SİNEMASEVERLER BİLİR… “23 SÜPER FİLM İLE KIŞ GELİYOR”

SİNEMASEVERLER BİLİR… “23 SÜPER FİLM İLE KIŞ GELİYOR”

Sinemaseverler bilirler kışın gelmesiyle bir anlamda sinema sezonu da açılır. Tüm ödül alması muhtemel filmler bu sezonda beyaz perdeye gelirler. Bu sebeple önümüzdeki kış sezonunun en çok merak edilen 25 filmini sizler için sıraladık. Sıralama en erken gösterim tarihinden en sona doğru olup tarihlerin yanından ülke belirtilmediyse tarihler Türkiye gösterim tarihidir.

Gone Girl (Kayıp Kız) – 10 Ekim 2014

Fight Club, Seven, Benjamin Button gibi başyapıtların usta yönetmeni David Fincher, Gillian Flynn’in Best Seller olan romanı Gone Girl’ü Türkiye’de vizyona girecek ismi ile Kayıp Kızı beyaz perdeye taşıyor. Filmin konusu eşini kaybeden bir adam medyanın ilgisini çekmeye başlaması ve bir anda eşinin ölümü ile ilgili bir şüpheli haline gelmesi üzerine. Başrollerini Ben Affleck ve Rosamund Pike’ın paylaştığı filmde How I Met Your Mother dizisinin meşhur Barney’si Neil Patrick Harris ve ünlü top model Emily Ratajkowski gibi ilginç isimler de bulunuyor. Fincher filmi olması bile başlı başına bir sebep olan film bu senenin ağır toplarından olacak gibi.

The Judge (Hakim) – 10 Ekim 2014 (Amerika)

Robert Downey Jr. Robert Duvall, Billy Bob Thornton, Vera Farmiga diyerek bile bir filme ilgi çekmek mümkün. Filmin konusuna gelecek olursak; büyük şehirde avukatlık yapan Hank Palmer küçük kasabada hakim olan babası bir cinayette şüpheli konumunda olunca Hank gerçeği öğrenmek için olayların içerisine girer ve bu esnada arasında mesafe olan ailesi ile buzlar da çözülmeye başlar.

The Drop – 11 Ekim 2014 (İngiltere)

Hollywood’un dikkatini çeken Belçikalı yönetmen Michael R. Roskam filminde Tom Hardy ve Naomi Rapace gibi iki dev ismin yanında geçen sene hayatını kaybeden usta oyuncu James Gandolfini de yer alıyor. Senaryo yazarı ise Mystic River ve Gone Baby Gone gibi filmlerin yazarı Dennis Lehane. Film, eski bir suçlu olan Bob yani Tom Hardy’nin bir barda işe başladıktan sonra kendisini bütün bir mahallenin kirli işlerinin ve karmakarışık bir hırsızlık olayının içerisinde bulmasını konu alıyor.

The Cut – 16 Ekim 2014 (Almanya)

Fatih Akın’ın bu filmi, üzerinden neredeyse 100 yıl geçmesine rağmen hala günümüzde Ermeni soykırımı mı Ermeni kırımı mı diye tartışılan meşhur olay esnasında ailesini, sesini, inancını ve herşeyini kaybeden bir adamın ikiz kızlarının belki hayatta olduklarını öğrenmesi ile yola çıktığı macerayı konu alıyor.

Predestination – 21 Ekim 2014 (Kanada)

Zaman yolcusu ve geçici bir ajanın hayatını anlatan film meşhur bir kısa filmden esinlenilerek yapılmış. Filmin yönetmenliğini Spiering kardeşler üstlenirken filim başrolünde ise Ethan Hawke var.

Fury (Hiddet) – 24 Ekim 2014

Aşırı gerçekçi polisiye filmlerinin yönetmeni bu sefer 2.Dünya Savaşı sonlarındaki askerlerin ruh hallerini ve derinlerini kameraya alıyor. Savaş hiç bir zaman sakin bitmez sloganıyla piyasaya sürülecek filmdeki oyuncu kadrosu da bir hayli güçlü; Brad Pitt, Shia LeBeouf, Logan Lerman, Michael Pena ve Jon Bernthal gibi isimler var.

John Wick – 24 Ekim (Amerika)

Keanu Reeves ile fazla sıkı bir aksiyon filmi geliyor. Baya klişe bir konu olan emekli bir katilin elinden her şey alınınca piyasaya dönüşü ele alınıyor ama aksiyonseverlerin hayır diyemeyeceği kadar da sıkı sahneler yer alıyor. Yönetmen koltuğunda ise çok önemli filmlerde çok önemli oyuncuların dublörlüğünü yapmış iki ismin oturması da olaya farklı ve ilginç bir boyut kazandırıyor.

