DERİN BİLGİLER AŞILAYAN 15 FİLM

DERİN BİLGİLER AŞILAYAN 15 FİLM

Kimi filmler vardır bittiğinde insan aydınlanmış kalkar ekran başından. Ufku genişler, yeni sorular sormaya başlar, bazen dünya görüşü bile değişir. Bu filmseverlerin çoğunlukla aradıkları bir duygudur ki bağımlılık gibidir.
İşte bir çoğunu daha önce duymamış olduğunuz ilham verici filmler, belgeseller ve hatta diziler…

baraka-derin-siralio

Baraka (imdb : 8,6)

Dünya’nın neredeyse her köşesinden gözlerinizi bayram ettirecek görüntüler öyle bir şekilde bir araya getirilmişler ki izlerken bir yandan büyüleyip bir yandan da insanı düşünmeye sevk ediyor. Yönetmen koltuğunda timelapse denilen çekim tekniğinin babalarından Ron Fricke oturuyor ve bu belgeselleri ile marka oldu.

samsara-derin-siralio

Samsara (imdb : 8,4)

Yine Ron Fricke’in yönettiği ve bir çok yerde dünyanın en iyi görselli filmleri arasında gösterilen bu belgesel de dünyayı ve insanı görseller ile anlatıyor.

fight-club-derin-siralio

Fight Club (imdb : 8,9)

Tüketim toplumu ve günümüz bireylerinin sosyal bozukluklarına değinen sinema tarihinin en önemli yapımlarından bir tanesi.

zeitgeist-üçlemesi-derin-siralio

Zeitgeist Üçlemesi (imdb puanları 8,3/8,4/8,3)

Youtube üzerinden altyazılı ve ücretsiz olarak izleyebileceğiniz bu belgeseller herkesin hayatı boyunca mutlaka izlemesi ve izletmesi gereken önemli bilgi kaynaklarıdır. Dünya düzenine çok daha farklı bakmanızı sağlayacaklar. İzleyin zaten izleteceksiniz.

Zeitgeist 1 -> https://www.youtube.com/watch?v=BRkyY23mgVc

Zeitgeist 2 : Addendum -> https://www.youtube.com/watch?v=x1kuDClkE3w

Zeitgeist 3 : Moving Forward -> https://www.youtube.com/watch?v=faXZ2VdNu-A

the-shawshank-redemption-derin-siralio

The Shawshank Redemption (imdb : 9,3)

IMDB sitesi dahil sinema ile ilgili bir çok ortamda sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmi olarak anılan film kurgusunun yanında verdiği çok önemli alt mesajları ile de çok çok önemli ve eskimeyecek bir film.

hero-derin-siralio

Hero (imdb : 7,9)

Yine görsel olarak sinema tarihinin en başarılı yapımlarından olan Hero karşındakini ve özellikle de düşmanını anlamak üzerine önemli bir mesaja sahip.

the-blind-side-derin-siralio

The Blind Side (imdb : 7,7)

Önyargılar, fırsatlar, imkanlar ve imkansızlıklar içerisinde dönen mucize gibi bir gerçek hikayen.

3-idiots-derin-siralio

3 İdiots (imdb : 8,5)

Eğitim sistemini sorgulayan ve sorgulatan bu film hem eğlenceli yapısıyla sürükleyici bir biçimde akıyor hem de sizi bol bol güldürüyor. Aynı zamanda da çağımızın en zihin açıcı senarist ve yönetmenlerinden Rajkumar Hirani ile tanışmak için çok uygun bir film.

pay-it-forward-derin-siralio

Pay it Forward (imdb : 7,1)

Dünyayı nasıl daha iyi bir yer yapardınız? Cevabı bulmak çok güç. Ama buna cevabı olan küçük bir çocuğa hocası denemesi için bir şans veriyor. İyilik yapıp iyilik bulmak üzerine çarpıcı ve düşündürücü bir film.

pk-derin-siralio

PK (imdb : 8,4)

Din konusunu ele alan bu filmde dünyayı bir uzaylının gözüyle görüyorsunuz. Yine 3 İdiots gibi Rajkumar Hitani eseri olan filmde aklınızda bir çok yeni kapı açacak mutlaka izlenmesi gereken bir eser.

american-history-x-derin-siralio

Amerikan History X (imdb : 8,6)

Farklılıklar, fanatizm, faşizm, bunların nedenleri ve sonuçları üzerine çok çok önemli bir film. Konusunun yanında sadece Edward Norton’un bu filmdeki performansı bile başlı başına filmi izleme sebebidir.

house-of-cards-derin-siralio

House of Cards (imdb : 9,1)

Politika ve siyaset ile ilgilenenler için ansiklopedi gibi bir kaynak. Kevin Spacey ve Robin Right’ın üstün oyunculukları ile de ayrı bir hava kazanan Amerika siyaseti ve başkanlık yarışı üzerine çok başarılı bir dizi.

brotherhood-of-war-derin-siralio

Brotherhood of War (imdb : 8,2)

Yine sağı, solu, savaşı, koşulları ve oradan oraya sürüklenen bildiğini unutan inandıklarını kendisinin değil etrafındaki şartların belirlediği insanoğlu üzerine hem yüksek düzeyde duygularınızı tetikleyecek hem de bir çok şeye farklı bakmanızı sağlayacak müthiş bir savaş filmi.

braveheart-derin-siralio

Braveheart (imdb : 8,4)

İzlemeyen kalmış mıdır bilemem ama özgürlük temalı inanılmaz bir yapım.

memento-derin-siralio

Memento (imdb : 8,5)

Gelmiş geçmiş en iyi kurgulardan birine sahip olan film yalnızca sıra dışı yapısı ile değil filmin sonlarına doğru verdiği insan doğası çözümlemesi ile de tarihin en başarılı sosyalojik çözümlemelerinden birini yapan bir mesaj içeriyor.

Sizin aklınıza gelen bu da olmalıydı dediğiniz film ya da filmler varsa yorum kısmına ekleyebilirsiniz…

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*