ALTIN VE MÜCEVHERLER İLE KOZA ÖREN TIRTILLAR

ALTIN VE MÜCEVHERLER İLE KOZA ÖREN TIRTILLAR

Caddisfly bir kelebeğe dönüşen bir tırtıl türü ve şu anda bu türün 12 bin alt türü dünyanın dört bir yanında neredeyse her nehir kenarında kendilerine çalı, çırpı ve kayalıklar arasında suyun içinde veya dışında koza örmeye çalışıyorlar. Bunu yapmak için tükürük bezleri ile ipek salgılıyorlar ve bu salgı ile bulabildikleri her tür malzemeyi birleştirerek kozalarını oluşturdukları tüpleri inşa ediyorlar. Bir kaç hafta sonra ise koza içerisinde kelebeğe dönüşüyor ve uçarak bu geçici yuvalarını terk ediyorlar.

Bu bilgiler ışığında sanatçı Hubert Duprat’ın aklına bir fikir geliyor. Bir caddisfly, küçük altın parçaları ile dolu bir ortamda olsa bunlardan da koza yapar mıydı? Ve bir sonraki soru ise sadece altın değil de mücevher ve her tür değerli taş ile çevrili olsa bunları da kullanır mı oluyor.

Bunun üzerine sanatçı bu böcekler ile işbirliği yapamaya karar veriyor ve cam bir akvaryumda onların koza yapmaları için gereken ortamı yaratıyor. Fakat kullanılacak malzemeler yalnızca altın parçaları, değerli taşlar ve mücevherler. Böceklerden hoşlanırsınız, hoşlanmazsınız ama sonuçta bu malzemeleri kullanarak ördükleri kozalardan etkilenmemek mümkün değil. Ortaya çıkan bu doğa harikası ürünler ipek ile birleştirilmiş küçük altın heykelcikler gibi.

altın-kozalar-siralio-9

altın-kozalar-siralio-4

altın-kozalar-siralio-3

altın-kozalar-siralio-2

altın-kozalar-siralio-7

altın-kozalar-siralio-5

altın-kozalar-siralio-1

altın-kozalar-siralio-8

altın-kozalar-siralio-6

altın-kozalar-siralio-11

Videonun 2:40’ıncı saniyesinden sonra konu ile ilgili videoyu bulabilirsiniz direkt o kısma atlamanızda fayda var.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*