Interstellar (Yıldızlararası) – 7 Kasım 2014

Son Batman serileri ile bir çok kişi tarafından tanınsa da Memento, Inception ve Prestij gibi çok önemli filmlerde de imzası olan yönetmen Christopher Nolan’ın yeni filmi İnterstellar da bu kışın en çok beklenenleri arasında. Konu olarak dünyanın kara delik ile imtihanı gibi zor bir konuya sahip olsa da usta yönetmenin elinden çok başarılı bir iş çıkması sürpriz olmayacaktır. Ayrıca son yılların formda oyuncusu Matthew McConaughey’nin başrolünde olduğu filmde Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine gibi önemli isimler eşlik ediyor.

The Imitation Game (Yapay Oyun) – 14 Kasım 2014 (İngiltere)

Film, İngiliz matematikçi Alan Turing’in 2.Dünya Savaşında kırılamaz bir kod olan Enigma’yı kırmasını anlatıyor. Alan Turing’i yükselen yıldız Benedict Cumberbatch canlandırırken ona Keira Knightley, Matthew Goode ve Mark Strong gibi İngiliz sinemasının dünya çapında ün yapmış isimleri eşlik ediyor. Yönetmen koltuğunda ise Headhunters filmi ile kendisine hayran kitlesi edinen Morten Tyldum var.

Foxcatcher – 14 Kasım 2014

Olimpik güreşçi Mark Schultz’un John du Pont ve David Schultz ile olan ilişkilerinin beklenmedik olaylara sebep olduğu gerçek bir hikayeden uyarlanmış olan filmde muhtemelen en dikkat çekici durum komedi oyuncusu olarak görmeye alıştığımız Steve Carell’in John du Pont rolündeki inanılmaz performansı olacak. Fragmanda bile insanı şaşırtan bir görüntü var ayrıca film Mark Schultz’un biyografisi iken filmin posterlerini Steve Carel’in karekteri John du Pont’un alması da bir hayli ilginç. Hem de filmin diğer baş rol oyuncuları da Channing Tatum, Mark Ruffalo ve Sienna Miller gibi önemli isimler iken. Filmin yönetmeni ise geçtiğimiz yıl Moneyball ile dikkat çeken ve Capote filmi ile Oscar’a aday olan Bennett Miller.

Nightcrawler – 28 Kasım 2014

Serbest meslek olarak suç ile ilgili habercilik yapan Lou Bloom’un (Jake Gyllenhaal) Los Angles suç dünyası içerisindeki gerilimli yaşantısının bir kesitini sinema ekranlarına geniş bir yelpazesi olan yönetmen Dan Gilroy yansıtıyor.

Exodus : Gods and Kings (Göç : Tanrılar ve Krallar) – 12 Aralık 2014

Usta yönetmen Ridley Scott’ı Christian Bale, Aaron Paul, Joel Egerton, Sigourney Weaver, Ben Kingsley, John Turturo gibi isimlerle buluşturan dev yapımda muhalif lider Musa’nın Mısır Kralı Ramsey’e başkaldırısını bu seferde Ridley Scott ustanın yorumu ile izleme fırsatı bulacağız.

The Hobbit : The Battle of the Five Armies (Hobbit : Beş Ordular Savaşı) – 17 Aralık 2014

Yüzüklerin Efendisi serisinden sonra bir başka J.R.R. Tolkien romanından uyarlana Hobbit üçlemesinin son filmi yine meraklılarını olduğu gibi meraklı olmayanları da etkileyecektir. Uyanan ejderha Smaug’a karşı cüceler, insanlar ve diğerlerinin yanında kahramanımız Bilbo Baggins son savaşını verecek.

The Interview – 25 Aralık 2014 (Amerika)

Son yılların komedi dalında en üretken ve başarılı ismi Seth Rogen’in baş rolleri James Franco ile paylaştığı ve çok ünlü talkshow sunucularının Kuzey Kore lideri tarafından çok sevildiklerini öğrenip onunla röportaj yapmaya gitmeleri ve olaya CIA falan gibi unsurların da katılmasıyla işlerin karışması üzerine bir film.

