KORE SİNEMASI TOP 10

KORE SİNEMASI TOP 10

Güney Kore sinemasının bağımlılık yapan bir etkisi vardır. Bir Kore filmi izleyip memnun kaldıysanız bir gün gelir bir tane daha film izler ve memnun kalırsınız sonra bu adamlarda iyi filmler varmış der bir film daha izlersiniz. Baktınız iyi gidiyor, başlarsınız araştırmaya hangi Kore filmini izlesem diye. Özellikle Hollywood’un tekrar eden döngüsünden kaçmak için en iyi sinema kültürlerinden bir tanesini Güney Kore’de bulabilirsiniz.

Bir çok film dünya çapında ödül alırken, dünya çapında yönetmenler ve çok önemli oyuncular çıkıyor Güney Kore’den. Hazırladığımız listeden birkaç film izleyen birisi zaten ne demek istediğimizi biliyordur, yine bu listeden birkaç film izleyecek olan seyirciler ise emin olun kısa zamanda listedeki tüm filmleri bitirecekler. Filmlerin kendine has kurguları, akıllıca yazılmış senaryoları, gerekse yönetmenlerin başarılı tarzları filmleri gerçekten eşsiz kılıyor. Kore sinemasının olmazsa olmazı ise acıklı olmaları, düşünün ki komedi filmleri bile acıklı oluyor.

2000 yılı sonrasında çekilmiş Güney Kore filmlerinin IMDB puanları, yapım yılları, türleri ve konuları ile Top 10 sıralaması…

10- Hello Ghost

kore-sineması-top-10-siralio-5

IMDB Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2010
Tür: Komedi, Dram
Konu: İntihar etmeye çalışan bir adam başarılı olamayınca hayaletler görmeye başlar. Bu geyik hayaletlerimiz ona musallat olurlar ve bir türlü rahat bırakmazlar. Daha sonra onlardan kurtulmak için isteklerini yapmak zorunda kalan bu hayata küsmüş adamın isteksizce yaptıkları üzerine kurulu hem eğlenceli hem de bir hayli iyi bir senaryoya sahip  bir film.

9- Memories of Murder (Cinayet Anıları)

kore-sineması-top-10-siralio-8

IMDB Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2003
Tür: Suç, Dram, Gizem
Konu: Gerçek bir olaydan uyarlanan filmde, bir kasabada tecavüze uğramış ve iç çamaşırları ağızlarında kadın cesetleri bulunmaya başlanır. Aptal hatta gülünç denebilecek iki dedektif kafalarını değil kaba kuvvet kullanarak olayları çözmeye çalışırlar. Daha sonra olay büyümeye başlayınca Güney Kore’nin başkentinden bir başka dedektif de destek için kasabaya gelir.

8- The Man From Nowhere (Mazisi Olmayan Adam)

kore-sineması-top-10-siralio-10

IMDB Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2010
Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim
Konu: Sessiz sedasız yaşayan ve emanetçi dükkanı işleten bir adam tek arkadaşı olan küçük bir kız çocuğu sebebiyle bir anda kendisini uyuşturucu, organ mafyası ve polisin arasında bulur. Zamanla karanlık geçmişi ortaya çıkan adam kızı kurtarabilmek için amansız bir mücadeleye girer.

7- Bin-Jip (Boş Ev)

kore-sineması-top-10-siralio-2

IMDB Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2004
Tür: Romantik, Suç, Dram
Konu: Sessiz sedasız bir biçimde tatile giden ailelerin evlerine girerek bir kaç gün orada yaşan ve daha sonra başka tatile gitmiş bir ailenin evine giren tuhaf bir adam yine bir gün boş sanıp girdiği bir evde mutsuz bir kadın ile karşılaşır.

6- My Sassy Girl (Hırçın Sevgilim)

kore-sineması-top-10-siralio-4

IMDB Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2001
Tür: Romantik, Komedi, Dram
Konu: Kore filmlerine giriş için uygun bir film olup, romantik komedi filmi olarak eğlendirici bir yapısı vardır. Yormaz ve altyazılı film izleyenler için Koreceye kulak alıştırmak için uygundur. Konusu ise sarhoş bir kızı metroda insanlar esas oğlanımızın kız arkadaşı sanınca esas oğlanımız da kıza yardım edip kollamak zorunda kalır. Daha sonra bu deli dolu kızdan kaçmak istese de kaçamayan esas oğlanımız ile kızın hikayesinin anlatıldığı film gerçek hayatta yine bu tanışma hikayelerini internet ortamında paylaşan bir gencin anılarından alınmış. Bu anılar internette çok tutunca kitap haline getirilmiş, kitap da Güney Kore’de best seller olmuş ve daha sonra da bu film çekilmiş.(Not: Sakın ola Hollywood versiyonunu izlemeyin veya onunla karıştırmayın, arada dağlar kadar fark var. Hem kalite hem de film olarak)

