HAYALDİ GERÇEK OLDU: UÇAN KAYKAY İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

HAYALDİ GERÇEK OLDU: UÇAN KAYKAY İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Geleceğe Dönüş filmlerinden beri herkesin beklediği bir numaralı icat şüphesiz uçan kaykaylar olmuştur. Yıllardır olur mu, olmaz mı, yapılacak mı, ne zaman yapılacak gibi sorular sona ermek üzere.

ucan-kaykay-hoverboard-siralio-2

Buluşun ismi Hendo. Hendo, Greg ve Jill Henderson tarafından Arx Pax firması için geliştiriliyor. Tam olarak Geleceğe Dönüş filminde Marty McFly’ın bindiği gibi her zeminde aynı şekilde çalışamasa da Hendo için yapılan özel zeminlerde uçan kaykay vazifesini gayet uygun bir şekilde yerine getirebiliyor. Yakın zamanda uçan kaykay ile yapılan denemeler kameraya alındı ve internette paylaşıldı bile. Hatta bu buluş Amerika’nın en meşhur gazetesi New York Times’ın da dikaktini çekmiş ve konunun haberini yapmışlar.

ucan-kaykay-hoverboard-siralio-1

Haberi özetlersek: “Aslında buluşu yapanların planı manyetik teknolojiler ve bu teknolojileri uçarak kullanmak isteyen herkes için geliştirmek ve bunların patentini alarak çalışmalarını yapmak. Hendersonlar hayalperest görünüyor olabilirler fakat aslında gayet yere basan fikirlere sahipler. Çünkü bu tip teknolojilerin tanıtımının en çok beklenen teknoloji olan uçan kaykay ile yapılabileceğinin farkındalar ve bu sebeple öncelikli olarak uçan kaykaya yönelmişler. Aslında bu tip manyetik sistemler bina temellerinden tutun endüstriyel fabrikalara kadar birçok alanda kullanılabilecekler. Bunların önünü ise uçan kaykay açacak. Model T şu anda suyun veya kaldırımların üzerinde gidemiyor ama o da olacaktır.”

ucan-kaykay-hoverboard-siralio-3

Hendo şu anda sıkı projeler için bağış toplama amaçlı Kickstarter.com sitesinde projeyi geliştirmek amacıyla bağış toplamaya devam ediyor ve piyasaya çıkmaları ise çok uzun sürmeyecektir. Henüz uçan kaykayların fiyatları ve kullanılabileceği yerler çok net olmasa da insan yine de heyecan ile bekliyor…

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*