OSCARLI OYUNCU ROBİN WİLLİAMS HAYATINI KAYBETTİ

OSCARLI OYUNCU ROBİN WİLLİAMS HAYATINI KAYBETTİ

Oscarlı aktör ve stand-up’çı Robin Williams 11 Ağustos 2014 günü California’daki evinde ölü olarak bulundu. Menajeri tarafından bir süredir depresyonda olduğu açıklanan oyuncunun intihar ettiğinden şüpheleniliyor. Ünlü aktörün eşi Susan Schneider “Bu gün kocamı ve en iyi arkadaşımı kaybettim. Dünya ise en çok sevilen aktörlerinden ve en harika insanlarından birini kaybetti. Tamamen kalbim kırılmış bir vaziyette. Büyük acımız nedeniyle mahremiyetimize saygı duyulmasını rica ediyoruz. Umarız Robin, ölümü ile değil, milyonlarca insana verdiği keyifli ve kahkahalarla dolu sayısız an ile hatırlanır.” dedi. Bizde umarız öyle hatırlanır ve hatırlanmaya devam eder.

Robin Williams Kimdir?

21 Temmuz 1951 yılında Amerika’nın İllinois eyaletinde dünyaya gelen sanatçı üniversite öğreniminde Siyaset Bilimi okumuştur fakat mezun olduktan sonra barlarda stand-up komedyenlik yaparak hayatına devam etmiştir. Ülkemizde stand-up şovları pek bilinmese de Amerika’da üne kavuşmasını sağlayan bu yeteneğiydi. Özellikle yaptığı başarılı taklitler ve herkesin bildiği sempatik yüzü ve tavırları ile kısa zamanda televizyona oradan da sinemaya geçiş yapmıştır.

robin-williams-hayatı-siralio

Mavi alevler saçan gözleri ile güldükçe izleyenlerin yüzünü güldüren, üzülünce de herkesin yüreğini burkan aktör gözleri ile bir duyguyu anlatabilen veya aktarabilen en iyi aktörlerden birisiydi. Belki de en iyisiydi. Komedyen kökenli olmasına rağmen kesinlikle yalnızca komedi oyuncusu değildi. Hatta dram rollerde üstün başarıya sahipti.

Ödülleri, Adaylıkları ve Önemli Filmleri

Drama rollerindeki başarısını Good Will Hunting filmindeki psikolog Sean Maguire rolü sayesinde kazandığı “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar Ödülü” ile tescilledi. Bunun yanında Balıkçı Kral, Ölü Ozanlar Derneği ve Günaydın Vietnam filmleri ile üç sefer “En İyi Erkek Oyuncu Oscar Ödülü” ne aday gösterilmiştir. Yalnızca Oscar değil, 2 adet Emmy, 6 adet Altın Küre, 6 adet Grammy ödülü dahil olmak üzere 55 ödül kazanmış 67 farklı ödüle de aday olmuştur. Good Will Hunting (Can Dostum) dahil sinema tarihinin ciddi anlamda en önemli yapımları arasına sayılabilecek Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği), Good Morning Vietnam (Günaydın Vietnam), The Fisher King (Balıkçı Kral), Awakenings (Uyanışlar), August Rush (Kalbini Dinle), What Dreams May Come (Aşkın Gücü), One Hour Photo (Baskı) gibi bir çok ciddi yapımda ciddi pay sahibidir. Ayrıca iyi gişe yapan, Popoye (Temel Reis), Hook (Kanca/Peter Pan), Jumanji, Aladdin, Happy Feet (Mutlu Ayaklar), Night at the Museum (Müzede Bir Gece) gibi yüksek hasılatlı bir çok filmde de rol almıştır.

robin-williams-movies-siralio

Robin Williams ile Özdeşleşen Anlar

Özel Hayatı

3 kere evlenen Robin Williams’ın ilk eşi Valerie Velardi’den bir, ikinci eşi Marsha Garces Williams’dan da iki çocuğu vardır. 2011’den hayata gözlerini yumana kadar ki eşi ise Susan Schneider’di.

Ayrıca ünlü aktör bir dönem uyuşturucu bağımlılığı ile de gündeme gelmişti. Fakat bu sorunları bir yana sanatçı hayır işleri ve yaptığı bağışlar ile de bir çok defa gündeme gelmiştir.

11 Ağustos 2014 günü California’daki evinde ölü olarak bulunmuştur. Ama, filmleri, tertemiz yüzü, güzel gülüşü, müthiş oyunculuk yeteneği ve ışık saçan gözleri ile unutulmaz bir aktör olarak hafızalarda kalacaktır…

Robin Williams – Ölü Ozanlar Derneği Wallpaper

ölü-ozanlar-derneği-wallpaper-siralio

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*