4 KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME VE KİLO VERME

4 KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME VE KİLO VERME

Başkasına kilo verdiren bir şey size kilo mu aldırıyor? Hiç şaşırmayın. Çoğumuzun gözden kaçırdığı nokta, her kan grubunun besinlere verdiği tepkinin ayrı olması. Bazı beslenme uzmanları eğer kan grubuna göre bir beslenme alışkanlığı belirlersek, kilo vermemizin çok daha kolaylaştığını söylüyor. Peki nedir bu kan gruplarının dikkat etmesi gereken besinler. A, B, AB ve 0 kan grubuna göre kilo vermek için beslenme taktikleri şöyle sıralanıyor.

 

0-grubu-siralio
0 Grubu

0 Kan grubu bilinen en eski kan grubudur. Kırmızı etle çok barışık bir sindirim sisteminiz olduğundan dilediğinizce kırmızı et yiyebilirsiniz. Fakat süt ve süt ürünlerinden uzak durmanız gerekiyor. Metabolizmanızı yavaşlattığı için kilo alma olasılığınız artıyor

Alınması Gerekenler Besinler: Kırmızı et, koyu yeşil sebzeler, tavuk, balık, hindi. meyve(narenciyeler hariç), yeşil çay.

Az Tüketilmesi Gereken Besinler: Süt ve süt ürünleri, mısır, buğday, mercimek, patates. Gazlı içecekler, siyah çay, kahve.

Öğün Sayısı: 3 öğün yemek yeterlidir. Ara öğünlere gerek yoktur.

 

a-grubu-siralio
A Grubu

A grubu yerleşik tarım hayatına geçilmesiyle çoğalan bir kan grubudur. Ne yazık ki sizin kan grubunuzda kırmızı ete yer yok. Siz sebze ve meyve ile beslenmelisiniz. Hatta vejateryan olsanız yeridir. Günde bir öğün karbonhidrata ayırsanız iyi olur.

Alınması Gereken Besinler: Mantar, soya fasulyesi, mercimek, muz, portakal, mandalina, limon, yeşil çay, kahve.

AzTükelimesi Gereken Besinler: Kırmızı et, domates, biber patlıcan ve patates.

Öğün Sayısı: 6 ögünden oluşan bir beslenme uygun olacaktır. Az ve sık yemek, mide asitleri az olan bu grubun daha rahat sindirmesine yardımcı olacaktır.

 

b-grubu-siralio
B Grubu

B kan grubu tarımın ve av hayvancılığın az olduğu Himalaya taraflarında ortaya çıkıyor. Bu sebepten ötürü süt ve süt ürünlerinin en fayda sağladığı gruptur. Kan şekeri sık sık düşen bu kan grubunun sıklıkla beslenmesi önemldir. En kolay kilo veren kan grubur.

Alınması Gereken Besinler: Süt ve süt ürünleri, kuzu eti, sebze ve meyve(nar hariç), yeşil çay.

Az Tükelimesi Gereken Besinler: Tavuk, domates, mercimek, mısır.

Öğün sayısı: 6 öğün idealdır.

 

ab-grubu-siralio
AB Grubu

AB kan grubu, B grubunun dünyada yayılmasıyla birlikte, A ve B grubunu birleşmesiye ortaya çıkıyor. A gruplarında olduğu gibi onların da dana etinden kaçınmaları gerekiyor. Eğer kilo vermek istiyorsanız mümkün olduğunca et yemekten uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra deniz ve süt ürünleri kilo vermenizi sağlar. Sebze de aynı şekilde bu grubun kilo vermesine yardımcı olur.

Alınması Gereken Besinler: Süt ve süt ürünleri(yağsız veya az yağlı), deniz ürünleri, hindi, sebze, greyfurt, limon, erik, kiraz, yeşil çay.

Az Tükelimesi Gereken Besinler: Dana eti, tavuk, kuru fasülye, nar.

Öğün sayısı: 6 öğün idealdır.

 

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*