LOGOLARIN ARKASINDAKİ SIRLAR

LOGOLARIN ARKASINDAKİ SIRLAR

Her gün yüzlerce logo ile karşılaşıyoruz. Dikkat etmesek de pek çoğunun içinde gizli bir sembol veya yazı bulunuyor. Bazıları sadece zeka ürünü bir logo olurken, bazıları ise beyninize gizli mesajlar gönderiyor. Beyniniz bu sembolleri algılıyor ve size vermek istenen mesaj bilinç altınıza işleniyor. İşte bunlardan bazıları.

1.VAIO

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-10

İlk bakışta sadece Vaio olarak okuduğunuz bu yazı aslında analog ve digital sembollerinin bir araya gelmesi.

2. Baskin Robbins

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-03

Pembeyle yazılmış 31 yazısını gördüğünüz mü? Bir dondurma firmasi olan Baskin Robbins’in tam 31 çeşit dondurması var.

3.Formula 1

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-06

F ile Hız işaretini temsil eden ikon arasında 1 bulunmakta.

4-Northwest Airlines

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-08

Bu logonun 2 tane gizli mesajı var. Birincisi Amblemlerinde ki sembol Hem N hem W olarak okunabiliyor. Ayrıca Amblemde ki üçgen ismindeki gibi kuzey batıyı işaret ediyor.

5-Hope for African Children Initiative

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-05

İlk bakışta Africa kıtasını andıran logo dikkatlı bakınca birbirine bakan çocuk ve yetişkin kişi silütlerini içinde bulunduruyor. Bir yardım kurumu için gayet güzel bir logo.

6- Toblerone

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-02

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-04

Bir şey fark ettiniz mi?

Toblerone İşviçre’ni Bern isimli bir şehrinde üretiliyor. Şehir ayıların şehri olarak biliniyor.

7-Good wills

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-01

Bir yardım kuruluşu olan Good Wills’in G’si aslında bir gülen yüz…

8-Spartan Golf Club

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-13

İlk bakışta logo Spartalı miğferini andırıyor. Bir başka bakış açısıylada Golf oynayan golfçuyu görebilirsiniz.

9- Unilever

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-12

Unilever pek çok şey üreten bir firma. Amblemlerinde ürettikleri herşeyi ikonik olarak koyarak bir U harfi oluşturmuşlar.

10-Amazon

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-09

Logonun altında ki okun işaret ettiği yere bakın. A’dan Z’ye herşeyi Amazon’dan alabileceğiniz mesajini bilinç altına işliyor. Aynı zamanda ok gülen bir surat gibi de görülüyor.

11-Sun microsystem

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-16

Genellikle teknoloji firmalarının sıkıcı anlamsız logoları olur. Sun Microsystem’in amblemine baktığınızda hangi gönden bakarsanız bakın sun yazısını okuyabiliyorsunuz.

12-Wendy’s

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-11

Bir yemek firmasi olan Wendy’s Logosundaki kız çiziminin yakasında ‘MOM’ yani anne yazıyor. Alt mesaj olark verilmek istenen, müşterilerin anne yemeği yemek istedikleri zaman akıllarına Wendy’sin gelmesi.

13-The Bronx Zoo

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-21

Hayvanların ayaklarına dikkatlice bakarsanız, şehir silüetini görebilirsiniz.

14-Coca Cola

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-07

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-14

Dikkatlice bakın bir şey fark edebilecek misiniz? Üzülmeyin çoğu insan fark edemiyor. Zaten logoyu yapan kişi bile bu durumu fark etmemiş. Logolarının bir parçasında Danimarka bayrağı buluyor. Yetkililer bunu fark ettiklerinde Dünyanın mutluluk düzeyi en yüksek olan ülkesini bir şekilde kullanmak istiyor.Danimarka’nın en büyük hava limanına gelen yolcuları karşılamak için logonun yanında “Dünyanın En Mutlu Ülkesine Hoşgeldiniz” yazan kocaman bir billboard hazırlatıyorlar.

15.Ziraat Bankası

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-20

Ziraat Bankasının ambleminde ki başak ikonuna dikkatlice bakarsanız, Ziraat Bankasının baş harfleri olan Z ve B’den oluştuğunu görebiliriniz. Üst Tarafta T C yazısı her ne kadar isminden kaldırılsada orada durmaya devam ediyor.

16- Mcdonals

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-19

Mcdonals’ın logo Dünya çağında en yaygın kullanılan logolardan bir tanesi. Logo 1960’larda değiştirilmek istenmiş. Louis Cheskin adında bir psikolok israrla yenilenmemesi gerektiğini söylemiş. Nedeni ise logodaki M harfinin anne göğüsünü andırmasıymış. Tüketicinin logoyu gördüğünde, bilinç altına giren anne göğsü sembolünün onları acıktığını keşfetmiş. Logo aynı şekilde kalmaya devam etmiş. İnanması zor ama yararlıda olmuş gibi görünüyor.

17-FedEx

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-17

FedEx’in logosunda ki E ve x harfının arasındaki boşluk ok şekli oluşturuyor. Bu ok şekli her ne kadar ilk görüşte onu fark etmesekte onun hızlı bir kargo firması olduğunu beynimize kazıyor.

18-Google

logolar-ve-gizli-mesajlar-siralio-18

Google logosunu tasarlarken hiç bir sembole yer vermek istememiş. Bunun onların yapabileceklerini sınırlı gösterebileceğini düşünmüşler. Sadece oyuncu bir logo olmasını istemişler. Bu yüzden sade fontlarla yazılmış bir logo kullanmışlar. Logodaki ilk 3 harfte, 3 ana renk olan mavi, kırmızı ve sarıyı kullanmışlar. 4. harfte bunu bir tekrar olarak gösterecek mavi renkli G harfini koyduktan sonra, kendini tekrar eden kırmızı bir harf yerine, L harfını bir ara renk olan yeşilli kullanarak istedikleri gibi oyuncu bir logoya kavuşmuşlar. Aynı zamanda Google’in oyunu kurallarına göre oynamayan bir firma olduğunuda bu logoyla anlatıyorlar. Tam anlamıyla isyancılar.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*