PLÜTON GEZEGENİNE EN YAKIN UÇUŞ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

PLÜTON GEZEGENİNE EN YAKIN UÇUŞ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

NASA bugün (14.07.2015) New Horizons yani Yeni Ufuklar adını verdiği uzay aracı ile güneş sistemimizin en uzaktaki gezegeni Plüton’a gelmiş geçmiş en yakın uçuşu gerçekleştirdi. Ve bu keşif uçuşu sayesinde gezegenin hiç olmadığı kadar yakınından görütüleri çekildi.

pluto-fly-by-photos-siralio-13

Gezegenin üzerindeki kalp şekli ise Plüton tekrar gezegen olarak kabul edildiği için Dünya’ya sevgilerini yolluyor denilerek espiri konusu oldu.

i-love-pluto-siralio (2)

NASA’nın ‘görkemli Plüton’dan önizleme’ başlığıyla paylaştığı fotoğrafın altına: “Cüce gezegen, 9 yıldır 3 milyar mil yol kat eden New Horizons uzay aracımız aracılığıyla dünyaya bir aşk notu gönderdi. Bu fotoğraf, bugün yapılacak en yakın uçuştan önce alınan son ve en detaylı görüntü.” yazıyordu.

pluto-fly-by-photos-siralio-04

Güneş Sistemimiz üzerinde bilinen en büyük cüce gezegen olan Plüton’un Dünya ve Ay ile kıyaslamasını aşağıdaki resim üzerinde görebilirsiniz.

pluto-fly-by-photos-siralio-10

Uzun zamandır Güneş Sistemimiz içerisinde dolaşan New Horizons uzayaracı Türkiye Saati ile 14:50 sularında Plüton gezegeninin yaklaşık olarak 12,500 km yakınından geçerek hem gezegene rekor mesafede yaklaşmış oldu hem de gezegenin en yakından çekilen fotoğraflarını çekti. Plüton’un daha önceki görüntülerini Hubble Uzay Teleskobu çekmişti.

pluto-fly-by-photos-siralio-08

Ayrıca uzay aracında şöyle ilginç bir detay daha var; Plüton günümüzden 85 yıl önce bir çiftçinin oğlu olan Clyde William Tombaugh isimli astronom tarafından keşfediliyor ve Clyde Tombaugh’un külleri şu anda New Horizon uzayaracının içerisinde Plüton’un yanından geçti.

pluto-fly-by-photos-siralio-11

15 yıl önce başlayan proje sonunda istenilen sonuçları vermiş. İşte NASA’nın yayınladığı fotoğraflar….

pluto-fly-by-photos-siralio-03

pluto-fly-by-photos-siralio-02

pluto-fly-by-photos-siralio-07

pluto-fly-by-photos-siralio-06

pluto-fly-by-photos-siralio-05

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*