LEV TOLSTOY’U HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

LEV TOLSTOY’U HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Lev Nikolayevich Tolstoy, yani daha sık duyduğumuz adıyla Lev Tolstoy 9 Eylül 1828 doğumlu önemli bir Rus yazardır. Anna Karenina, Savaş ve Barış, İvan İlyich’in Ölümü gibi önemli çok eserleri vardır. 09.09.2014 tarihinde Google ana sayfasında Doodle olan yazar hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Çoğu yazar gibi fakir bir aileden falan gelmemektedir, belki Dostoyevski gibi yazarlar kadar yaygınlaşmamıştır fakat onu farklı kılan başka özellikleri vardır. İşte kronolojik olarak özellikleri ve hakkında duymadığınız şaşırtıcı bilgiler.

-Üniversiteyi Yarıda Bıraktı

Üniversite okumak için Kazan üniversitesinde hukuk okumaya başlayan Tolstoy için öğretmenlerinin tanımı “öğrenme kabiliyeti de öğrenme istediği de yok” şeklindeydi. Okula karşı ilgisiz olan Tolstoy öğrenimini yarıda bırakarak doğduğu yere döndü. Okulu bıraktıktan sonra yazmaya başlamıştır. Bu dönemlerde Voltaire ve J.J.Rousseau gibi önemli Fransız yazarlardan etkilenmeye başlamıştır.

tolstoy-doodle-siralio-09

– Kumar Sorunu Vardı

Sık sık Moskova ve St.Petersburg’a giderek hem gezip öğrenen hem de kumar oynayan Tolstoy’un büyük kumar borçları vardı.

tolstoy-doodle-siralio-01

-Savaşa Katıldı

1854’de Kırım Savaşına subay olarak katılmıştır. Savaştan döndükten sonra sakin bir döneme girmiş ve en önemli eserlerini bu zamanda oluşturmuştur.

tolstoy-doodle-siralio-07

– 20 Yılı Aşkın Zamanda 13 Çocuğu Oldu

Sophie Behrs isimli eşi ile evlendiğinde eşi henüz 16 yaşındaydı. Evlilik sonrası düzenli bir hayata kavuşan Tolstoy’un eşinden 13 çocuğu oldu. Farklı kaynaklara göre rakam 3 ile 5 arası değişmekle birlikte bazı çocuklarını daha çok küçük yaşlarda kaybettiği bilinmektedir. Rusya’da halen çok sayıda soyundan gelen kişiler bulunmakta ve soyu halen devam etmektedir.

tolstoy-doodle-siralio-10

– Anarşistti

Yalnızca Anarşist değil, Hristiyan anarşizmi kavramına dayalı bir anarşizmi savunuyordu. Çarlık Rusya’sı için bu hiç de alışıldık bir rejim seçimi değildi. Otoriteyi reddeden, devletsizleştirmeyi ve şiddetsizleştirmeyi amaç edinen ve bunu da dini inanç temel alınarak yapılabileceğini savunan bir görüşü savunuyordu.

tolstoy-doodle-siralio-02

– Rus Polisi Tarafından Takibe Alındı

Devletsizleşme düşüncelerinden sebep polis takibindeydi. Bu konu ile ilgili olarak Ortodoks Kilisesi ile iş birliği yapmak istedi. Fakat kilisenin otorite sevdası onu kısa zamanda kiliseden de yıldırdı. Uzunca bir süre polis ve kilise arasında sorunlar yaşadı fakat ikisini de idare etmesini bildi.

tolstoy-doodle-siralio-04

– Victor Hugo ile Tanıştı

1960-61 yıllarında “Sefiller” romanının yazarı Victor Hugo ile tanıştı ve edebiyat olarak kendisinden ciddi anlamda etkilendi. Hatta en önemli eserlerinden “Savaş ve Barış”da “Sefiller”dekine benzer savaş betimlemeleri bulunur.

tolstoy-doodle-siralio-05

– Tüm Servetini Dağıtmıştır

Varlıklı bir aileden geliyordu, o dönem için normal halk ile arasında ciddi anlamda büyük bir fark vardı. Mülkiyet hakkındaki radikal düşünceleri neticesinde de tüm mal varlığını köylülere dağıtmıştır.

tolstoy-doodle-siralio-06

– Bir Çok Önemli Yazara Göre Dünyanın En İyi Roman Yazarıdır

Savaş ve Barış romanında 400,000 kelime kullanılmıştır. Tabi ki de kendisini en iyi roman yazarı yapan bu değil ama güçlü dilini ve anlatımını işaret edebilecek bir rakam. James Joyes, Virginia Woolf, Nabokov, Chekov, Proust, Faulkner gibi bir çok isim kendisinden övgü ile bahsetmiştir. Savaş ve Barış satış olarak Anna Karenina’nın önünde olsa da bir çok uzmana göre Anna Karenina en önemli eseridir. Ayırmak değerlendirmek kolay olmasa da neredeyse tüm eserleri çok önemli ve başarılıdır.

tolstoy-doodle-siralio-03

– Yalnızca Yazar Değil Aynı Zamanda Filozoftu

Hayatı boyunca arayış içerisinde olan Tolystoy, yaratılışı, imanı, sınıf farklılıklarını, mülkiyeti, otoriteyi, sevgiyi, aşkı, kadın erkek ilişkilerini, marksizmi, anarşizmi, dini her şeyi sorguladı durdu. Kendi felsefesini ve fikirlerini oluşturdu. Ayrıca düşünce ve felsefe olarak yalnızca Rusya’ya yönelik kalmadığı için tüm dünyaya hitap ederek başarılı oldu.

tolstoy-doodle-siralio-11

– Tolstoy’un Nadide Video Kayıtları Vardır

Aşağıdaki videoda sekseninci doğum günüde Tolstoy’un doğup büyüdüğü Yasnaya Polyana’da çekilmiş görüntüleri, çocuklarını, eşini ve Tolstoy’u görebilirsiniz.

– Ölümü

1908 yılında 82 yaşındayken zatüreden sebep bir tren istasyonunda hayatını kaybetti. Fakat ölümü de sanatsal olmuştur. Burada spoiler vermemek için detay vermeyeceğiz fakat Anna Karenina romanındakine benzer bir olay sonrası hayatını kaybetmiştir. Öldükten sonra okuyanlara hatta Marthin Luther King ve Mahatma Gandhi gibi çok önemli kişilere de ilham kaynağı olmuştur.

tolstoy-doodle-siralio-08

-Sinemada Tolstoy

Tolstoy, biyografisi olarak hayatının bir kesitini anlatan “The Last Station” (Aşkın Son Mevsimi) filminde Christopher Plummer tarafından canlandırılmıştır. Ayrıca yakın zamanda sinemaya uyarlanan Anna Karenina filminde ünlü oyuncular Jude Law, Keira Knightley, Domhnall Gleeson, Aaron Taylor-Johnson gibi önemli oyuncuların da yer almıştır.


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*