10 ADIMDA ÇOCUĞUNUZ İLE ZEKA GELİŞTİREN HAZİNE AVI OYUNU

10 ADIMDA ÇOCUĞUNUZ İLE ZEKA GELİŞTİREN HAZİNE AVI OYUNU

Çocuğunuzun hayal gücünü, araştırma becerilerini, ufkunu ve dünyasını farklı kılacak bir oyun fikri. Emin olun hem siz hem de çocuğunuz büyük keyif alacak. Bunu yapmak için gerekenler ise çok basit, bir miktar bozuk para, küçük bir sandık veya kutu, küçük bir kürek, kalem, kağıt ve de görünmez mürekkepli kalem (internetten 2 tanesini 5 TL gibi fiyatlara bulabiliyorsunuz). Nasıl yapıldığına gelecek olursak…

hazine-avi-siralio-01
1- Katladığınız bir kağıdın dışına veya bir zarfa “HAZİNE HARİTASI”  yazar ve çocuğunuzun tesadüfen fark edeceği bir yere bırakırsınız.

hazine-avi-siralio-02
2- Çocuğunuzun bulduğu kağıtta belli ki ip ucu olan sorular vardır. Ona bunları çözerken ve çözdükten sonraki adım için gerekirse yardım edin. Çünkü bir sonraki adım için çıkan sözcüklere bakınca belli ki mavi ışık kullanmaya karar vermemiz gerekecek.

hazine-avi-siralio-03
3- Kağıdımıza mavi ışık ile bakınca o da ne bir harita bulduk. Burası ya evimizde bir yer ya da yakınımızdaki bir bahçe olsa gerek. Bu uygulamada hazine bahçede, ama siz dilerseniz ev içerisini de tercih edebilirsiniz ama çocuğunuz için dışarıya çıkmak maceraya atılmaz çok daha etkili olacaktır.

hazine-avi-siralio-04
4- Hemen küreğimizi ve eşyalarımızı toplayıp bahçeye gidiyoruz. Tabi yalnızca bir kürek de yeterli olacaktır.

hazine-avi-siralio-05
5- Bahçeye gidip haritanın bize işaret ettiği yeri kazıyoruz.

hazine-avi-siralio-06
6- Kazarken daha önceden kutunun yukarısına yerleştirdiğimiz bir kaç bozuk para doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Biraz daha kazmaya devam edince bir de bakıyoruz üzerinde kuru kafa olan birşey var.

hazine-avi-siralio-07
7- Evet evet bu üzerinde kuru kafa olan bir hazine kutusu! (Tabi ki siz daha basit bir kutu kullanabilirsiniz elinizde ne varsa)

hazine-avi-siralio-08
8- Kutuyu açtığımızda içi para dolu bir bez buluyoruz! (Bunun için bir kaç esnaf gezip bir miktar para bozdurmak için uğraşmanız gerekecek)

hazine-avi-siralio-09
9- Hazine artık bizim!

hazine-avi-siralio-10
10- Dilerseniz eski ve değişik ülkelerden paralar kullanıp daha sonra bu paraların hangi ülkelere ait olduğunu harita üzerinden bularak vakit geçirebilir ya da hazineleri çocuğunuza öğretmek istediğiniz diğer konular ile değiştirebilir onun hayal dünyasını geliştirirken bir şeyler öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*