ROSETTA UZAY ARACI VE 67P KUYRUKLU YILDIZI HAKKINDA HER ŞEY

ROSETTA UZAY ARACI VE 67P KUYRUKLU YILDIZI HAKKINDA HER ŞEY

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki yakın zamanda ilk defa bir kuyruklu yıldıza bir uzay aracı indirdik ve dünyadan hiç olmadığı kadar uzaklardan bilgiler topluyoruz. Ayrıca kuyrukluyıldızların gezegenlerin oluşumundaki etkileri de hesaba katıldığında ve ilk defa bir kuyruklu yıldızdan veri toplanacak olması da, belkide varoluş hakkında bizlere çok önemli bilgiler sağlayacak. Tüm gelişmeler bu kadar da değil, çok yakın bir zamanda, 2014 Aralık ayında Ay’a ilk defa insan taşıyacak olan mekik Orion da ilk deneme uçuşunu yapacak.

Bu resim gerçek boyutları yansıtmamaktadır
rosetta-philae-67p-siralio-1

Peki nedir bu Rosetta, Philae ve 67P? İlk defa Dünya’dan bu kadar uzakta yapılan bu uzay operasyonu hakkında her şeyi burada bulacaksınız…

67P Nedir?

67p-siralio-gif

67 yani uzun adıyla Churyumov-Gerasimenko bir kuyruklu yıldızdır. 1969 ylında, Rus gök bilimciler Klim Ivanovych Churyumov ve Svetlana Ivanovna Gerasimenko tarafından keşfedilmiştir. Dört kilometre uzunluğundaki bu kuyruklu yıldız üzerinde insan yapımı bir araç olan ilk ve şimdilik tek gök cismidir.

rosetta-philae-67p-siralio-4

Şu anda bize yaklaşmış olsa bile sanmayın ki öyle yakınımızda şu anda bile bizden 190,000,000 km (yüz doksan milyon kilometre) uzaklıkta. 15 Ekim 2015 tarihinde ise Dünya’dan 490,000,000 km (Dört yüz doksan milyon kilometre) uzakta olması bekleniyor.

Rosetta Nedir?

rosetta-siralio-1

Rosetta, Avrupa Uzay Ajansının (ESA) 2004 yılında 67P isimli kuyruklu yıldıza gönderilen uzay aracıdır. Evet yanlış duymadınız 2004 yılında gönderildi ve o gün bu gündür uzayda 67P kuyruklu yıldızının yörüngesine girmek için dolaştı. Ta ki 6 Ağustos 2014 tarihine kadar. Bu tarihte Rosetta uzay aracı tam 7 milyar kilometreden fazla yol alarak 67P’nin yörüngesine girmeyi başardı ve artık bir kuyruklu yıldızdan veri toplamak için son çalışmalara başlanıyordu. Fakat kuyruklu yıldıza inerek veri toplamak için bir başka uzay aracına ihtiyaç vardı. Bu aracın ismi ise Philae’ydi.

Philae Nedir?

rosetta-philae-67p-siralio-8

Bu kuyruklu yıldız projesi boyunca yoğunlukla Rosetta isminden sözedilse de, kuyruklu yıldızın zeminine inen aracın ismi, Rosetta’nın taşıdığı ve daha küçük bir uzay aracı olan Philae’dir (bakınız: yukarıdaki resim). Şöyle de özetleyebiliriz; Philae, 12 Kasım 2014 tarihinde 67P kuyruklu yıldızına iniş yaparak, bir kuyruklu yıldıza iniş yapmış ilk uzay aracıdır.

Hal böyle olunca Philae’den beklentiler çok büyüktü. Çünkü tüm verileri toplayıp Dünya’ya aktaracak olan araç Philae’ydi. Şunu belirtmekte fayda var ki aracın kuyruklu yıldıza inmesi bile büyük başarıydı fakat bir aksaklık oldu. Philae bir kaç tepeciğin arasında gölgeli bir alana iniş yapabilmişti ve güneş enerjisi sayesinde çalışabilen bir araçtı. Bu sebeple hızlıca toplayabildiği kadar veriyi toplayarak Dünya’ya iletti.

Şimdi ise maalesef Philae uyku moduna geçti ve yeterli güneşi alıp enerji depolayana kadar yeni veriler gönderemeyecek fakat yine de ESA’da (Avrupa Uzaj Ajansı) yapılan açıklamalara göre zaten şimdiden çok önemli ve bir çok bilgi alınmış bile.

rosetta-philae-67p-siralio-2

rosetta-philae-67p-siralio-9

rosetta-philae-67p-siralio-11

rosetta-philae-67p-siralio-7

rosetta-philae-67p-siralio-6
(Philae’nin indiği yüzey)

Philae’nin Yolladığı İlginç Ses Kaydı


Bu ses kaydını uzay filmlerinde sıkça duymaya alışkın olduğumuz “Flight of the Bumblebee” şarkısına benzeten birisi iki sesi birleştirerek bu ses kaydını oluşturmuş.

67P’den Dünyaya Ulaşan Birbirinden Güzel Fotoğraflar

 67p-siralio-1

67p-siralio-2

67p-siralio-3

67p-siralio-4

67p-siralio-5

67p-siralio-6

67p-siralio-7

67p-siralio-8

67p-siralio-9

67p-siralio-10

67p-siralio-11

67p-siralio-12

67p-siralio-13

67p-siralio-14

67p-siralio-15

NASA’NIN AY İNSAN TAŞIYACAK MEKİĞİ ORION İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

nasa-orion-siralio

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*