SUYU ZIPLATAN METAL KEŞFEDİLDİ

SUYU ZIPLATAN METAL KEŞFEDİLDİ

Rochester Üniversitesi’ndeki bilim insanları inanılmaz bir keşfe imza attılar. Suyu üzerinde top gibi zıplatan bir metal…

Bu tarz cisimlere “hidrofobik” malzeme ismi veriliyor ve bu duruma bakıldığında bu malzemeyi tanımlamak için aşırı derecede hidrofobik diyorlar. Çünkü suyu yüzeyinde bir top gibi sektiriyor. Gördüğünüzde bilimden ziyade büyü etkisi yaratıyor. Peki nedir bu malzeme? Bu malzeme nanoteknoloji ürünü ve özel bir yüzeye sahip olan bir metal. Yani bildiğimiz metalin farklı ya da özel olarak işlenmiş bir hali de diyebiliriz ve bu malzeme lazer ile şekillendirilerek elde ediliyor.

suyu-zıplatan-metal-siralio-2

Düşünün ki iyi bir hidrofobik malzeme olduğu düşünülen teflon suyu 70 derecede kaydırırken bu yüzey yaklaşık 10 derece eğim ile bunu başarabiliyor. Uygulama alanlarını düşünmek ise şimdiden insanı heyecanlandırıyor. Yağ gibi akan gemi yüzeylerinden sudan etkilenmeyen uçak kanatlarına kadar bir çok uygulama alanı şimdiden düşünülmüş bile. Tabi insanlık için de bu metallerin ayrı bir önem taşıması bekleniyor bu sayede gerçek anlamda susuz tuvaletler yapılarak su sorunu olan bir çok ülke için katkı sağlayacaklarını düşünüyorlar. Meraklılar,çalışmaların bilimsel makalesine buradan bakabilirler.

Suyu Zıplatan Metal Videosu


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*