21 FOTOĞRAFTA KELİMELERİN ANLATAMADIĞINI ANLATAN GÖZLER

21 FOTOĞRAFTA KELİMELERİN ANLATAMADIĞINI ANLATAN GÖZLER

Çok klişe olsa da her an her yerde “Gözler kalbin aynasıdır.” sözünü duyabiliriz. Bu sözü tarihi bazı fotoğraflar üzerine işleyince böylesine ilginç bir konu ortaya çıktı.

Resimlere ilk bakışta genellikle bizlerde direkt olarak gözlerine odaklanıyoruz. İlk bakışta insan bilinçsizce de olsa o kişilerin ne hissettiğini, bakışlarının neler anlattığını, kim olduklarını ve daha sonra ne zamanda olduklarını kurgulamaya başlıyor kafasında. Ve bazı durumlar var ki gözler o anı öyle güzel tasvir ediyor ki, kelimeler ile böyle bir anlatım yapmak mümkün olmayabiliyor.

Ve bir internette bir forum var ki yalnızca bu tipte fotoğrafları paylaşılıyor ve bunlar üzerinde yorum yapmadan dönemleri, o zamanın bir tasvirini ve duyguları kısaca anlatan cümleler yazılıyor.  İşte o forumdan yapılan bir derleme.

Delilik : 1916’da savaş bunalımına girmiş bir asker. Siper altında umutsuzca bombardımandan sağ çıkabilmeyi bekliyor.
gözler-siralio-1

Mağlubiyet : Stalingrad Savaşınad Kızıl Ordu askerleri Alman ordusunu pusuya düşürdü ve bu beklenmedik durum karşısında Almanların tüm kaynakları hızla tükendi ve soğukta donarak ölmemek için mücadele etmeye başladılar. Stalingrad tarihin en kanlı savaşlarından birisidir ve 2 milyon üzerinde yaralı olduğu bilinmektedir.
gözler-siralio-2

Korku : 15 yaşında bir Alman askeri, adı Hans-Georg Henke, Amerikan ordusu tarafından yakalandıktan sonra ağlarken çekilen bu fotoğraf 1945 yılına ait.
gözler-siralio-3

Bitkinlik : Yıl yine 1945, bu kez Alman kampından kurtarılan bir esirin bitkin bakışları.
gözler-siralio-4

Cesaret : Bibi Aisha isimli Afgan kızın 18 yaşındayken çekilen fotoğrafı. Babası yöresel adetler dolayısıyla kızını cinayet karşılığı aşırı kutup dindar bir savaşçıya vermek için 12 yaşında söz kesiyor. 14 yaşında evlendiriliyor ve devamlı olarak istismar ediliyor. 18’inde kız dayanamıyor ve kaçıyor. Daha sonra bulunup mahkeme kararı le tekrar babasına götürülüyor. Daha sonra kaçmasının intikamı olarak babası, kocası ve aileden 3 üye burnunu ve kulaklarını kesip Aisha’yı ölüme terk ediyor. Daha sonra kurtarılan Aisha’nın Time dergisine verdiği pozu.
gözler-siralio-5

Yalandan Gülümseme : Köpeği tutan Japon askerin adı Yukio Araki, kendisi Kamikaze pilotu yani Japon intihar uçağı pilotu. Fotoğrafta henüz 17 yaşında. Diğer birlik arkadaşları da 17-18 yaşlarındalar. Bu fotoğraf onlar intihar görevine gitmeden bir gün önce çekilmiş. Göreve gitmelerinden sonra 27 Mayıs 1945’de Amerikan gemilerine intiha saldırıları yaparak hayatlarını kaybettiler.
gözler-siralio-6

Kıskançlık : Solda Sophia Loren ve sağda Jayne Mansfield. 1957 yılında Sophia Loren onuruna hazırlanan bir partide çekilen fotoğraf.
gözler-siralio-7

Masumiyet : Meşhur Safir Gözlü Çocuk fotoğrafı. Bu anı yakalayan fotoğrafçı Vanessa Britow fotoğraf yayınlandıktan sonra photoshop iddiaları atılmıştı fakat çocuk bir çeşit Albinizm hastası ve siyahi olmasına rağmen böyle masmavi ve derin gözlere sahip.
gözler-siralio-8

Kabullenme : Bulunan fotoğrafın arkasında “Vinnitsa’daki Son Yahudi” yazıyormuş. Diğerleri ise görüldüğü gibi çukurdalar.
gözler-siralio-9

Rahatlama : Bir kalp cerrahının 23 saat süren başarılı bir operasyon sonrası fotoğrafı, sağ arkada da bitap düşen asistanı yatıyor.
gözler-siralio-10

Çaresizlik : 1941, Polonya, yine bir Nazi kampı ve açlıktan ölüm ile burun buruna gelmiş bir kadın yerde yatıyor.
gözler-siralio-11

Hayrete Etmek : Harold Witthles sağır bir çocuk ve kulağına takılan cihaz ile ilk defa “ses” duyuyor.
gözler-siralio-12

Panik : 1989 yılında Liverpool ve Nothingham Forest takımları arasında oynanan FA Kupası final maçından sonra kapıların açılmaması sonucu izdiham yaşanıyor ve 96 kişi yaşamını yitiriyor. İngiltere’de büyük sansasyon olan olayda polisler suçlanmıştı.
gözler-siralio-13

Masumiyetin Kayboluşu : 8 yaşındaki Ahmed, Suriyeli bir direnişçi. Boynunda tüfeği ve elinde sigarası ile direnişçilerin en gençlerinden. Yüzünde ifadesiz bir bakış ile kaybolan masumiyet var fakat onun da altında hiç bir çocuğun görmemesi gereken şeyler yatıyor.
gözler-siralio-14

Kıskançlık ve Öfke : Fotoğrafı çeken kişi bir Yahudi ve kameraya bakan kişi de Yahudi. İkisi arkadaşlar. Kameraya bakan kişinin Yahudi olduğu anlaşılmış ve bunu itiraf etmesi için bir kağıt imzalatılıyor tam o sırada fotoğrafı çekene neden sende itiraf etmiyorsun der gibi öfke ile bir bakış atıyor.
gözler-siralio-15

Dikkat : Belki de dünyanın en meşhur fotoğraflarından birisidir bu fotoğraf. Sharbat Gula, Sovyetler Birliği Afganistan’ı bombalarken yetim kalmış. Daha sonra Pakistan’da bir mülteci kampında yaşıyor. Ve her an saldırı bekler bakışları ile kameraya bakıyor.
gözler-siralio-16

Utanç : Fransız bir kadının, 2. Dünya Savaşında Alman birliklere eşlik ettiği sebebiyle saçları kazınıyor.
gözler-siralio-17

Sönmek : Nguyen Thi Ly, fotoğraf çekildiğinde 9 yaşında. Vietnam savaşında Amerika’nın aşırı miktarda kullandığı meşhur Portakal Gazı yüzünden bu halde. Sönen hayatı bakışlarına yansımış.
gözler-siralio-18

Barış : 1965 yılında Vietnam’dan dönen bir Amerikan askeri. Kaskında “Savaş Cehennemdir” yazıyor. Ülkesine dönünce barış ortamında huzuru yakalamış.
gözler-siralio-19

Korku : Çocuklar bir kukla tiyatrosunda katledilen bir ejderha görüyorlar.
gözler-siralio-20

Neşe : Esir edilmiş, artık kemikleri sayılacak hale gelmiş, ve ölümü bekler konumda bir esir. Serbest kaldığında bunları hiç yaşamamış gibi müthiş bir neşe ile bakıyor kameraya.
gözler-siralio-21

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*