UZAKTAN KONTROLLÜ GERÇEKLİK

UZAKTAN KONTROLLÜ GERÇEKLİK

Kimilerine göre ışınlanma mümkünken kimileri bunun mümkün olmadığını savunuyor fakat bir gerçek var ki o da ışınlanma bulunana kadar bu teknoloji ile idare edecek olduğumuz.

Amerika’nın zeka yuvası MIT Üniversitesinde belkide geleceğin önemli icatlarından birinin adımları atılıyor. Yaptıkları bu sistemin ismi inFORM. Sistem ise şunu yapıyor; hareketlerinizi pixel pixel yani kareler halinde tarıyor ve aldığı dataları bir başka ortama aktararak bu hareketleri bir cihaz vasıtasıyla gerçek hareket olarak başka bir yerde canlandırıyor. Bu sayede videoda da görebileceğiniz gibi uzak mesafelerden bir topu hareket ettirebiliyorsunuz.

Neler için kullanılabileceğini düşünmek ise insanın aklına bir çok şey getiriyor, sağlık sektöründen oyun sektörüne, tehlikeli yerlere uzaktan müdahale edilmesinden uzaktaki kişilere fiziksel yardıma kadar bir çok şey yapılabilir. Şu an pixeller büyük görünüyor fakat bu pixeller küçülerek daha gerçekçi dokular ve hareketler elde edildiğinde neler yapılabileceğini şimdiden kestirmek mümkün değil. Biz düşünedururken inFORM, MIT Üniversitesinde gelişmeye devam ediyor…

inform-siralio-1

uzaktan-gerceklik-siralio-01

uzaktan-gerceklik-siralio-02

inform-siralio-2

uzaktan-gerceklik-siralio-03

uzaktan-gerceklik-siralio-04

uzaktan-gerceklik-siralio-05

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*