WİNDOWS 10 DUYURULDU, İLK GÖRÜNTÜLERİ VE YENİLİKLERİ

WİNDOWS 10 DUYURULDU, İLK GÖRÜNTÜLERİ VE YENİLİKLERİ

Windows 9 olarak çıkmak yerine 9 rakamını atlayıp Windows 10 versiyonunu çıkarmaya karar vermiş. Peki 30 Eylül’de ön tanıtımını gerçekleştirdikleri işletim sisteminde bizleri neler bekliyor?

windows-10-siralio-04

Windows’un Genel Müdür Yardımcısı Terry Myers özellikle 2 konunun üzerinde durdu “mobile-first, cloud-first” bir dünya. Bunun için insanların iş dünyasını rahatlatmak ve dijital dünyasını genişletmeyi hedefleyen Microsoft’un üzerinde durduğu konulardan ilki Cloud yani Bulut dünyasının daha etkin olması gerekliliği. İkinci olarak ise mobil cihazlara öncelik verilmesi. Böylece Windows’un daha fazla cihazda kullanılabilir hale gelerek yaygınlaştırılacağı ve böylelikle bir çok platformda tek ürün ve tek mağaza hayallerini gerçekleştirmek istediklerini açıkladı. Böylece 4 inç’den 80 inç büyüklüğe kadar tüm cihazlar arasında senkron sağlamak istiyorlar. Mouse, dokunmatik ekran, klavye, ekran kalemi, sensörler ve nice cihazların senkronize ve diğerleri cihazlar ile de uyum içinde çalışması hedefleniyor.

windows-10-siralio-09

İşletim sistemi için yelpaze genişletilirken yalnızca mobil cihazlar değil televizyon, tablet gibi platformlarda yelpazeye dahil edilerek zaten hali hazırda bilgisayar oyuncularından, CEO’lara, tasarımcılardan, ev kullanıcılarına kadar dünyanın dört bir yanında 1,5 milyar kullanıcıya sahip olan Windows neredeyse dünyada Windows kullanmayan bırakmayacak gibi. Sistem yine hem dokunmatik ekranlara hem de fare ile kullanıma uygun olurken ilaveten televizyon kumandasına da uyumlu olabilir gibi görünüyor.

windows-10-siralio-05

Başlat Tuşu : Windows 8 ile gelen görsel Metro arayüzü Windows 10 ile de devam edecek gibi fakat dikkat çeken bir değişim, eski Windows versiyonlarında sol alt kısımda bulunan başlat menüsünün alternatifi bir buton gelecek olması. Başlat menüsündeki arama bölümü de geri gelmiş.

windows-10-siralio-03

Uygulamalar Desktop Formatında : Windows 8 kullanıcılarının bildiği üzere bir çok uygulama masaüstü penceresinde çalışmayıp yalnızca Metro arayüzünde çalışıyordu. Artık tüm uygulamalar masaüstü penceresinde de açılacak ve boyutları büyütülüp küçültülebilecek.

windows-10-siralio-07

Uygulamalar Aynı Anda Çalışabilecek : Uygulama ve programların masaüstü ekranda getirdikleri özgürlük sayesinde yan yan birden fazla uygulama açıp aynı anda görüp kullanabileceksiniz.

windows-10-siralio-06

Çalışan Programlar Arası Geçiş : Task View Button yani Çalıan Programları Gösteren Düğme dedikleri bu olayda ise çalışan tüm uygulama ve programları bir arada görüp aralarında geçiş yapılabilecek olması. Bu tuş hemen başlat tuşunun yanında olacak.

windows-10-siralio-08

Birden Fazla Masaüstü : Linux işletim sistemlerine görmeye alışık olduğumuz bu özellik ise bir tuş ile ikinci bir masaüstü ekranı açıp birinde işlerinizi açıp diğerinde de sosyal medyadan sosyal işlerle haşır neşir olabilir ya da oyun açıp işten sıkıldıkça oyun oynayabilirsiniz.

windows-10-siralio-02

Dosyaları Daha Hızlı Buluyor: Yeni Windows 10 dosya aramalarınızda son kullandığınız dosyalar ve sık kullandığınız dosyalar ön sıralara alınıyor ve aradıklarınızı bulmanızı kolaylaştırıyor.

windows-10-siralio-01

Çıkış Tarihi : Şu anda Microsoft yetkililerinin planları 2015’in ilk baharında ya da senenin ortalarında ürünü piyasaya sürmek.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*