ALFRED HITCHCOCK USTANIN 34. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

ALFRED HITCHCOCK USTANIN 34. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

İngiltere doğumlu bir Amerikalı olan Hitchcock gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden birisi olarak kabul görmüştür. 13 Ağustos 1899’de Londrada dünyaya gelen Hitchcock aslen mühendislik okumuştur. 1939 yılında Hollywood’a giden yönetmen 1955 ılında Amerikan vatandaşı olmuştur. Yarım yüzyılı aşan kariyeri boyunca artık klasikler arasında yerini alan Rear Window ( Arka Pencere ), The Birds ( Kuşlar ), Vertigo ( Ölüm Korkusu ), Spellbound ( Öldüren Hatıralar ), North by Northwest ( Gizli Teşkilat ), Psycho gibi eserler bırakmıştır. Usta yönetmenin yapıtları genellikle gerilim ağırlıklıdır ve 70’in üzerinde film çekmiştir.

Ustanın eserlerindeki belli başlı imzaları ise belirsizlik ve gerilim, izleyicide bir olayı dışarıdan gözetliyor hissi yaratması ve kendisinin de röportajlarda söylediği üzere MacGuffin tekniği. MacGuffin tekniği nedir derseniz; bu tekniği örnekler ile açıklamak en kolayı, mesela Lord of the Rings filmlerinde tüm olayların bir yüzük etrafında dönmesi veya Tarantino’nun Pulp Fiction filminde tüm olayların bir çanta etrafında gerçekleşmesini verebiliriz. Yani bir obje yaratılıp ve olayların onun etrafında örülmesi gibi. Karakterlerin buna karşı saplantılı olması, güçlü bağları olması vs. ile de genişletilebilir.

giphy (11)

Hitchcock’un kariyeri aynı zamanda 5 defa Oscar Ödülü’ne aday olup alamaması ile de dikkat çekiyor.

Hitchcock 29 Nisan 1980 yılında yani bundan tam 34 yıl önce 81 yaşında vefaat etmiştir ama eserleri hala yaşamakla beraber günümü sinemasını aydınlatmıştır.

 

Filmlerinden bazı sahnelerinin hareketli giflerine göz atıp usta yönetmenin çekimlerin özgünlüğü ve etkileyiciliğini görebilirsiniz.

Spellbound 1945

giphy (8)

giphy (6)

giphy (2)

Rear Window 1954

giphy (19)

giphy (18)

giphy (17)

Vertigo 1958

hitchcock-vertigo-siralio

giphy (12)

North by Northwest 1959

giphy (14)

Psycho 1960

giphy giphy (1)

giphy (3)

giphy (13)

The Birds 1963

giphy (9)

giphy (5)

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*