NOEL BABA KİMDİR ?

NOEL BABA KİMDİR ?

Noel Baba, yılbaşı geceleri gizlice evlere girerek o sene uslu duran çocuklara hediyeler bıraktığına inanılan efsane bir kişidir.

Sene boyunca elfleri (yani yardımcı cinleri) ile çocuklar için oyuncak yapan Noel Baba teslimatları ise geyiklerin taşıdığı uçan kızağı ile yapar. Noel Baba hediyeleri bırakmak için hep evlere bacadan girerken resmedilir.

Noel-Baba-kimdir-siralio-001

Günümüz kültüründe kırmızı kıyafetli, kır saçlı, uzun kır sakallı, sevimli, koca göbekli, tonton birisi olarak resmedilir. Ve yine günümüzde yılbaşına doğru birçok etkinlikler yapılır ve bir çok yerde Noel Baba kılığındaki oyuncular çocukların yılbaşı hediyesi isteklerini ve dileklerini dinleyerek ailelerine iletmede yardımcı olurlar.

Noel-Baba-kimdir-siralio-006

Noel Baba bir çok ülkede Aziz Nikola yani Santa Claus ismi ile anılır. Günümüz Noel Baba figürü bir çok kültürden etkilenmiştir. Örneğin İskandinav mitolojisinde uçan atı ile hediyeer taşıyan Odin, Hristiyan kültürünün çocuklara hediyeler vermeyi seven Piskopoz Nikolası, ve hatta Coca-Cola reklamlarının aşağıdaki reklamlarında kullanılan tonton yaşlı amcası gibi…

Noel-Baba-kimdir-siralio-005

4.Yüzyılda yaşadığına inanılan Aziz Nikola (Saint Nicholas) günümüzde Türkiye sınırlarında olan zamanında ise Bizans’da bulunan Antalya’nın Demre ilçesinde yaşadığı bilinmktedir. Yani Noel Baba aslında Türk’tür gibi bir söylem ile karşılaşırsanız sebebi budur.

Noel-Baba-kimdir-siralio-002

İlk Noel Baba çizimi ise Amerikan kültüründeki çok derin sembollerin yaratıcısı olan karikatürist Thomas Nast tarafından yapılmıştır. Nast parti sembollerinden herkesin bildiği Sam Amca figürüne kadar birçok Amerikan sembolünün yaratıcısıdır. Aşağıdaki Noel Baba çizimi ise sanatçı tarafından 1881 yılında yapılmıştır.

Noel-Baba-kimdir-siralio-007

Çocuklar için hep bir ilham ve umut kaynağı olan Noel Baba figürünün bir diğer olumlu etkisi ise çocukarın ona yazdıkları mektuplar ile iç hesaplaşmalarını sağlamak ve yazı yazmaya teşvik etmektir. Çocuklar ona yazdıkları mektuplarda o yıl iyi bir çocuk olduklarından, neler yaptıklarından ve ne hediye istediklerinden bahsederler.

Noel-Baba-kimdir-siralio-008

Eleştireni, seveni, sevmeyeni ile tarihin yarattığı önemli hayali figürlerden birisi olmuştur ve çocuklara aşıladığı olumlu ve umut dolu etkileri gözardı etmek mümkün değildir.

“Ho Ho Ho, Herkese Mutlu Yıllar!”

Noel-Baba-kimdir-siralio-003

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*