35 ÜLKE VE BU ÜLKELERDE YAPMAMANIZ GEREKENLER

35 ÜLKE VE BU ÜLKELERDE YAPMAMANIZ GEREKENLER

1- Japonya :

Asla Japonya’da bahşiş vermeyin, asla! Eğer bunu yaparsanız muhtemelen pişman olursunuz çünkü karşınızdaki insan ona işini iyi yapamadığı için ekstradan para verdiğinizi düşünecek sizin yardımınıza ihtiyacı olmadığını hoş olmayan bir şekilde belli edecektir.

Toplu taşıma araçlarında konuşmayın. Yürürken yemek yemeyin. Yürüyen merdivenlerde sağ tarafınızı boş bırakın çünkü arkanızdan gelenler oradan geçebilmek isterler.

ülkerler-siralio-5

 

2- Danimarka :

Bisiklet yollarında kesinlikle yürümeyin veya orada dikilmeyin. Ya hayatınızda size kimsenin size bağırmadığı bir şekilde bağırılacak ya da sinirlenen bir bisikletçi sizi ezmeye çalışacaktır.

3- Alaska :

Limanların yakınında göreceğiniz çamurlu yerlere kesinlikle ayak basmayın! Çünkü bunlar bataklık çamur oluyor ve kendinizi kurtarmanız mümkün olmaz, gitgide batar ve batar ve sonunda ölürsünüz. Cidden! Her yıl bu olay bir veya daha fazla turistin başına geliyor.

4- Belçika :

Kesinlikle Belçikalı birisine hiçbir şey için iltifat etmeyin. Çünkü kesinlikle önünüzdeki bir saat boyunca kendilerini yerden yere vuracak ve sizi herkesin ve her şeyin iltifat ettiğinizden daha iyi olduğuna ikna etmeye çalışacaktır.

5- Norveç :

Otobüste asla tanımadığınız birini yanına oturmayın. Aslına bakarsanız, tanımadığınız hiç kimse ile çok zorunda olmadıkça iletişim kurmayın.

6- Fransa :

Paris metrosunda bir kelime etmek veya bir duygunuzu belli etmek bile bir anda bütün Fransızların gözlerini öldürürcesine size dikmesine neden olacaktır.

Birine yol vesaire soracaksanız ve Fransızca bilmiyorsanız, yani İngilizce falan soracaksanız kesinlikle önce “Bonjour, Excusez-moi” gibi kibar bir Fransızca kelime kullanın daha sonra İngilizce’ye geçin. Yapmazsanız onlara kaba geliyor bu durum.

ülkerler-siralio-4

 

7- İrlanda :

İrlandalılar şöyle derler her zaman sırana sadık kal. İnsanlar sıradaki içkileri ısmarlayabilmek için bir birleri ile ciddi ciddi kavga bile ediyorlar. Size cüzdanınızı çıkarmamanız falan söyleyebilirler. Onları dinlemeyin! Sıranıza sadık kalmazsanız annelerine sövmüş, karılarını önlerinde aşağılamış gibi sayarlar çünkü bu sizin ne kadar adi bir insan olduğunuzu gösterecektir. Ayrıca asla İngilizce konuşurken onların aksanını taklit etmeye çalışmayın. Çünkü ana mesele öyle bir aksan olmaması. Her şehrin ve bölgenin aksanı farklıdır, Dublin olsun, Cork olsun, Belfast olsun hepsi ayrıdır.

8- İtalya :

Asla fişlerinizi kaybetmeyin. Taklit ürün İtalya’da büyük bir suç. Eğer sahte bir ürün alırsanız ve faturanız yoksa oyuna geldiniz demektir ve polis size gerçekten zorluk çıkaracaktır.

9- Galler :

Bir Galliye asla ve asla İngiliz olduğunu söylemeyin.

10- Amerika :

Amerika’da asla ve asla birinin çocuğuna dokunmayın, özellikle de karşınızdaki kişileri tanımıyorsanız. Amerika’da tatlı bir çocuk görüp başını okşarsanız tutuklanmanız an meselesi.

Amerika’da bahşiş olayı çok önemlidir. %10 veya %15 bahşiş muhabbeti vardır, çünkü çalışan garsonlar genelde onlar ile geçinir ayrıca öğrenciler vs bu sayede okuyabilir bu sebeple tabu gibidir bu konu eğer düzgün bahşiş vermezseniz sıkıntılı ve büyük ayıp olur.

ülkerler-siralio-1

 

11- Meksika :

Meksika’da asla tavuk dansı yapmayın. Hani şu dirseklerinizi kırıp kanat çırpar gibi yaptığınız hareket, yapmayın!

Daha önce salsa sos yemediyseniz burada yemezseniz iyi olur, çünkü kor kömür yutmuş gibi ağzınız yanar.

12- İngiltere :

Bir kuyruğa asla aradan girmeyin. Fena halde itilik kakılırsınız.

13- Hindistan :

Eğer kadınsanız kesinlikle yalnız dolaşmayın. Ayrıca restorana girip hamburger, pirzola, biftek veya herhangi bir et ürünü istemeye kalkmayın. Hindu olmayanlar belki normal karşılayabilir ama Hindular için o yemek istediğiniz şey tanrı sayılır! Dindar biri sizi kapıdan dışarı fırlatabilir.

