DÜNYANIN EN PAHALI TABLOSU KÜL OLDU

DÜNYANIN EN PAHALI TABLOSU KÜL OLDU

1996 yılından sonra yıllarca gazetelerde bu haber vardı. Van Gogh’un ünlü “Doktor Gachet” tablosu kül oldu deniliyordu. 1990 yılında New York’da yapılan bir açık arttırmada rekor bir fiyat ile 82,5 milyon dolara yani 165 milyar TL’ye Japon bir alıcı bulan tablo, günümüzde hala halka açık bir açık arttırma ile en yüksek fiyattan satılan tablo olma özelliğini koruyor. Düşünün ki bu fiyatın %10’luk kısmı satıcı komisyonuydu. Hatta zamanında bu tabloyu satın alan iş adamı Ryoei Saito ülkesine döndüğünde tablo için 24 milyon dolar vergi ödemek zorunda kalmış ve bir hayli ateş püskürmüştür.

1996 yılında çıkmaya başlayan habere dönecek olursak; o sıralarda tablonun sahibi Ryoei Saito “Öldüğümde bu tablo da benimle birlikte yakılsın” demiş. Ve bunun ardından 2007 yılına kadar tablodan haber alınamamış. Daha sonra da her yerde, yıllarca “Dünyanın En Pahalı Tablosu Kül Oldu” manşetleri atılmış. Ta ki 2007 yılı gelip çatana kadar. O yıl ortaya çıkan raporlar, Wolfgang Flöttl isimli Avusturya doğumlu bir yatırımcının tabloyu satın aldığını ortaya çıkıyor. Yani korkmanıza gerek yok hikayemiz mutlu son ile bitiyor ve tablo hala sapa sağlam bir biçimde başka bir koleksiyoncunun ellerinde.

Peki Nedir Bu Tabloyu Bu Kadar Özel Kılan?

Vincent Van Gogh’un kardeşi Theo’ya yazdığı bir mektupta bu tabloda resmettiği Doktor Gachet ile ilgili ilk izlenimlerini şöyle kelimelere dökmüş; “Sanırım Dr.Gachet’e fazla güvenmemeliyiz, bence benden de hastalıklı bir adam veya en az benim kadar da diyebiliriz. Eğer kör bir adam diğer bir kör adama kılavuzluk ederse ikisi birden hendeğe düşmezler mi?”. Fakat Van Gogh bundan iki gün sonra kız kardeşine yazdığı mektupta ise Dr.Gachet’ten şöyle bahsediyor; “Sanırım Dr.Gachet ile gerçek dostluğu buldum, sanki bir diğer kardeşim gibi, hem fiziksel hem de mantalite olarak öyle benziyoruz ki.” Böyle önemli bir ressamın kendisine böylesine yakın bulduğu bir kişi de bu kadar değerli oluyor demek ki.

Ayrıca Van Gogh 1980 yılında Theo’ya yazdığı bir diğer mektupta “Dr.Gachet’in melankolik bir yüz ifadesini resmettim, belki görenlere yalnızca yüzünü ekşitmiş (büzmüş) gibi görünebilir… Üzgün ama nazik, hala net ve zeki, bir çok portre bu şekilde yapılmış olmalı. Belki uzunca süre bakılan böyle modern kafalar vardır, ve belki de yüzlerce yıl sonra bile böyle hasret ile bakılanlar vardır.” Muhtemelen alıcıları etkileyen en büyük etkenler bu cümleler oldu. Sarı ve mavi renkler, masanın üzerindeki 2 sarı kitap ve şifalı bitkiler değil, boyama tarzı tabi ki etkili, Van Gogh’un ilk defa bu tablo için modern portre demesinin de etkisi vardır fakat bu tabloyu aslen değerli kılan yalnız adam Van Gogh’un dostluk hikayesinden başka bir şey olamaz…

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*