FOTOĞRAFÇILARDAN ZAMAN DİLİMLERİ

FOTOĞRAFÇILARDAN ZAMAN DİLİMLERİ

Richard Silver isimli fotoğrafçı yaptığı çalışmalarda dünyada ikon haline gelmiş binaların ve anıtların gün doğumundan geceye fotoğraflarını çekiyor ve bu fotoğrafları tek bir ögede topluyor. Bu sebepler çalışmanın ismini “Zaman Dilimleri” koymuş.

Genellikle 36 adet fotoğraf çekiyor. Belli aralıklarda, belli saatlerde ya da bazen çok da düzenli olmayan aralıklarla çekiyor fotoğrafları. Ve son olarak çektiği fotoğrafları dijital ortamda son kompozisyonunu oluşturuyor. Tabi ki çalışmalarını yaparken sanatçı Roma, Beijin gibi yerleri gezerken İstanbul’u da es geçmemiş. İstanbul’da Ayasofya ve Süleymaniye Camilerinin de zaman dilimleri halinde fotoğraflarını çekmiş.

RICHARD SILVER ÇALIŞMALARI

zaman-dilimleri-siralio-01

zaman-dilimleri-siralio-03

zaman-dilimleri-siralio-04

zaman-dilimleri-siralio-02

zaman-dilimleri-siralio-05

zaman-dilimleri-siralio-06

Bir başka sanatçı Fong Qi Wei ise benzer bir tekniği Richard Silverdan daha önce kullanmıştı. Wei, meşhur binalar olmasa da başka bölgeleri gün batımından yaklaşık 2 saat önce ve 2 sonra olmak üzere 4 saat boyunca fotoğraflayarak daha sonra çektiği fotoğrafları birleştiriyor ve birleştirirken de yalnızca düz, yan yana ve periodik değil farklı şekillerde ve gelişi güzel zaman dilimlerini kendi estetik anlayışına göre diziyor.

FONG Qİ WEİ ÇALIŞMALARI

zaman-dilimleri-siralio-07

zaman-dilimleri-siralio-08

zaman-dilimleri-siralio-09

zaman-dilimleri-siralio-10

zaman-dilimleri-siralio-11

zaman-dilimleri-siralio-12

zaman-dilimleri-siralio-13

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*