14 – İsrail :

Kesinlikle kutsal bölgelere (Müslüman, Yahudi, Hıristiyan mekanı fark etmez) şort veya atlet ile gitmeyin. Karşı cinsten dindar bir kişi ile kesinlikle el sıkışmaya kalkışmayın. Metal detektörü olan her yerde güvenlik görevlilerine çantanızı kesinlikle açıp gösterin. Hatta detektör olmasa bile güvenlik görevlilerinin yanından geçerken de buna hazır olmalısınız.

15- İskoçya :

İskoçya’da kimseye İngiliz demeyin. Asla içki teklif ederlerse geri çevirmeyin. Çünkü ne kadar erkek olduğunuzu ne kadar alkol tüketebildiğiniz ile değerlendirirler.

16- Singapur :

Uyuşturucu ile ilgili her hangi bir konuya bulaşırsanız cezası ölüm oluyor.

17- Çin :

Uyuşturucu ile ilgili her hangi bir konuya bulaşırsanız burada da cezası ölüm oluyor.

AA036761

 

18- Hollanda :

Uyuşturucuya bulaşılabiliyor çünkü yasal ama Danimarka gibi bisiklet yolların uzak durun.

19- İspanya :

İspanya’da tavsiye edilen Gibraltar muhabbetine girmemeniz. Gibraltar yani Cebelitarık boğazı, çünkü orası resmiyette İngiliz toprağı.

20- Venezuela :

Geceleri asla sokağa çıkmayın. Polislere bile kolay kolay güvenmeyin. Taksi kullanmayın. Paranızı ortalıkta çıkarıp göstermeyin. Sokakta cep telefonu kullanmayın.

21- Letonya :

Özellikle Riga’da ama her yer için geçerli kesinlikle anıtlara tırmanmayın. Polis tarafından tutuklanır hatta bir güzel joplanırsınız.

22- Yeni Zelenda :

Haka ile ilgili şaka yapmayın, dalga geçmeyin.

23- İsviçre :

İsviçre’de gruptaki arkadaşlarınız ile İngilizce konuşup başkaları anlamıyor sanmayın. Hepsi İngilizce bilir.

24- İran :

İranlılara asla Arap demeyin. Pers ırkından oldukları için hiç hoşlanmıyorlar.

Ulu orta hükümeti eleştirirseniz kendinizi hapiste bulabilirsiniz.

25- Yunanistan :

Avuç içinizi açıp kimsenin suratına doğru tutmayın. Baya ağır bir küfür demek.

ülkerler-siralio-7

 

26- Sırbistan :

Hırvatistan, Kosova ya da Arnavutluk muhabbetlerine girmeyin.

Ayrıca homoseksüllere karşı aşırı tepkili bir halkmış.

27- Litvanya :

Diğer çoğu İskandinav ülkesindeki gibi tanımadığınız insanlara pek bulaşmamanız gerekiyor. Gelişine birisine gülümsemeyin. Gece diskoda barda yanında erkek olan hatunlara asılmayın. Üç durumda da bir anda yumruk yemeniz mümkün.

28- Tayland :

Kraliyet veya kraliyet ailesi ile ilgili kötü bir şey söylemeyin çünkü 15 yıl hapis cezası var. Dini yerlerde mümkün olduğunca tutucu yani kapalı giyinin. Ayağınızın tabanı kimseye dönük olmasın (çok mümkün değil ama dikkat). Ayrıca insanlarına kafasına dokunmaktan kaçının.

ülkerler-siralio-6

 

29- El Salvador :

Çoğu Latin Amerika ülkesinde olduğu gibi ortalıkta İngilizce konuşursanız turist olduğunuzu anlarlar ve peşinize birileri takılır. İngilizce konuşunca Amerikalı ve zengin olduğunuzu düşünüyorlar ve bunu fırsat olarak değerlendiriyorlar.

30- Paraguay :

Paraguay’da bir polis sizin yabancı olduğunuzu anlar veya pasaportunuzu görürse başınız belada demek. Polislerden mümkün olduğunca uzak durun ve her hangi bir durumda tanıdığınız yerel biri onlarla iletişim kursun.

31- Lübnan :

Aşırı marjinal Müslüman grupların olduğu bölgelerden uzak durmakta fayda varmış.

32- Peru :

Durduk yerde size yardım eden, yiyecek veren, arabasına almak isteyen, içki ısmarlayan, evine almak isteyen, çantanızı taşımaya yardım talep eden her türlü tanımadığınız insandan uzak durun. Ülke son zamanlar çok gelişse de hala yoksul bölgeler var. Lima gibi kentlerde suç ve yoksulluk inanılmaz yüksek olduğu için gerçekten bu şehirde dikkatli olmanız gerekiyor.

33- Bolivya :

Karşıdan karşıya geçerken veya trafikte herhangi bir zaman arabaların size yol vermesini beklemeyin. Her daim dikkatli olun.

34- Kanada :

Kesinlikle güzel vakit geçirmeyi unutmayın, bir şeye ihtiyacınız varsa asla sormaktan çekinmeyin, ve güzeller güzeli bisküvilerini kesin deneyin.

35- Avustralya :

Burada canınız ne yapmak istiyorsa yapabilirsiniz. 🙂

ülkerler-siralio-2

 

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*