihin en acımasız liderlerindendir)

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-18

17- Hollandalılar, Avustralya’yı İngilizler’den 100 yıl önce keşfediyorlar fakat verimsiz bir çöl diyerek bu toprakları görmezden geliyorlar. 

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-17

16- Rusya Alaska’yı gereksiz bir tundra olduğu gerekçesi ile 1000 metre karesini yarım sentten Amerika’ya satmıştır.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-16

15- İnka imparatoru Atahualpa, İspanyol işgalci Fransisco Pizarro ile görüşmeyi kabul ediyor. Bu görüşme sırada esir düşerek 80,000 askerlik ordusunun 200-250 kişilik Pizzrro’nun ordusuna yenilmesine neden oluyor. İmparatorluk bu savaş sonunda yıkılıyor ve Atahualpa bu hata sonucunda İnka’nın son imparatoru olarak tarihe adını yazdırıyor.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-15

14- Truva Atı hikayesini bilmeyen yoktur. Savaştan geri çekilen Agamemnon’un at şeklindeki dev hediyenin içerisindeki saklanan ordu, yıkılmaz denen Truva’nın sonu olmuştur..

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-14

13- Hindenburg isimli zeplin içerisinde hidrojen gazı kullanmak, çok büyük felakete neden olmuştur. 

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-13

12- 1453’de İstanbul fethedilirken Bizanslıların açık unuttukları bir kapı. Hikayenin kalanını biliyoruz zaten.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-12

11- On dördüncü yüzyılda Çin’in tecrit politikası benimseyerek ordusuzlaşma kararı alıyor. Bunu yapmasalardı Moğol İstilaları olmayacaktı veya en azından saldırılara karşı kendilerini savunableceklerdi. Kim bilir belkide şu andaki Dünya dengeleri çok daha farklı olurdu.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-11

10- Arşidük Franz Ferdinand’ın şoförü yanlış yola girerek Ferdinand’ı tam olarak suikastçısının kucağına düşürmüştür ve bu şekilde 1.Dünya savaşı başlamıştır. Bu olay olmasaydı 2 adet Dünya Savaşı belki hiç bir zaman olmayacaktı.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-09

9- Japonlar Pearl Harbor’a saldırdıklarında hedefleri Amerikan uçak gemileriydi. Fakat saldırı esnasında Pearl Harbor’da bir tane bile uçak gemisi yoktu. İşler planladıkları gibi olsaydı belki de savaşın seyri ciddi ölçüde değişecekti.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-08

8- Hatalı inşa edilen dört reaktör Çernobil Nükleer Reaktör Kazasına sebebiyet verdi. Sonuçları günümüze kadar etki etmektedir.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-07

7- On iki yayın evi Harry Potter kitaplarını yayınlamayı reddetmiştir.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-06

6- Büyük İskender kendisinden sonra bir lider ve mirasçı seçmediği için kurduğu devasa İmparatorluğun çöküşüne neden olmuştur.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-05

5- Kartacalıların devleti, ünlü komutanları Hannibal’ın gereğinden fazla başarılı olmasından dolayı siyasi anlamda kendisinden korkmuş ve ona Roma’ya saldırırken yeterli kuşatma malzemesi vermemiştir. Bu da Hannibal efsanesinin ve Kartacalıların sonunu hazırlamıştır.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-04

4- İskenderiye Kütüphanesini kimin yaktığı bilinmese de dünya üzerindeki en büyük bilgi kaybı olduğu apaçık ortadadır.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-03

3- Amerika’nın fethinde Karayiplerin uzunca bir süre Güney Asya sanılması. Kızılderililere, Amerika’da “American Indian” (Çevrildiğinde Amerikan Hintlisi) denilmesi gibi bir çok kavram kargaşasını yanında getirmiştir.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-02

2- Roma Cumhuriyetini kurtarmak için Sezar’a yapılan suikast Roma Cumhuriyetinin sonu oldu. 

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-01

1- 1788 yılında Avusturya ordusu kazayla yine kendi ordusuna saldırıyor. Bilanço ise; 10,000 civarında ölü.

tarihteki-en-buyuk-hatalarsiralio-10

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*