SÜPER GÜÇLERİ OLAN 15 HAYVAN

SÜPER GÜÇLERİ OLAN 15 HAYVAN

Burada bulacağınız hayvanların bazılarını belki de hiç duymadınız fakat özelliklerini öğrendikten sonra onları bir daha unutamayacaksınız.

1- ÖLÜMSÜZ DENİZANASI

Bu denizanasının süper gücü adından da anlayacağınız gibi ölümsüzlük. Kendisini baştan aşağıya yenileyerek tekrar tekrar ve tekrar yaşamaya devam edebiliyor.

super-gucu-olan-hayvanlar-siralio-01

2- ELEKTRİKLİ YILAN BALIĞI

Elektrikli denilince o şakalarda falan kullanılan düşük voltajlı elektriklerden düşünmeyin. Elektrikli yılan balıkları tamı tamına 600 Voltluk şok verebiliyorlar.

super-gucu-olan-hayvanlar-siralio-02

3- MANTİS KARİDESİ

Boyu 3 ila 18 santimetre arasında değişen bu karidesler dünyanın en güçlü vuruşlarına sahipler. Su altında 80 km/saatlik hız ile vuruşlar yaptıkları ölçülmüştür. Darbeleri 22 kalibreli bir tabancaya eşdeğerdir, bir vuruşta 1500 Newton veya 91 kg güç uygular.

super-gucu-olan-hayvanlar-siralio-03

4- AHTAPOT

Kamuflaj denildiğinde onlardan başarılı bir başka canlı daha yoktur. Ahtapotlar hem şekil hem de renk olarak bulundukları ortamın şekline bürünebilirler.

super-gucu-olan-hayvanlar-siralio-12

5- KARINCALAR

Yük kaldırmak ve ağırlık kaldırma da rekor onların elinde. Karıncalar ağırlıklarının 5000 katına kadar olan ağırlıkları kaldırabiliyorlar.

super-gucu-olan-hayvanlar-siralio-10

6- BAL PORSUĞU

Bal porsuğunun özelliği bir acayip. Bal porsukları hiç bir şeyden korkmuyorlar. Hormonal ve genetik yapılarında korku adına hiç bir bulgu olmayan bu tür “deli cesareti”ne sahip.

super-gucu-olan-hayvanlar-siralio-11

7- BOYNUZLU KERTENKELE

Onun özelliği ise yüksek kan basıncının yardımı ile gözlerinden kan püskürtmesi. Gözlerinden 1 buçuk metre uzağa kadar kan püskürten bu kertenkele türü, bu özelliğini korunmak için kullanıyor. Tehlikelere karşı rakiplerinin dikkatini dağıtmak için kullandığı kanın tadı da kötü olduğu için onu avlamak isteyenler için caydırıcı bir özellik.

super-gucu-olan-hayvanlar-siralio-14

8- DENİZ HIYARI

Deniz hıyarları ismi nedeniyle saftirik sanılabilirler fakat şekil değiştirebiliyorlar. Bölelikle inanılmaz biçimde kamufle olabiliyorlar.

super-gucu-olan-hayvanlar-siralio-13

9- ALP DAĞ KEÇİSİ

Bu keçiler ise Görevimiz Tehlike filmlerindeki tırmanışlara taş çıkartacak şekilde tırmanma becerisine sahipler. Hem de hiç bir teçhizata ihtiyaç duymadan neredeyse 90 derecelik duvarlara bile tırmanabiliyorlar.

super-gucu-olan-hayvanlar-siralio-05

10- LİR KUŞU

Lir kuşları doğada duydukları her tür sesi taklit edebiliyorlar. Böylelikle gerek diğer hayvanların seslerini taklit edip onları kandırıyor ve yemeklerini çalıyorlar, gerekse tehlikelerden kendilerini koruyorlar. Kuş beyinli lafını kim bulduysa onu bile alt edecek kadar sinsi kuşlar bunlar.

super-gucu-olan-hayvanlar-siralio-06

11- SEMENDER

Semenderlerin her hangi bir uzvu koparsa bunun yenisini çıkartıp hayatlarına devam edebiliyorlar. Kol, bacak, kuyruk onlar için yenilenebilir organlar.

super-gucu-olan-hayvanlar-siralio-07

12- DENİZ YILDIZI

Deniz yıldızları da semenderler ile benzer bir özelliğe sahip, yenilenebiliyorlar. Fakat deniz yıldızları olayı biraz daha ileri götürmüşler, çünkü yalnızca kolları veya bacakları geri çıkmıyor, yalnızca kolları kalsa bile tüm vücutlarını geri çıkarabiliyorlar.

super-gucu-olan-hayvanlar-siralio-08

13- BUKALEMUN

Artık bilmeyen kalmamıştır; bukalemunlar renk değiştirebiliyorlar.

super-gucu-olan-hayvanlar-siralio-15

14- ORNİTORENK

Bu hayvanın süper gücü ise süper elektrik sensörleri. Nasıl mı? Ornitorenkler avlarının kaslarından yayılan elektrik dalgalarını sezerek yerlerini bulurlar.

super-gucu-olan-hayvanlar-siralio-04

15- MERMİ KARİDESİ

Bu karides ise kıskacını öyle bir kapatıyor ki sesini suyun altında bile duyabilirsiniz. Ve olay bu kadarla da bitmiyor, sesin gücü 218 desibellere ulaşabiliyorken, aşırı güç ve hız sebebiyle kavitasyon kabarcığı oluşabiliyor ve oluşan bu kabarcık tamı tamına 4,700 santigrad dereceye gibi anormal bir sıcaklığa sahip oluyor. Bir karşılaştırma yapabilmeniz açısından güneşin dış yüzeyinin 5,500 derece sıcaklıkta olduğu tahmin ediliyor. Mermi karidesleri yalnızca bu hareket ile bile avlarına öldürebiliyor.

super-gucu-olan-hayvanlar-siralio-09

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*