SALVADOR DALİ HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

SALVADOR DALİ HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Salvador Dali doğmadan aynı isimli bir ağabeyi vardı ve 22 aylıkken yaşamını yitirdi. Ailesi onun ölen abisinin reenkarnasyonu olduğunu düşündükleri için ona Salvador ismini koymuştur.

dali-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-2

Dali çok küçük yaşlardan itibaren acı ve zevk hislerinin birbiri ile çok yakın olduğunu düşünüyordu. Bu sebeple sebepsiz yere insanlara saldırma huyu vardı. Henüz 5 yaşındayken bir arkadaşını yaklaşık 5 metrelik bir köprüden aşağı bile atmışlığı vardır.

dali-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-9

Dali’nin yaratıcılığını tetiklemek için çok acayip yöntemleri vardı. Kimileri onun uyuşturucu nedeniyle yaratıcı olduğunu düşünse de o “Ben uyuşturucu kullanmam, zaten uyuşturucu benim!” diyordu. Mesela yaratıcılığını arttırmak için yemek masasında önüne bir tabak ve üzerine de bir kaşık koyarak uyurdu, uyuyup kaşığa dokunduğunda bir gürültü çıkar ve aniden uyanıverirdi. Bu şekilde anlık olarak beyninde yer alan görüntüleri çizimlerine aktarıyordu. Bu sebeple gerçek hayatta da hafif Lusid bir kafada yaşıyordu.

dali-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-5

Sürekli olarak okuldan uzaklaştırma alan bir öğrenciydi. Yine, devamlı olarak huzursuzluk çıkardığı gerekçesi ile Güzel Sanatlar eğitimi gördüğü okuldan atılmıştır. Daha sonra bir dönem Pablo Picasso ile tanışmış ve ondan da eğitim almıştır.

dali-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-12

Dali sanat camiasında para meraklısı bir tipti olarak da biliniyordu. Bu sebeple ona “Avida Dollars” yani “Dolar Meraklısı” ismini taktılar. “Avida Dollars” lakabı aynı zamanda da bir anagramdır. Yani içerdiği harfler ile Salvador Dali de yazılabiliyor.

dali-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-7

Dengesiz ve yerli yersiz tavırları ile meşhurdu. Ne zaman doğru, ne zaman yalan konuştuğunu, ne zaman şaka yaptığını ve ne zaman ciddi olduğunu bilemezdiniz. Hatta deliliğini ve deliliği konusundaki tutarlılığını anlatan şöyle meşhur bir sözü vardır; “Kamuoyunun benim şaka mı yaptığımı, yoksa ciddi mi olduğumu bilmesi önemli değildir, aynen bunu bilmenin benim için de önemli olmadığı gibi…”

dali-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-14

Sırf üzerinde imzası olduğu için çeklerinin bozdurulmadığını bildiğinden restoranlarda ödemeleri hep çek ile yaparmış. Ayrıca restoranlara da hep arkadaşlarını davet eder ve kalabalık gruplar halinde gidermiş.

dali-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-3

Chupa Chups firmasının logosunu Salvador Dali tasarlamıştır.

dali-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-13

2.Dünya Savaşı nedeniyle Amerika’ya taşınmıştır. Burada yaşadıktan sonra Paris’e dönmüştür ve bu esnada resim dışında optik illüzyonlar, görsel kelime oyunları, matematik, bilim ve özellikle de DNA’nın yapısı konularına yönelmiştir.

dali-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-11

Deli olduğu kadar dahiydi de. Bilime ve bilimsel makalelere meraklıydı. Atom bombasından DNA’nın yapısına bir çok konuyu okur, öğrenir ve bunlardan ilham da alırdı. Sayısız resminin yanında çok acayip heykeller, optik illüzyonlar yaratmış, kısa film çekmiş, kitap yazmıştır. Sıra dışı ve yaratıcı eserlerinden biri de aşağıda gördüğünüz gerçekten kalp gibi atan, mücevher kalptir. O kalp nasıl atıyor sormayın… (Ayrıca gördüklerinizin tamamı gerçek mücevher)

salvador-dali-hakkinda-bilmedikleriniz-siralio-1

Para göz olması ile ilgili bir kaç hikaye; Bir gün zengin bir adama tablosunu pahalıya satmak için onu on binlerce arının zehrinden yaptığını söylemiş. John Lennon’un eşi Yoko Ono kendisinden bıyığından bir tutam isteyince büyüden korkmuş hatta bıyığı karşılığında 10,000 dolar istemiştir.

dali-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-15

Walt Disney ile birlikte Destino isimli bir kısa film yapmış fakat bu filmin yapımı 2003 yılında tamamlanmıştır. (İzlemek için tıklayınız)

dali-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-16

Sanatı kadar yaptıkları ve reytingi ile de meşhur bir insandı. Bu yüzden televizyonda da sık sık kendisine yer verilirdi. Bir tartışma programına dalgıç kıyafeti ile katılırken, bir başka programda uzunca bir süre bir Rolls Royce arabanın içini tamamen karnabahar ile doldurmanın ne kadar estetik olduğundan bahsediyordu (Hatta bunu yapmış da). Kitabının tanıtımını ise yatak döşeğinde sahte doktor ve hemşireler ile yapmış. Bu sırada da bir cihaz beyninden bilgiler alarak kağıda aktarmış. Kitabını alan bazı şanslı okurlara ise bu kağıtları hediye etmiştir. Aşağıdaki fotoğraf çekildiğinde ise Photoshop yoktu. Yani sağda gördüğünüz “Leda Atomica” tablosunun yer aldığı bu fotoğraf için o kediler ve su defalarca fırlatılmıştır.

dali-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-4

Hitler‘e karşı gizli bir sempatisi vardı. Dünya Savaşı sırasında tüm ressamlar Hitler’e öfke kusup onu resmetmezken o Hitler’i resimlerinde kullanıyor hatta bir resminde onun adına da yer veriyordu.

dali-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-21

dali-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-18

Bir kaç paranoyası ve fobisi vardı; Mikroplar, suikast, ayaklarının görünmesi ve çekirgelerden ödü kopuyordu.

dali-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-17

Dali, sıra dışı ve açık fikirli dünyasını evliliğine de yansıttı. Zaten evli olan ve Gala adıyla bilinen eşi ile, evli olmasına rağmen evlendi. Ölene kadar da evli ve yan yana kaldıkları Gala’nın asıl adı Elena Ivanovna Diakonova‘ydı. Evlilikleri boyunca başka kişiler ile de beraber oluyorlardı.

Salvador Dali and Gala Eluard

Elvis Presley, John Lennon, David Bowie, Pablo Picasso, ve hatta Sigmund Freud gibi bir çok ünlü arkadaşı vardı. Yine bunlardan bir tanesi olan Alice Cooper için o yıllarda yine yapılması için çağının ötesinde bir zeka gerektiren bir hologram tasarlamıştır.

salvador-dali-hakkinda-bilmedikleriniz-siralio-2

84 yaşında kalp krizi sonucunda yaşama veda etmiştir.

SALVADOR DALI  (1984-89) Spanish artist

Müzesi içerisinde öyle iyi ayarlanmış bir optik illüzyon vardır ki farkında olmasanız da bir tablonun içerisindesinizdir.

salvador-dali-hakkinda-bilmedikleriniz-siralio-3

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*