AVRUPA’DA YILIN MÜZESİ İSTANBUL’DAKİ “MASUMİYET MÜZESİ” AMA…

AVRUPA’DA YILIN MÜZESİ İSTANBUL’DAKİ “MASUMİYET MÜZESİ” AMA…

Bu müzedeki hiçbir şey gerçek değil, müzede bulunan objelerde altlarındaki açıklamalar da yazılan kişilere ait değil, müzenin sergilendiği evin ise içerisinde yaşandığı söylenen kişiler ile alakası yok. Peki bu müze nasıl oldu da 2014 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi seçildi?

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk’un hem yazdığı bir roman hem de yaptığı bir müzedir. Burada Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk tarafından yazılan Masumiyet Müzesi kitabındaki kahramanların kullandığı, giydiği, işittiği, gördüğü, biriktirdiği, hayal ettiği şeyler dikkatle düzenlenmiş ve sergileniyorlar. Yani bir anlamda yazar Orhan Pamuk’a romanını yazarken ilham veren objeler bir araya gelerek bir müze oluşturuyor, bir diğer açıdan bakıldığında ise bir romanın müzesini geziyorsunuz, daha da başka bir açıdan bakacak olursanız 1950-2000 arası İstanbul’undan retro objeler küçük küçük detaylar buluyor ve bir zaman yolculuğuna çıkıyorsunuz. Her anlamda çok iyi düşünülmüş bir müze yaratan Orhan Pamuk edebi başarısının yanına böylesi bir kreatif başarıyı da katarak göğsümüzü daha da kabartıyor.

Tabi ki müzeden keyif almak için illa kitabı okumak gerekmiyor, çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi bir yandan da geçmişe yolculuk yaptıran bir sergi, aynı şekilde kitaptan zevk almak için de müzeyi gezmeniz gerekmiyor. İşte cesurca hazırlanmış bu ödüllü müzeden bazı görüntüleri sizler için sıraladık…

masumiyet-müzesi-siralio-10

masumiyet-müzesi-siralio-3

masumiyet-müzesi-siralio-2

masumiyet-müzesi-siralio-1

masumiyet-müzesi-siralio-5

masumiyet-müzesi-siralio-6

masumiyet-müzesi-siralio-7

masumiyet-müzesi-siralio-8

masumiyet-müzesi-siralio-9

masumiyet-müzesi-siralio-11

masumiyet-müzesi-siralio-4

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*