2015 OSCAR ADAYLARI AÇIKLANDI

2015 OSCAR ADAYLARI AÇIKLANDI

Sinemanın en önemli ve en görkemli etkinliklerinden biri olan Oscar Ödülleri için 2015 yılının adayları açıklandı. Bu yıl 87.si gerçekleştirilecek olan Akademi Ödüllerinde önce çıkan filmler ise  Birdman, Imatation Game, Boyhood, The Theory of Everything ve The Grand Budapest Hotel oldu. Özellikle yönetmenlerin performans  olarak tavan yaptığı bu sene güçlü bir aday öne çıkarmak cidden çok zor.

2015-oscar-adayları-siralio-5

Oyunculara baktığımızda ise Benedict Cumberbatch, Steve Carell, Michael Keaton, Felicity Jones, Rosamund Pike gibi isimler ön plana çıkıyor. Ödüller 22 Şubat 2015 gecesi sahiplerini bulacaklar. Yönetmen Alfonso Cuaron ve J.J.Abrahams’ın birlikte  ön sunumunu gerçekleştirdikleri sunuma daha sonra yakışıklı aktör Chris Pine devam etti. 2015 Oscar Adayları ise şöyle;

2015-oscar-adayları-siralio-4

En İyi Film

  • American Sniper
  • Birdman
  • The Imitation Game
  • Boyhood
  • The Grand Budapest Hotel
  • Selma
  • The Theory of Everything
  • Whiplash

En İyi Yönetmen

  • Birdman – Alejandro G. Iñárritu
  • Boyhood – Richard Linklater
  • Foxcatcher – Bennett Miller
  • The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson
  • The Imitation Game – Morten Tyldum

En İyi Erkek Oyuncu

  • Steve Carell – Foxcatcher
  • Bradley Cooper – American Sniper
  • Benedicth Cumberbacth – The Imitation Game
  • Michael Keaton – Birdman
  • Eddie Redmayne – The Theory of Everything

En İyi Kadın Oyuncu

  • Marion Cotillard – Two Days, One Night
  • Felicity Jones – The Theory of Everything
  • Julianne Moore – Still Alice
  • Rosamund Pike – Gone Girl
  • Reese Witherspoon – Inherent Vice

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Robert Duvall – The Judge
  • Ethan Hawke – Boyhood
  • Edward Norton – Birdman
  • Mark Rufallo – Foxcatcher
  • J.K. Simmons – Whiplash

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Patricia Arquette – Boyhood
  • Laura Dern – Wild
  • Keira Knightley – The Imitation Game
  • Emma Stone – Birdman
  • Meryl Streep – Into the Woods

En İyi Uyarlama Senaryo

  • American Sniper – Jason Hall
  • The Imitation Game – Graham Moore
  • Inherent Vice – Paul Thomas Anderson
  • The Theory of Everything – Anthony McCarten
  • Whiplash – Damien Chazelle

En İyi Özgün Senaryo

  • Birdman – Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando B
  • Boyhood – Richard Linklater
  • Foxcatcher – E. Max Frye ve Dan Futterman
  • The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson; Hikaye Wes Anderson & Hugo Guinness
  • Nightcrawler – Dan Gilroy

En İyi Animasyon Film

  • Big Here 6
  • Boxtrolls
  • How to Train Your Dragon 2
  • Song of the Sea
  • Tale of the Princess Taguya

Yabancı Dildeki En iyi Film

  • Ida (Polonya)
  • Leviathan (Rusya)
  • Tangerines (Estonya)
  • Timbuktu (Moritanya)
  • Wild Tales (Arjantin)

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

  • The Grand Budapest Hotel
  • Interstellar
  • The Imitation Game
  • Into the Woods
  • Mr.Turner

En İyi Şarkı

  • “Everything Is Awesome” – THE LEGO MOVIE
  • “Glory” – SELMA
  • “Grateful” – BEYOND THE LIGHTS
  • “I’m Not Gonna Miss You” – GLEN CAMPBELL…I’LL BE ME
  • “Lost Stars” – BEGIN AGAIN

En İyi Müzik

  • The Grand Budapest Hotel
  • Interstellar
  • The Imitation Game
  • The Theory of Everything
  • Mr.Turner

En İyi Görüntü Yönetimi

  • Birdman – Emmanuel Lubezki
  • The Grand Budapest Hotel – Robert Yeoman
  • Ida – Lukasz Zal ve Ryszard Lenczewski
  • Mr. Turner – Dick Pope
  • Unbroken – Roger Deakins

En İyi Belgesel

  • CitizenFour
  • Finding Vivian Maier
  • Last Days in Vietnam
  • The Salt of the Earth
  • Virunga

En İyi Kurgu

  • American Sniper – Joel Cox ve Gary D. Roach
  • Boyhood – Sandra Adair
  • The Grand Budapest Hotel – Barney Pilling
  • The Imitation Game – William Goldenberg
  • Whiplash – Tom Cross

En İyi Kısa Belgesel

  • Crisis Hotline: Veterans Press 1
  • Joanna – Aneta Kopacz
  • Our Curse
  • The Reaper (La Parka)
  • White Earth

En İyi Kısa  Film

  • Aya  – Oded Binnun ve Mihal Brezis
  • Boogaloo and Graham  – Michael Lennox ve Ronan Blaney
  • Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak)  – Hu Wei ve Julien Féret
  • Parvaneh – Talkhon Hamzavi ve Stefan Eichenberger
  • The Phone Call  – Mat Kirkby ve James Lucas

En İyi Kostüm Tasarımı

  • The Grand Budapest Hotel
  • Inherent Vce
  • Into the Woods
  • Maleficent
  • Mr.Turner

En İyi Makyaj ve Saç

  • Foxcatcher
  • The Grand Budapest Hotel
  • Guardians of the Galaxy

En İyi Kısa Animasyon

  • The Bigger Picture  – Daisy Jacobs ve Christopher Hees
  • The Dam Keeper – Robert Kondo ve Dice Tsutsumi
  • Feast – Patrick Osborne ve Kristina Reed
  • Me and My Moulton – Torill Kove
  • A Single Life – Joris Oprins

En İyi Ses Kurgusu

  • American Sniper
  • Birdman
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Interstellar
  • Unbroken

En İyi Ses Miksajı

  • American Sniper
  • Birdman
  • Interstellar
  • Unbroken
  • Whiplash

En İyi Görsel Efekt

  • Captain America: The Winter Soldier
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Guardians of the Galaxy
  • Interstellar
  • X-Men: Days of Future Past

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*