PROFESYONEL MANKENLER GİBİ NASIL POZ VERİLİR ?

PROFESYONEL MANKENLER GİBİ NASIL POZ VERİLİR ?

Herkes profesyonel mankenler gibi poz verebilir ya da profesyonel moda fotoğrafçıları gibi fotoğraflar çekebilir. Bunun için belli teknikleri ve duruşları bilmeniz gerekir. Selfie çekerken bile fotoğraf kalitenizi arttıracak tüyolar bu konu altında.

Fotoğraflarınız daha kaliteli görünsün, profesyonel dursun istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu, aynı zamanda fotoğrafçılar ve fotomodel adayları için de klavuz olacak bir konu. Tabi ki kullandığınız fotoğraf makinesi ve photoshop kullanımı elde edeceğiniz sonuçları doğrudan etkileyebileceği gibi bunların dışında kalan doğru poz ve ışık kullanımı gibi direkt olarak kullanıp fotoğraflarınızda önemli ölçüde değişiklik sağlayabileceğiniz ip uçlarını için bu konudan faydalanabilirsiniz. Tabi anlatacaklarımıza birazda kendi yaratıcılığınızı katarsanız gerçekten fotoğraf kaliteniz profesyonelleri aratmayacak seviyelere çıkacaktır.

Boy Fotoğrafı Pozu

Pozlamalar esnasında fotoğrafı çeken kişi ile iletişim de çok önemlidir direkt olarak birbirinize bakmalı gülümsemeyi eksik etmeden canlı olmalısınız.

boy-fotoğrafı-poz-verme-siralio

Hemen ilk fotoğraflarda çok başarılı işler beklemeyin. Ne kadar fazla poz alırsanız iyi fotoğraf için şansınız o kadar artar. Sanmayın o dergilerde gördüğünüz fotoğraflar öyle bir çekimde veya hemen çekiliyor. O işlerin arkasında büyük emekler var, modeller bir yürüyüş pozu için 300, 500 defa zıplayıp durmak zorunda kalabiliyorlar. Burada fotoğrafçının yönlendirmeleri çok önemli, karşılıklı olarak sabırlı biçimde en iyiye ulaşmak için çalışmak gerekir.

Oturarak Poz Verme

Oturarak poz verilirken en dikkat edilmesi gereken konu dik duruştur. Ayrıca boy fotoğraflarındaki gibi parmak ucunda durmak kasları gererek daha estetik görüntü sağlar ve bacakları daha düzgün gösterir. Bunların yanında bacaklara dokunmak pozun çekiciliğine doğrudan etki eder.

oturarak-poz-verme-siralio

Aşağıdan ve Yukarıdan Poz

Yukarıdan yapılan çekimlerde sandalye veya tabure gibi eşyalar ile kendinize yükseklik kazandırabilirsiniz. Açık havada yaptığınız aşağıdan yukarıya çekimlerde ise gökyüzü kullanımı önemlidir. İyi bir gökyüzü ve ışığın yönünü iyi kullandığınız vakit eşsiz fotoğraflar elde edebilirsiniz. Yukarıdan aşağıya yapılan çekimlerde ise zemin çok önemlidir, fotoğrafı çekmeden önce çekeceğiniz yerini seçerken dikkat etmenizi öneririz. Tabi photoshop kullanamıyorsanız. 🙂

Aşağı bakan kişi güçlü görünürken, yukarıya doğru bakan kişi ise masum ve uysal görünür.

aşağıdan-ve-yukarıdan-poz-verme-siralio

Yüz Pozu

Yüz çekimi için de ışık en önemli etkiyi sağlar. Olduğunuz yerden sayısız poz deneyebilir ve başarı elde edemeyebilirsiniz. Bu sebeple öncelikle model yer değiştirmeli doğru ışık tonu ve açısı yakalanmalıdır. Kötü ışık cildi cansız ve pürüzlü gösterebileceği gibi iyi ışıkla ise harikalar yaratabilirsiniz. Yüz portrelerinde mümkün olduğunca fazla poz verip aynı zamanda da pozlara bakarak hem fotoğrafçı hem de model kendisini geliştirebilir. Ayrıca hiç çekinmeden gülümsemekten hırlamaya, surat büzüştürmekten, çığlık atmaya kadar farklı farklı pozlar deneyin emin olun çok sıra dışı ve başarılı sonuçlar alacaksınız. Ayrıca yüz çekimlerinde gözlere odaklanmak çok önemlidir.

yüz-portresi-poz-verme-siralio

Kaynak: digitalcameraworld.com

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*