RUH HALİNİZE DİREKT ETKİ EDEN 5 KOKU

RUH HALİNİZE DİREKT ETKİ EDEN 5 KOKU

Kokuların ruh haliniz üzerinde öyle ciddi etkileri var ki, çoğu zaman dikkat etmiyor ve bu konuyu atlıyoruz. Bir koku, bir anda sizi alıp bilinciniz dışında eski bir anınıza götürebildiği gibi, hislerinizi de ciddi şekilde değiştirebilir. Örneğin; Las Vegas’taki gazinoların büyük çoğunluğunda havaya devamlı olarak insanı mutlu ve güvende hissettiren vanilya kokusu verildiğini duymuş muydunuz? Böylece kendinizi rahat hisseder ve daha rahat para harcarsınız…

Kokuların ve burnumuzun hak ettiği ilgiyi görmediğini düşünerek kokuların, koku alma duyumuzun ve burnumuzun gerekli taktiri toplayabilmesi için, ruh halimize etki eden en yaygın 5 kokuyu sıraladık. Aromaterapi seanslarında da sık kullanılan bu kokuları sizlerde deneyin hissedilir bir fark yaratıyorlar…

Üretkenlik İçin Yasemin:

yasemin-siralio

İster inanın ister inanmayın ama yeterli miktardaki yasemin kokusu hem sizi daha üretken yapıyor hem de işinize daha iyi konsantre olmanızı sağlıyor. Yasemin kokusu beyninizdeki beta ritimlerini tetikliyor. Beta ritimleri ise normal şartlarda insanın beyni aktif haldeyken veya bir şeye odaklandığında tetiklenir. Bu sebeple yasemin kokusu işinin ehli seminer düzenleyiciler tarafından tercih edilen bir kokudur, böylece dinleyiciler konuya daha iyi ve daha uzun süre odaklanabilirler.

Bu sebeple sizde bir daha bir sınava çalışırken bir yasemin çayı içebilir ya da odanıza biraz yasemin kokusu sıkabilirsiniz. Bir sunumuz varsa ve katılanları etkilemek istiyorsanız yine yasemin kokusundan faydalanabilirsiniz. Denemenizde fayda var…

Gevşemek İçin Lavanta:

lavanta-siralio

Lavanta, gevşetici etkisi ile belki de çevrenizde en yaygın olarak rastlayacağınız kokudur. Mumlarda, vücut losyonlarında, sabunlarda, duş jellerinde hemen hemen kokulu her şeyde bir de lavantalı ürün bulmak mümkündür. Bu koku sizi rahatlatır, gevşemenize yardımcı olur, uyumanıza yardımcı olur ve en önemlisi stresi azaltır.

Eğer gece uyumakta zorluk çekiyorsanız yastığınızın altına bir tutam lavanta koyup öyle uyumayı deneyin. Ya ad iş yerinden genelde stresli dönüyorsanız evinizde lavanta kokulu bir sprey kullanmayı deneyin emin olun hayatınızda güzel etkilerini göreceksiniz.

İştahınızı Bastırmak İçin Nane:

nane-siralio

Eğer iştahlı biriyseniz, yemek yemekten büyük keyif alıyor ve kendinizi durduramıyorsanız, (gerçi hangimiz sevdiği yemeklerden kaçabiliyor ki?) nane kokusu sizin için çözüm olabilir.

Dilerseniz yemekten sonra tatlıya hayır demek için yemek sonrası naneli bir çay için, dilerseniz nane kokulu kremler kullanarak hem güzel kokun hem de devamlı olarak iştahınızı bastırın, ya da aklınıza gelen başka bir yöntem ile bunu deneyin. Ama unutmayın ki burada size spor salonuna gitmeden kilo vermenin sırrını veriyoruz. Denemeden sonuçları göremezsiniz.

Canlılık İçin Turunçgiller:

turunçgiller-siralio

Limon, portakal, mandalina, greyfurt gibi turunçgillerin keskin, ekşi ve taze kokusu enerji verir ve insanı canlandırır. Hatta ruhsal açıdan da sizleri tazeleyip canlandırabilirler.

Sabahları kullanacağınız bu tip esanslı sabunlar uykunuzu açacağı gibi gün içerisinde de bu tip kokular sizde ayılma etkisi yaratacaktır. Kendinizi bitkin, cansız ve miskin istediğiniz günlerde bir bardak portakal suyu besinsel olarak olduğu kadar kokusuyla da size hayat verecektir.

Mutluluk İçin Biberiye:

biberiye-siralio

Biberiyeyi büyük çoğunluğumuz yemeklerde kullanılan bir baharat olarak biliyoruz fakat insanın ruhunu şenlendiren yapısıyla aromaterapide de sıkça kullanılan bir esans. Biberiyenin üzüntü ve kederi azaltan ilahi bir gücü var. Ağaç, toprak ve doğa esanslı bir yapısı olduğu için insan zihnini doğaya belkide sade bir öze bağlayan böylece mutluluk veren bir yapısı var. Hatta kolay fark edilmemekle birlikte bir çok parfümün içeriklerine bakıldığında esanslarında da biberiye olduğunu görmek mümkündür.

 

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*