5- A Moment to Remember (Hatırlanacak Bir Anı)

kore-sineması-top-10-siralio-1

IMDB Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2004
Tür: Romantik, Dram
Konu: Zeki ve karizmatik bir ustabaşı ile çalıştığı şantiye sahibinin kızı arasındaki aşkı konu alan film, kızın nadir bir hastalık ile hayatlarının geri dönüşü olmayacak bir şekilde değişmesini anlatıyor.

4- Miracle in Cell No 7

kore-sineması-top-10-siralio-7

IMDB Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2013
Tür: Komedi, Dram
Konu: Zihinsel engelli bir baba ve onun kızının hikayesinin anlatıldığı filmde. Baba cinayet ve tecavüzden suçlanır. Ve kesinlikle unutulmaz ve inanılmaz etkileyici bir film başlar. Emin olun günlerce etkisinden çıkamayacaksınız.

3- Castaway On The Moon

kore-sineması-top-10-siralio-3

IMDB Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2009
Tür: Romantik, Komedi, Dram
Konu: Köprüden atlayıp intihar eden bir adam başarılı olamayınca kendisini bir adada bulur. Bir yandan ada yaşantısı ile şehirdeki yaşam arasında kaliteli göndermeler yapan film aynı zamanda çok iyi mizah unsurları ile ilginç bir havaya sahip. Daha sonra hikikomori yani odaya kapanma hastası bir kız adadaki adamı fark eder ve ilginç hikayemiz gelişmeye başlar.

2- Brotherhood of War

kore-sineması-top-10-siralio-9

IMDB Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2004
Tür: Savaş, Dram, Aksiyon
Konu: Kuzey Kore ve Güney Kore arasında çıkan savaşta iki kardeş zorla orduya alınır. Birisi parlak ve okumak için önemli bir potansiyeli varken bir anda kendisini orduda bulur, abisi ise kardeşini okutmaktan başka amacı yokken ordu onun kendisini gösterebildiği bir yer olmaya başlar. Savaş için ailelerini erkeksiz bırakmak zorunda kalan kardeşlerin oradan oraya sürüklenerek ailece bir araya gelmeye çalıştığı film izleyebileceğiniz en etkileyici savaş filmlerinden bir tanesi olacaktır.

1- Oldboy (İhtiyar Delikanlı)

kore-sineması-top-10-siralio-6

IMDB Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2003
Tür: Gizem, Gerilim, Dram
Konu: Yalnızca Kore sinemasının değil dünya sinemasının en çarpıcı örneklerinden olan bu film dünya çapında 23 ödül almış ve ciddi bir hayran kitlesi edinmiştir. Aynı zamanda izleyiciye bir filmin yaşatabileceği en acayip hisleri yumruk gibi vurur. Film; Oh Dae-Su  isimli adamın 15 yıl boyunca nedenini dahi bilmeden gizemli bir yerde hapsedildikten sonra bir anda salıverilmesi ve neden salındığını veya neden hapsedildiğini bilmeyen bu adamın intikam ateşini anlatıyor. Yine Hollywood versiyonundan şiddetle kaçınmanız gereken, arada dağlar kadar fark olan bir film.

BONUSLAR

Listedeki filmlerden memnun kalırsanız şu filmlerden de hoşlanabilirsiniz:

More Than Blue (IMDB: 7,7 / Yıl: 2009)
Host (IMDB: 7,0 / Yıl: 2006)
Oasis (IMDB: 8,0 / Yıl: 2002)
A Werewolf Boy (IMDB: 7,3 / Yıl: 2012)
A Tale of Two Sisters (IMDB: 7,3 / Yıl: 2003)
Bedevilled (IMDB: 7,3 / Yıl: 2010)
The Yellow Sea (IMDB: 7,4 / Yıl: 2010)
Sad Movie (IMDB: 7,5 / Yıl: 2005)
Daisy (IMDB: 7,6 / Yıl: 2006)
Siworae (IMDB: 7,8 / Yıl: 2000)
Welcome to Dongmakgol (IMDB: 7,9 / Yıl: 2005)
The Classic (IMDB: 7,9 / Yıl: 2003)
Silenced (IMDB: 7,9 / Yıl: 2011)
Speed Scandal (IMDB: 7,3 / Yıl: 2008)
Ba:Bo (IMDB: 7,5 / Yıl: 2008)

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*