Big Eyes – 25 Aralık 2014 (Amerika)

Karanlık yönetmen Tim Burton’ın gerçek hayattan uyarlanan filminde koca gözlü figürler çizen ressam Margaret Keane’nin (Amy Adams) 1950’lerde elde ettiği inanılmaz başarı ve kocasıyla eserleri yüzünden yaşadığı hukuksal sıkıntıları konu alan biyografik bir film olsa da Tim Burton ile olayların değişik ve acayip bir göz ile bizlere yansıyacağı kesin.

The Water Deviner – 26 Aralık 2014 (Avustralya)

Gelibolu savaşında Türkiye’ye gelen bir adamın 3 kayıp oğlunu bulmasını konu alan film de başrolde Russell Crowe var ama filmi Türkiye için asıl cazibe merkezi yapan ise Russell Crowe’un yanında yer alan Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz. Filmin bir diğer önemli özelliği ise Oscarlı oyuncu Russell Crowe’un ilk defa uzun metraj bir film için yönetmen koltuğuna geçmesi.

Inherent Vice – 9 Ocak 2014 (Amerika)

5 Oscar adaylığı bulunan yönetmen Paul Thomas Anderson, Oscarlı Reese Witherspoon ve 3 Oscar adaylığı bulunana Joaquin Phoenix ile 1970’lerde uyuşturucu, kayıp sevgili ve dedektiflik hikayeleri içerisinde sıra dışı bir film ile beyaz perdede karşımıza çıkacaklar.

Birdman (Atmaca) – 16 Ocak 2015

2 kez Oscar’a aday olan ve Babil, Paramparça Aşklar ve Köpekler, 21 Gram gibi önemli filmleri olan yönetmen Alejandro González Iñárritu bu defa tarzının çok dışında bir film ile karşımıza çıkıyor. Ağır dramatik filmlerinin dışına çıkarak esprili bir dile sahip ilk filmi şimdiden dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Eskiden çok önemli bir süper kahramanı canlandırmış olan fakat şimdilerde ise çok kötü durumda olan bir aktörün egosu ve hayattaki konumu üzerine garip ve yönetmenlik becerisi ile tavan yapılmış bir film. Edward Norton, Naomi Watts, Emma Stone, Zach Galifianakis gibi bir çok üst düzey oyuncu başroldeki Michael Keaton’a eşlik ediyor.

American Sniper – 16 Ocak 2014 (Amerika)

Gerçek hayattan uyarlama olan bu film yine başına Amerikan kelimesi konulması ile itici olsa da yönetmen koltuğunda Clint Eastwood, baş rollerde Bradley Cooper ve Sienna Miller ve konu olarak ad 150’nin üzerinde onaylı vuruşu bulunan bir Amerikan askerinin biyografik öyküsü olması hasebiyle ilgiyi çekmeyi başarıyor ve beklenen filmelr arasına adını yazdırıyor.

Blackhat – 16 Ocak 2015 (Amerika)

Michael Mann’ın yeni filminin başrolünde Chris Hemsworth var. Siber bir suçluyu yakalamak için hapisten çıkarılan Nicholas Hathaway, Amerikan ve Çin hükumetlerine bu süper suçluyu yakalamak için yardım edecektir. Michael Mann’dan alışık olduğumuz şekilde mantıklı ve zeki bir suçlu ve aksiyon barındıran bir başka adrenalin yüklü köşe kapmaca izleyeceğiz.

Fifty Shades of Grey (Grinin Elli Tonu) – 13 Şubat 2015

Neredeyse tüm dünyada best seller olan roman “Grinin Elli Tonu”ndan sinemaya uyarlana filmde baş rolde Jamie Dornan ve Dakota Johnson var. Filmin konusu ise edebiyat öğrencisi Anastasia’nın yakışıklı, acı içerisinde ve milyarder Christian Grey ile tanışması ile değişen hayatını konu alıyor.

Jupiter Ascending (Jüpiter Yükseliyor) – 27 Şubat 2015

Matrix , Cloud Atlas, V for Vendetta gibi filmler ile herkesi büyüleyen Wachowski kardeşlerin yeni filminde, seçilmiş bir dünyalı olan Jupiter Jones (Mila Kunis), Caine’in (Channing Tatum) yardımıyla Wachowski filmlerinden alışmış olduğumuz gibi dünya düzeni yerine evrenin yozlaşmış düzenine karşı savaş verecekler.

The Theory of Everything – 27 Şubat 2015

Film, ALS hastası ünlü fizikçi Stephen Hawking’in eşi ile yaşamını konu alıyor. Yaşayan en önemli dehalardan kabul edilen astrofizikçi Stephen Hawking’i Eddie Redmayne, büyük aşk ile bağlandığı eşi Jane Wilde’i ise Felicity Jones canlandırıyor.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*