SİNEMA TARİHİNİN EN ÇOK DURDURULAN SAHNELERİ

SİNEMA TARİHİNİN EN ÇOK DURDURULAN SAHNELERİ

Filmler içerisinde öyle unutulmaz sahneler vardır ki bir veya bir kaç saniye içerisinde unutulmaz anlar arasına isimlerini yazdırılar. Zaman zaman bir tek sahne koca bir filmin önüne geçer veya o, bir iki saniye, bir iki saatlik filmi çok daha önemli kılar. İşte karşınızda sinema tarihinin en çok durdurulan 17 sahnesi…

17- Signs (İşaretler)

17-signs-aliens-siralio

Korkmayın bu sadece dünyayı işgal etmeye gelmiş bir uzaylı. Ayrıca insanları yerinden sıçratan veya tüylerinin ürperten gelmiş geçmiş en başarılı sahnelerden bir tanesi.

16- Scanners

16-Scanners-siralio

Bu filmde unutulmayacak bir sahne varsa o da budur. 1981 yapımı bu filmdeki kafa patlama sahnesi o kadar ikna ediciydi ki bir çok kişi VHS videolarını defalarca durdurarak “Nasıl Yani?” demiştir.

15- Cabin in the Woods (Dehşet Kapanı)

15-cabin-the-woods-board-siralio

Filmle ilgili spoiler vermek istemediğim için izleyenler anlar diyerek geçiyorum.

14- The Exorcist (Şeytan)

14-exorcist-evil-siralio

1973 yapımı efsane korku filmi the Exorcist’in bir çok insanın günlerce uykularını kaçıran meşhur Pazuzu sahnesi.

13- Pulp Fiction (Ucuz Roman)

13-pulp-fiction-siralio

Quentin Tarantino filmleri gerek gerçekçi vahşi çekimleri gerek subluminal mesajları gerekse bu gibi sahneleri ile her daim durdurulmaya aday filmlerdir. Bu sahne ise bir çoklarının Bruce Willis’in orasını görür müyüm acaba diye durdurdukları sahnedir.

12- Total Recall (Gerçeğe Çağrı)

12-total-recall-siralio

Filmlerde bir tanesini beklerken üçünü birden gören bir çok kişinin üçe kadar sayıp durdurduğu sahne.

11- Boogie Nights (Ateşli Geceler)

11-dirk-diggler-boogie-nights-siralio

Filmin bu sahnesini durdurup kendilerini bunun protez olduğuna ikna edene kadar bakan bir çokları oldu. Ama haklılar, yanılmadılar. Bu Mark Wahlberg’in gerçek şeysi değil, rolü gereği kullandığı bir protez.

10- Three Men And A Baby (3 Adam ve 1 Bebek)

10-men-and-a-baby-ghost-siralio

Tarihin belki de tek açıklanmamış sahnesi olarak gizemini koruyan bu sahnede arka planda perdenin arkasına bir çocuk saklanmış. Muhtemelen açıklaması tarihin ilk photobomb olayı şeklindedir.

9- Memento (Akıl Defteri)

9-memento-siralio

Yönetmen Christopher Nolan, Batman ve Inception gibi filmler ile çok daha geniş kitlelere hitap etmeden önce de çok başarılı işlere imza atıyordu. Tartışmaya açık olsa da muhtemelen en başarılı yapıtı olan Memento’da sayılı kişinin yakaladığı bir sahne. Çok fazla açıklama yaparak filmi izlemeyenler için filmi berbat etmeyelim.

8- Burn After Reading (Aramızda Casus Var)

8-brad-pitt-burn-after-reading-siralio

Coen Kardeşlerin aniden patlayan bu başarılı headshot sahnesi de aynı patlayan kafa sahnesinde olduğu gibi insanları tekrar tekrar izlemeye teşvik etmik.

7- Wild Things (Vahşi Şeyler)

7-wild-things-kiss-small-siralio

Açıklama yapmaya gerek var mı?

6- Psycho (Sapık)

6-psycho-perkins-siralio

Sapığımız Norman Bates akıl hastanesindeyken bir anlığına yüzüne subliminal biçimde kafatası yerleştiren efsane yönetmen Alfred Hitchcock VHS film günlerinde bir çok kişiyi sahneyi durdurmaya çalışırken filmin piskopatı kıvamına getirerek delirtmiştir. Malum bu günün teknolojisinden uzak biçimde istediğiniz yeri durdurabilmek şimdiki kadar kolay değildi.

5- Entrapment (Kurda Tuzak)

5-entrapment-siralio

Bu sahnede kendisini gayet düzgün biçimde anlatıyor bence. Fazla söze gerek yok…

4- Fight Club (Dövüş Klübü)

4-fight-club-siralio

Kuşkusuz gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olan Fight Club subluminal mesajları ile de tekrar tekrar izlendiğinde tekrar tekrar sürprizler ile dolu bir film. Filmde Brad Pitt rolü ile ortaya çıkmadan önce onu zaman zaman birer frame olarak film içerisinde görüyoruz.

3- Fast Times At Ridgemont High

3-phoebe-siralio

Bu filmi izleyenlerin aklına kazınmış bir sahne varsa o da Phoebe Cates’ın havuzdan çıktığı o andır.

2- The Lion King (Aslan Kral)

2-lion-king-siralio

İlluminati konularının hortladığı dönemde dünya çapında merak uyandıran o Aslan Kral ve Walt Disney sahnelerinden bir tanesi. Gökyüzünde yıldızların S, E ve X harflerini oluşturduğu o sahne.

1- Basic Instinct (Temel İçgüdü)

1-Basic-Instinct-siralio

Sharon Stone’un neredeyse 10 yıl boyunca her gündem değiştirilmek istendiğinde kullanılan meşhur sahnesi. Açık ara farkla sinema tarihinin en çok durdurulan sahnesidir. O neydi? Don yok muydu lan? Yok canım? gibi nidalar ile defalarca durdurulan ve dünyadaki çoğu insan oğlunun bellek sisteminde mutlaka ve mutlaka yeri olan sorulunca her türlü hatırlanan o sahne.

1-Basict-Instinct-GIF-siralio

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*