FOTOĞRAFÇI EYLÜL ASLAN VE BLOG HİKAYESİ + 23 FOTOĞRAFI

FOTOĞRAFÇI EYLÜL ASLAN VE BLOG HİKAYESİ + 23 FOTOĞRAFI

Eylül Aslan İstanbul doğumlu bir fotoğraf sanatçısı. Kendisi aslen Fransız dili ve edebiyatı mezunu ama freelance olarak fotoğrafçılık ve çevirmenlik yapmış. Fotoğraf çekmenin kendisini iyi hissettirdiğini fark etmiş ve bu hobisini baya bir ilerletmiş.

Bu gün gerçekten çok tutulan bir sanat ve tasarım blogunda, blog yazarlarından Jeff manşetten Eylül Hanımın e-mailini paylaşmış, kendisinden daha fazla bahsetmeden önce bu e-mailin hikayesi ile araya girelim. Jeff ve Eylül Aslan için de, hatta okuyan biz üçüncü kişiler için de gerçekten etkileyici bir e-maildi. Jeff siteye başladığı günden beri aldığı en anlamlı e-mail olduğunu yazmış ve paylaşmış. Eylül Aslan ise mektubunda Jeff’in yıllar önce blogunda onunla ilgili bir yazı paylaşmasının hayatını nasıl değiştirdiğini yazmış. Özet ile Eylül Hanım mütevazi bir dil ile Jeff’e yıllar önce blogunda onun fotoğrafçılığı ile ilgili bir konuyu paylaştıktan sonra Martin isminde Berlin’de çalışan Avusturyalı adlı bir kişinin onu ulaşıp Mercedes adına kendisinin düzenlediği bir fotoğraf yarışmasına katılmasını istemiş. Eylül Aslan yarışmaya katılmış ve kazanmış. Yıllar sonra Berlin’e gittiğinde ise bu bey ile buluşmuş ve görüşmeye başlamışlar. Ve 1,5 sene sonra da evlenmişler. Eylül Hanım mektubunda Jeff’e bilmese de hem kariyerinde hem de hayatında önemli bir yerinin olduğunu söyleyip teşekkür etmiş, aynı zamanda yeni çıkan kitabının da bir kopyasını yollamış. Jeff ise bu e-mailden çok etkilenmiş ve gerçekten sürpriz oldu, ve böyle şeyler gerçekten insanı motive ediyor demiş.

Fark etmesek de başkalarının hayatında önemli rollerimiz olabiliyor, hem de böylesine olumlu bir rolünüz olup böyle bir taktir görmek gerçekten şahane.

Eylül Aslan’a dönecek olursak kendisi fotoğraflarında resimlerden, filmlerden, çekici ve farklı bulduğu insanlardan ilham aldığını söylüyor. Sürrealizmi ve absürtlüğü sevdiğini söyleyen sanatçı, fotoğraflarında insanların ve objelerin ikincil anlamlarını ortaya çıkarmayı sevdiğini söylüyor. Pozlarken onlara farklı bir karakter ve anlam yüklemeye çalışıyor.

İşte Jeff’in o çok güzel sanat blogunda paylaştığı mektup ve Eylül Aslan‘ın kitabından ve önceki çalışmalarından bir kaçı.

eylul-aslan-17

eylul-aslan-siralio-01

eylul-aslan-siralio-02

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*