KEMAL SUNAL’IN 14.ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNÜ İÇİN USTANIN EN KOMİK VİDEOLARI

KEMAL SUNAL’IN 14.ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNÜ İÇİN USTANIN EN KOMİK VİDEOLARI

Bu gün büyük usta Kemal Sunal’ın 14. yıl dönümü. Kemal Sunal Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli sinema ve komedi oyuncularından birisidir, belki de en iyisi dersek mübalağa yapmış da olmayız. Filmleri yayınlandıkları yıllardan günümüze kadar hiç eskimeden sıkmadan gelmiş ve halen büyük keyifle kendilerini izletmektedir.

12 Eylül öncesi yaşanan sıkıntılar sebebiyle üniversite öğrenimini yarıda bırakan sanatçı daha sonra 1995 yılında yani tam 49 yaşındayken üniversiteyi bitirmiş ve yüksek lisans yapmıştır. Bu konuda da tüm ulusa örnek bir davranış gösteren usta oyuncu, yüksek lisans tezinde de filmlerinin neden hala büyük bir ilgi ile takip edildiği konusunu sosyolojik olarak incelemiştir.

Kariyerine başladığı an için şöyle de bir sözü var “Nasıl oldu bilmiyorum, ben kendimi sahici bir sahnede ve seyircilerin karşısında buldum. Ses Tiyatrosu’ndaki ilk rolümdü ve çok kısaydı. 3 dakika sahnede ya kalıyor ya kalmıyordum. Öyle pek bir şey söylediğimi de hatırlayamıyorum. Yalnızca sahnenin bir ucundan girip öbür ucundan çıkıyordum. Ne yaptığımı da pek hatırlamıyorum; fakat seyirci kahkahadan kırılıyordu. Bu da benim hoşuma gitmişti. Bildiğiniz gibi o gün bugündür insanları güldürmeyi seviyorum.

Ömrü Boyunca 82 filmde rol alan Kemal Sunal’ın en çok hafızalara kazınan tiplemesi şüphesiz ki İnek Şaban’dır. Oyunculuk kariyerine ilk olarak 1972 yılında “Tatlı Dillim” filminde yardımcı oyuncu olarak başlayan Kemal Sunal daha sonra 1974 yılında “Salako” filminde baş rolü alarak kariyerine devam etmiş, 1977 yılında “Kapıcılar Kralı” filmindeki rolü ile Altın Portakal Ödülü kazanmış ve son olarak “Propaganda” filminde rol almıştır. 3 Temmuz 200 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonrası 55 yaşındayken hayata gözlerini yuman oyuncu hala bizleri kahkahalara boğmakta, zaman zaman ise yüreklerimize dokunmaktadır.

Huzur içinde yat, Sayın Ali Kemal Sunal…


KEMAL SUNAL’IN MEZUNİYET KONUŞMASI – SON DERS

KEMAL SUNAL’IN HİÇ GÖRMEDİĞİNİZ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

kemal-sunal-doğum-günü-siralio

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*